שקד: "אנחנו בתקופה קריטית בנוגע להסכם הגרעין"

שקד: "אנחנו בתקופה קריטית בנוגע להסכם הגרעין"

השרה אמרה לכאן רשת ב' שחשיפת מסמכי הגרעין האיראניים תתן רוח גבית לטראמפ לצאת מההסכם. היא הדגישה כי בקבינט "מאוחדים בדעה שאפשר לאפשר התבססות איראנית בסוריה". שגריר ארה"ב בישראל לשעבר טען שלדעתו טראמפ קיבל החלטה לסגת מההסכם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שרת המשפטים וחברת הקבינט איילת שקט התייחסה הבוקר (חמישי) לחשיפת מסמכי הגרעין האיראניים. בראיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב' אמרה שקד כי "אנחנו בתקופה קריטית לפני החלטת נשיא ארצות הברית בנוגע להסכם הגרעין, ונתניהו חשב שחשיפת החומר תיתן לטראמפ רוח גבית".

"לחשיפת המסמכים היו כמה מטרות: להראות שהסכם הגרעין מבוסס על שקר. עצם זה שהאיראנים שמרו על החומרים האלה בקפידה, מראה שעוד יבוא יום והם יחזרו לפתח אותו. דבר נוסף, חשוב לזכור שהם היו בשלב מאוד מתקדם בתכנית שלהם", הסבירה שקד. "זה שלא נחשפה שום הפרה עדכנית של איראן, זה ברור - כי לאיראן אין אינטרס להפר את ההסכם. כל המהלך הזה נועד לבצע שינויים בהסכם".

האזינו לראיון המלא עם איילת שקד:

היא התייחס להערכות הקבינט בנוגע למתיחות בצפון ואמרה: "אנחנו מאוחדים בדעה שאסור לאפשר התבססות איראנית בסוריה. אם היום נתייחס לזה בנונשלנטיות נשלם על זה בעתיד מחיר יקר. לכן אנחנו מבהירים בצורה פומבית שמדינת ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס בסוריה".

השרה התייחסה גם לחוק לעקיפת בג"ץ ואמרה כי יש להתקדם בתהליך ולהביא את עניין להכרעה. היא הדגישה: "אנחנו לא מוכנים לעצור, תיקון לחוק יסוד לא עושים בשבוע". שקד אמרה על הפגישה עם ראשי בית המשפט העליון כי "אנחנו לא מסכימים עקרונית. היה דיון מאוד מעמיק ורציני וכל אחד שמע את הצד השני. אנחנו מעדיפים לא לחוקק מאשר לחוקק פסגת התגברות ב-65. זה לא ריאלי והכנסת לעולם לא תצליח להגיע לרוב כזה".

"ההופעה של נתניהו הייתה מתואמת עם טראמפ"

בתוך כך, התייחס שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר דן שפירו להסכם הגרעין עם איראן. הוא אמר בראיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב' כי "לדעתי הנשיא טראמפ כבר קיבל את ההחלטה לצאת מההסכם והוא בדרך להודעה. אני חושב שההופעה של נתניהו הייתה מתואמת עם הנשיא האמריקני. הוא השתמש בזה כדי להצדיק את ההחלטה שלו".

הוא הגיב לנאום אבו מאזן והוסיף: "האמירה של אבו מאזן לא מקובלת, אי אפשר לסלוח על זה. זו לחלוטין אנטישמיות. אני חושב שהוא הגיע לסוף הקריירה הפוליטית שלו, אולי הוא מתוסכל".

האזינו לראיון המלא עם דן שפירו: 

הפופולריים