רגב: "נתניהו ידליק משואה ויישא דברים"; אדלשטיין: "לא מה שסוכם"

רגב הכריזה על פשרה; אדלשטיין: "זה לא הסיכום"

שרת התרבות והספורט הכריזה על פשרה סביב טקס המשואות, אך בלשכתו של יו"ר הכנסת מיהרו לפרסם הבהרה - וטענו כי ראש הממשלה "יישא משואה ויוסיף מילות ברכה". עוד נמסר: "הסיכום הושג מתוך הערכה הדדית ורצון לסיים את המחלוקת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ורגב
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בלשכתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פרסמו הלילה (ראשון) הודעת הבהרה בעקבות הכרזתה מוקדם יותר של השרה מירי רגב על פשרה שהושגה סביב טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. בעוד שרגב הודיעה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, "יופיע, יישא דברים ואף ישיא משואה" - מטעם אדלשטיין נמסר כי הוא "ישיא משואה בשם ממשלות ישראל ויוסיף מילות ברכה".


בהודעה של לשכת אדלשטיין נאמר: "לצערנו, הודעת שרת התרבות אינה משקפת את הסיכום בין ראש הממשלה ויו״ר הכנסת שהושג היום בישיבתם האישית. הסיכום הושג מתוך הערכה הדדית ורצון כן לסיים את המחלוקת סביב חגיגות 70 שנים לישראל".

הדברים פורסמו כשעה לאחר שרגב פירטה את הסיכום בין הצדדים, וטענה כי נתניהו יישא נאום וגם ידליק משואה. "זה מוסיף כבוד לטקס, למדינה ולחברה .אני שמחה שהעניינים האישיים ירדו מסדר היום וההיגיון והממלכתיות ניצחו", אמרה רגב לפני הודעתו של אדלשטיין. 

מוקדם יותר, גורמים המעורבים במשא ומתן בין ראש הממשלה לבין יו"ר הכנסת אמרו כי השניים סיכמו על מתווה פשרה - אך רגב סירבה להעביר אותו. בסביבתה של רגב מסרו כי הטענות כי היא תוקעת את הפשרה "שקריות". לפי המתווה שהוסכם בין השניים, ראש ממשלה ינאם בטקס המשואות בכל עשור עגול.

זמן קצר לפני שהודעה בנושא ההסכם אמורה הייתה לצאת לעיתונאים, עלה אצל אדלשטיין חשש שהמהלך ייתפס כהתקפלות מצדו - וביקש לכנס את ועדת הסמלים והטקסים כדי לדון במתווה. השרה רגב סירבה והבהירה כי מבחינתה, הדבר לא יקרה. 

לפני כשבוע וחצי פנה אדלשטיין לחברי הכנסת ולעובדי המשכן ובו איים כי אם יוכנסו שינויים בטקס הדלקת המשואות המסורתי של יום העצמאות בהר הרצל – "ייתכן שהכנסת לא תיקח בו חלק פעיל". מוקדם יותר היום דווח כי יו"ר הכנסת חזר בו מהתנגדותו להשתתפות נתניהו בטקס הלאומי.

בשבועות האחרונים התנצחו רגב ואדלשטיין בשאלת האפשרות של נאום ראש הממשלה בטקס הדלקת המשואות, שייערך בעוד עשרה ימים בהר הרצל. רגב מעוניינת שנתניהו ינאם בטקס, אך אדלשטיין טוען כי ההחלטה תפגע בממלכתיות הטקס וכי נאום ראש הממשלה באירוע הזה נוגד מסורת ארוכת שנים.

מקטע ארכיון ששודר בשבוע שעבר בתכנית "ערב ערב" עולה כי נתניהו עצמו כבר נאם כראש ממשלה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-50 למדינה, שנערך ב-1998. שרת התרבות מירי רגב התייחס ביום ראשון שעבר למשבר ואמרה כי הטקס הוא של הממשלה, והיא החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום במהלכו, "אבל זה לא הופך את הטקס לשלו".

רגב הוסיפה כי היא מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת, ש"באמירותיו שלו ובהתנהלות שלו פוגע בממלכתיות של הכנסת ושל הממשלה". עוד אמרה השרה כי "זה טקס לכבודה של מדינת ישראל והוא יהיה שמח ומרגש גם אם יו"ר הכנסת, ראש הממשלה או הנשיא יחליטו לא להגיע".

הפופולריים