נתניהו על נאום פומפאו בנושא איראן: "המדיניות הנכונה והיחידה"

רה"מ על נאום פומפאו: המדיניות הנכונה והיחידה

ראש הממשלה הביע תמיכה בעמדה הקשוחה של וושינגטון, וקרא למדינות נוספות לאמץ אותה. "העמדה של טראמפ מאוד ברורה - לא להעשרה, סנקציות קשוחות, ואיראן צריכה לצאת מסוריה", אמר נתניהו בקבלת הפנים לשגרירות פרגוואי בירושלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הערב (שני) בשביעות רצון לנאומו של שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שהציג מוקדם יותר היום את המדיניות הקשוחה של ממשל טראמפ כלפי איראן. "אנחנו בטוחים שזו המדיניות הנכונה, המדיניות היחידה", אמר נתניהו בקבלת הפנים לרגל פתיחת שגרירות פרגוואי בירושלים, וקרא למדינות נוספות לאמץ את עמדת וושינגטון.

"טראמפ שינה את המדיניות שלו לא רק לגבי ירושלים, אלא גם לגבי איראן", אמר ראש הממשלה. "העמדה של הנשיא מאוד ברורה - לא להעשרה, סנקציות קשוחות, ואיראן צריכה לצאת מסוריה".

נתניהו התייחס בדבריו גם לחשיפת ארכיון הגרעין של איראן על ידי המוסד, ואמר כי אם טהראן לא הייתה מעוניינת בהעשרת אורניום – היא לא הייתה מסתירה את המסמכים. "איראן שיקרה לגבי הארכיונים, החביאה אותם, העבירה אותם ממקום למקום", הדגיש ראש הממשלה.

לאחר שסיים את דבריו באנגלית, אמר נתניהו בעברית: "המדיניות של ארה"ב נכונה. איראן בתנופת התפתחות במזרח התיכון. היא שואפת להשיג נשק גרעיני באמצעים שונים שחשפנו. איראן צריכה לצאת מסוריה. מי שרוצה להפסיק את התוקפנות האיראנית ולקדם את השלום - יתנגד לאיראן ויתמוך בעמדה האמריקנית. כך עושה ישראל".

פומפאו עצמו צייץ במהלך נאומו של ראש הממשלה את הדברים הבאים בחשבון הטוויטר שלו: "הסכם הגרעין לא סיים את שאיפותיה של איראן, והיא לא סיימה את שאיפותיה להגמוניה אזורית. מנהיגי איראן ראו את ההסכם כנקודה התחלתית להסתערות על האזור".

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, התייחס למדיניות החדשה של ארה"ב, ואמר: "לא מקובל שיקבעו עבורנו ועבור שאר מדינות העולם מה לעשות". מוקדם יותר אמרו בטהראן כי הם לא מבקשים מאף אחד "לקיים את תפקידם באזור", כלשונם.

בנאום שנשא אחרי הצהריים במכון המחקר הריטג' שבוושינגטון, אמר שר החוץ החדש של טראמפ כי ארה"ב תטיל על איראן את "העיצומים הכלכליים החזקים בהיסטוריה". פומפאו אף הציב לטהראן שורת דרישות, כדי שארה"ב תהיה מוכנה לחתום איתה על הסכם חדש: "עליה לזנוח את הרצון לתכנית גרעין וכן את העשרת האורניום, לספק מידע לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, לשחרר את כל האזרחים האמריקנים, להפסיק תמיכה בארגוני טרור כגון חיזבאללה, להסיג את כל כוחותיה מסוריה, לסיים את תמיכת כוח קודס בטרור, ולהפסיק לאיים על בעלות בריתנו כגון ישראל וסעודיה. אלו דרישות מאוד בסיסיות".

הפופולריים