סערת מבקשי המקלט: שליח המדינה במגעים מתקדמים לעדכון ההסכם עם מדינה באפריקה

השליח במגעים לעדכון ההסדר עם מדינה שלישית
בתשובת המדינה לבג"ץ צוין כי יוענק למגורשים מעמד עם תעודה הניתנת לחידוש מדי שנה, ומאפשרת חופש תנועה והקמת עסקים. החידושים יידונו בדלתיים סגורות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

סערת מבקשי המקלט: המדינה השיבה היום (שלישי) לבג"ץ כי יש מגעים מתקדמים בין ישראל למדינה השלישית באפריקה באשר להסכם גירוש מבקשי מקלט מישראל, במסגרתו יקבלו אחרונים מעמד עם תעודת הניתנת לחידוש כל שנה, ומאפשרת להם חופש תנועה והקמת עסקים. לטענת המדינה, ההסדר המתוקן כולל התחייבות מפורשת של המדינה השלישית לקלוט מגורשים - בין אם אלה יבואו בשעריה מיוזמתם, ובין אם יורחקו שלא מרצונם. בשבוע שעבר פורסם כי ישראל מקיימת מגעים בנושא עם אוגנדה, אולם בכירים במדינה האפריקנית הכחישו את הדבר. 

המדינה הוסיפה בתשובתה לבג"ץ כי היא מבקשת לדון בפרטים אלה ולעדכן את בית המשפט במעמד צד אחד ובדלתיים סגורות. עוד נמסר כי השליח המיוחד מטעם המדינה הגיע לשם על מנת לוודא שההסדרים הקיימים מתקיימים. כמו כן, השליח פותר בעיות פרטניות של מבקשי מקלט שהגיעו לשם מישראל. לפי המדינה, רשות האוכלוסין יצרה קשר עם 95% מהיוצאים מישראל וכי לא נמצאה סכנה לחייהם."לא נמצאה כל עדות לרדיפה או להתנכלויות מצד השלטונות כלפי מי שהגיעו מישראל למדינה השלישית השנייה".

לאור הדברים הללו, ביקשה המדינה מבית המשפט לבטל את הצו הארעי ולהמשיך את מתווה ההרחקה למדינה שלישית שנייה. בתשובת המדינה לבג"ץ לא מצוין שמה של המדינה, בהתאם לחיסיון המוטל על המגעים עם "המדינות השלישיות". 

בשבוע שעבר הודיעה המדינה לבג"ץ  כי שליח מטעמה יצא למדינה שהסכימה לקלוט את מבקשי המקלט השוהים בישראל, אחת מאותן "מדינות שלישיות", שעמן נחתם הסכם גירוש. ההסכם מאפשר להרחיק את מבקשי המקלט אליהן גם ללא הסכמה - כפי שמופיע במתווה המקורי של גירוש מבקשי המקלט. מדובר במדינה היחידה מבין אותן מדינות שנחתם עמן הסכם, שישראל עדיין יכולה להרחיק אליה את מבקשי המקלט, מאחר שהמדינה הנוספת שעמה היה הסכם, על פי ישראל, ירדה מהפרק. 

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו ינסו לקדם אפשרות לחתום על הסכם חדש עם אוגנדה לקליטת מבקשי מקלט נוספים. אולם באוגנדה הכחישו את הדברים, כאשר בכיר בממשלה המקומית אמר היום כי "אוגנדה לא מתכוונת - לא באופן מיידי ולא בעתיד, לקחת מבקשי מקלט שנדחו מכל מדינה בעולם - כולל ישראל". בתגובה לפרסום, הבכיר הדגיש כי "אין משא ומתן ואין הסכם".

מדינה אפריקנית נוספת, רואנדה, הודיעה באופן רשמי כי לא תקלוט מבקשי מקלט השוהים בישראל. סגן שר החוץ של רואנדה אמר אתמול לכאן חדשות כי למדינתו כלל לא היה הסכם עם ישראל בנוגע לקבלתם. הסגן, אוליבייה נאדוהוג'ירה, התייחס לפוסט שפרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדף הפייסבוק שלו ואמר: "מעולם לא היה הסכם עם ישראל, לא בכתב ולא בעל פה".


הפופולריים