משלחת מאירופה תבדוק את החומרים על איראן: "אוצר בלום, מחדש מאוד"

משלחת אירופית תבחן בישראל את החומרים על איראן
מומחי גרעין מצרפת, בריטניה, וגרמניה יגיעו לישראל בסוף השבוע – לאחר שלדברי נתניהו, הביעו עניין רב במידע שהוצג אתמול. "הפכנו סימני שאלה לסימני קריאה", אמר ראש הממשלה בתגובה לביקורת. דובר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית: "מאז 2009 אין הוכחות לפעילות איראנית צבאית בתחום הגרעין"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משלחת של מומחי גרעין מצרפת, בריטניה, וגרמניה יגיעו לישראל בסוף השבוע כדי לסקור את החומר המודיעיני בעניין תכנית הגרעין האיראנית שהוצג אמש על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו - כך נודע היום (שלישי).

בשיחה עם כתבים בלשכת ראש הממשלה בירושלים, אמר נתניהו כי "הם (נציגי המדינות) אמרו שהם רוצים לראות את החומר והביעו עניין רב בהגעה לפגישה כדי ללמוד את החומר. הם באים הנה בסוף השבוע". ראש הממשלה הזמין גם נציגים מרוסיה, סין, וסבא"א לבוא לישראל כדי לראות את החומר, אך ככל הנראה הם לא צפויים להגיע.

בשיחה עם הכתבים הוסיף נתניהו כי גילוי החומרים "הפכו סימני שאלה שהיו לנו - לסימני קריאה. הבאנו הרבה חומר חדש על תכנית הגרעין". הוא אמר כי "החומר עצמו נאסף בידי המוסד והגיע לניתוח בישראל בחודש פברואר". לדברי ראש הממשלה, במהלך ביקורו בבית הלבן בחודש מארס האחרון, החומר הוצג לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ועבר ניתוח גם בידי האמריקנים וגם בידי גורמי מודיעין ישראלים.

גורם מדיני אמר כי נתניהו הבהיר לטראמפ שהמידע ייחשף לפני ה-12 במאי, המועד בו צריכה ארצות הברית להכריע בעניין הסכם הגרעין. הוא הוסיף כי הצגת החומר תוכננה מראש בסיכום עם מערכת הביטחון. "אנחנו עומדים בפני החלטה משמעותית (של טראמפ על ההסכם). בשבוע שעבר מקרון ומרקל היו בבית הלבן. מקרון אפילו נאם בקונגרס. זה היה השבוע שלהם - עכשיו זה השבוע שלנו. אין לנו זמן אחר, אנחנו מתקרבים להחלטה", הוסיף הגורם.

עוד אמר הגורם המדיני כי האיראנים מודעים לכך שבידי ישראל נמצא אותו ארכיון, שרק קומץ אנשים בכל איראן ידע על כך. "הסוד הזה היה כל כך חיוני שטרחו למדר בצורה משמעותית. הם עשו ניסיונות אדירים להסתיר זאת גם אחרי ההסכם". עם זאת, הסכים הגורם כי בחומר עצמו אין הוכחה לכך שאיראן מפרה את הסכם הגרעין כעת, אך שהוא "מבוסס על שקר מוחלט".

גורם מודיעיני בכיר, שעסק בניתוח הררי החומר שהגיע לאחר מבצע המוסד אמר בתדרוך כי "מעולם לא הגיע מידע מודיעיני כזה בבת אחת. זה אוצר בלום והוא מחדש מאוד". הגורם המודיעיני הוסיף כי "החומר מלמד פרטים חדשים על תכנית איראן לפיתוח נשק - והוכחה ברמה אחרת לגמרי לעצם קיומה". הוא סרב לענות על השאלה האם בידי האיראנים נשאר עותק של הדברים.


הגורם המודיעיני התייחס גם לביקורת שנשמעה, על כך שחלק מהמידע נמצא גם בדוחות של ארגון סבא"א ואמר: "הדוח של סבא"א אומר שהוא מבוסס על למעלה מאלף דפים. ברשותנו יש למעלה ממאה אלף מסמכים. כמי שמכיר היטב את החומר, גם זה שהוצג לסבא"א, המידע הזה שברשותנו כולל פרטים שמחדשים על ציוד שנמצא בידי איראן ועל אתרים שלא הכרנו". בין היתר מדובר על חמשת האתרים לניסוי גרעיני.

הוא הוסיף כי יש תמונות מרשיעות "שלא ניתן להציג בציבור כי רואים שם איך בונים נשק גרעיני, ולא כדאי שזה יהיה פומבי". הוא הוסיף כי יש במסמכים סימולציות לפיצוץ גרעיני, חישובים ושרטוטי ייצור חשובים. הבכיר, המתמחה במודיעין, אמר עוד כי "אחרי הסכם הגרעין איראן העבירה את הארכיון למקום אחר, החביאה אותו. הארכיון נשמר בצורה כזו, כמו ימ"ח".

בתוך כך, דובר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומי, פרדריק דאהל, אמר לכאן חדשות כי "מאז 2009 אין הוכחות לפעילות איראנית צבאית בתחום הגרעין - מבחינתנו הנושא סגור".  הוא הוסיף כי "עד 2003 היה לאיראן מבנה שאפשר עבודה על תוכנית צבאית אקטיבית לפיתוח נשק גרעיני, והחל מאותה שנה - על פי הערכת הסוכנות - המאמץ הזה נפסק. גם אם יש הוכחות לסוג מסויים של פעולות במישור הצבאי, הם לא עברו מעבר לסף המדעי, והגיעו לשלב הביצועי".

הפופולריים