בעקבות הביקורת: נשיא הונדורס שוקל מחדש את השתתפותו בטקס המשואות

נשיא הונדורס שוקל מחדש אם להגיע לטקס המשואות

אחרי שכבר אישר את בואו, חואן אורלנדו הרננדס טרם החליט אם להשתתף בטקס בשבוע הבא. גורם במשרד החוץ: "אין עדיין החלטות סופיות בנושא, אם הוא יגיע - אנחנו מאוד נשמח". ח"כ זנדברג בתגובה: "הפארסה המביכה הזאת צריכה להיעצר ומהר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא הונדורס עם נתניהו
צילום: צילום: קובי גדעון, פלאש 90

נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, שוקל מחדש את הגעתו לטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות, בשל הביקורת על השתתפותו. במשרד החוץ מקווים לקבל תשובות סופיות בנושא בימים הקרובים. גורם במשרד הסביר כי "אין עדיין החלטות סופיות בנושא, אנחנו מחכים לדעת אם הוא יכול להגיע, ואם כן - אנחנו מאוד נשמח".

יו״ר מפלגת מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הגיבה על הנושא ואמרה: ״טוב תעשה רגב אם תעצור כבר עכשיו את הסאגה הזאת. נשיא הונדורס יודע היטב למה הוא לא מגיע ומבין את השערורייה שיצור בעצמו, אבל רק רגב עוד ממשיכה בשלה בלי להסתכל לצדדים. הפארסה המביכה הזאת צריכה להיעצר ומהר״.

בכיר במשרד החוץ הגיב אתמול לביקורת על הגעתו של הרננדס ואמר: "להציג את הדלקת המשואות של נשיא הונדורס כגימיק - חוטאת לאמת. יש פה מנהיג של מדינה ידידותית, והוא שידרג את היחסים עם ישראל והמרכז לשיתוף פעולה בינלאומי (מש"ב), סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל, בצורה משמעותית".

זנדברג כבר פנתה לרגב בנושא, לאחר פרסום השתתפותו של הרננדס בטקס, והסבירה כי זוהי "החלטה שערורייתית הנותנת לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו, רק על מנת לתרץ את השתתפותו של נתניהו".

במכתב נימקה זנדברג את הפרות זכויות האדם במדינה, וציינה כי "לפי דיווחים, אנשי המשטרה האזרחית והצבא בהונדורס היו מעורבים בעינויים, באיומים ובהוצאה להורג ללא משפט של עיתונאים ופעילי אופוזיציה. בפרט, המשטרה הצבאית והצבא היו מעורבים בחטיפה ובאונס – הכול תחת חסינות מלאה, לה הם זוכים ממערכת המשפט המושחתת במדינה".

בשבוע שעבר אישר הרננדס את השתתפותו בטקס. מדובר בפעם הראשונה בתולדות טקסי הדלקת המשואות, בה ראש מדינה זרה נמנה בין המדליקים. נשיא הונדורס צפוי להתלוות למדליקת המשואה מטעם המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ. הרננדז הוא בוגר קורס ההכשרה של משרד החוץ הישראלי משנת 1992, והינו בוגר קורס ההכשרה של משרד החוץ הראשון שנבחר להיות ראש מדינה.

הפופולריים