נתניהו: אקדם פסקת התגברות מורחבת; בנט: "לעבור ממילים למעשים"

נתניהו: מעוניין לקדם פסקת התגברות מורחבת

ראש הממשלה הודיע לראשי הקואליציה כי הוא תומך בהצעה של השר יריב לוין שתאפשר פסילת חוקים של בג"ץ, על מנת לקדם את חוק המסתננים החדש. יו"ר הבית היהודי תקף: "אם לא נהיה נחושים - נעביר מסר שגוי". כחלון נעדר מהישיבה לאחר שהבהיר כי יסכים לפסקת התגברות מצומצמת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, משה כחלון ונפתלי בנט
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (רביעי) לראשי סיעות הקואליציה כי הוא תומך בפסקת התגברות מורחבת, שמשמעותה אפשרות לבטל את הסמכות של בג"ץ לפסול חוקים, ומתכוון לקדם לאלתר חקיקה בנושא. ראשי המפלגות דנו בנושא פסקת ההתגברות ברקע ביטול ההסכם עם האו"ם להוצאת מבקשי מקלט מישראל, והניסיונות לקדם את חוק המסתננים החדש. שר האוצר, משה כחלון, נעדר מהישיבה, לאחר שהבהיר בראיון לחדשות הערב בכאן 11 כי יסכים לפסקת התגברות בגרסה מצומצמת בלבד - ובסביבתו טענו כי הבהיר זאת גם לראש הממשלה.

על פי המסר שהעביר נתניהו לראשי הקואליציה, ראש הממשלה יקדם את פסקת ההתגברות על פי "המודל הבריטי", שאותו הציע השר יריב לוין. בלשכת נתניהו טענו כי מודל זה זכה כבר לתמיכה רחבה בעבר. ביום ראשון הצדדים צפויים להתכנס לדיון מהיר כדי לקדם את החקיקה. מנגד, ראש הממשלה הטיל בינתיים על כינוס ועדת השרים לחקיקה כדי לאשר את פסקת ההתגברות שאותה הציע יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט.

השר לוין פנה לבנט בישיבת ראשי הקואליציה ואמר לו: "אתם רוצים רק פסקת התגברות נקודתית. ההצעה הזאת חלשה, אנחנו רוצים לקדם הצעה יותר חזקה ורחבה. אני דיברתי עם סמוטריץ' והוא הודה שההצעה שלו בעייתית ושיש מודלים טובים ממנה". עוד טען השר מהליכוד: "ייתכן שנצטרך בהמשך פשרה, כי צריך להעביר את החוק במליאה, אבל אני מאמין שצריך ללכת על מהלך רחב יותר שיש לו יותר קונצנזוס. ללכת רק על פסקת התגברות נקודתית יגרום נזק, כי זה לא יעמוד בבג"ץ".
בנט השיב ואמר: "בואו נכנס ועדת שרים לחקיקה כבר היום אחר הצהריים כדי לאשר את פסקת ההתגברות הרחבה. הגיע הזמן לעבור ממילים למעשים. היו המון שנים, הגיעה העת להכריע. אני חושש שאם לא נהיה נחושים זה יהיה מסר שגוי למסתננים ולעולם". יו"ר הבית היהודי הצהיר: "אם תהיה הצעה בריטית - מראש אני מודיע שאתמוך".

שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה הבוקר לפסקת התגברות בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב', והבהירה כי הנושא לא יהווה עילה לפירוק הממשלה. "בחירות לא יתנו שום דבר. הם יפרקו ממשלת ימין וישאירו אותנו בלי פסקת התגברות", הבהירה שקד והוסיפה: "נהיה חכמים יותר אחרי הדיון, זה לא חוק שעושים כמחטף".

האזינו לראיון עם איילת שקד בקלמן-ליברמן:

כבר ביום ראשון פורסם בכאן רשת ב' כי על אף ההצהרות הנחרצות של ראשי הבית היהודי, הליך החקיקה של חוק המסתננים החדש לא צפוי להתחיל השבוע. הכנסת נמצאת בימים אלה בפגרה עד לאחר יום העצמאות; ועדת השרים לענייני חקיקה, בראשות השרה שקד, לא תתכנס והנוסח של החוק החדש, שיכלול את פסקת ההתגברות, עדיין לא קיים.

אמש הקציב בג"ץ למדינה חמישה ימים על מנת לנסות לאשר מתווה לגירוש מבקשי המקלט למדינה שלישית - אחרת ישוחררו יותר מ-200 הכלואים מתקן סהרונים. עם זאת, השופטים הבהירו בהחלטתם כי "לעת הזו איננו מביעים עמדה כלשהי באשר לתוקפו או חוקיותו של הסכם כזה, ככל שיושג".

"ככל שעד יום ראשון בשעה 12:00 לא יאשר היועץ המשפטי לממשלה כי ההסכם המעודכן עם המדינה השלישית השנייה וההסדרים לביצועו מקובלים עליו, ישוחררו באותו היום הכלואים במשמורת ב'סהרונים' שסירבו להיות מורחקים למדינה זו, והמוחזקים שם בשל סירוב זה", כתבו השופטים. הם הוסיפו כי "הטעם בהוראתנו זו נעוץ בכך שבהיעדר הסכם מעודכן עם המדינה השלישית השנייה, אין עוד עילה להמשך החזקתם במשמורת".

הפופולריים