האיום האיראני בצפון: רוסיה, ארה"ב וירדן ידונו בפירוז דרום סוריה

רוסיה, ארה"ב וירדן ידונו בפירוז דרום סוריה

סגן שר החוץ הרוסי אמר שנציגי המדינות ידונו בסוגיה, זאת לאחר שהשר לברוב אמר כי רק כוחות סוריים צריכים להימצא בגבול הדרומי. נתניהו: "לא נסתפק בנסיגת איראן רק מדרום סוריה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר פוטין והמלך עבדאללה
צילום: צילום: אי-פי

סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב אמר היום (שלישי) כי הושגה הסכמה בנוגע לקיום מפגש של נציגים מרוסיה, ארצות הברית וירדן, בה ידונו על פירוז דרום סוריה, כך דווח בסוכנות הידיעות הרוסית RIA.

הודעה זו מצטרפת לאמירתו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב על כך שרק כוחות משטר אסד צריכים להימצא בגבולה הדרומי של סוריה. במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו ממוזמביק, אמר לברוב כי "מלכתחילה, ההסכמה על יצירת אזור של אי הסלמה בדרום-מערב סוריה הייתה אמורה לכלול הרחקה של כלל הכוחות הלא סוריים מהשטח הזה של הרפובליקה הסורית-ערבית".


לברוב הוסיף כי "כמובן, הרחקת כל הכוחות שאינם סוריים צריכה להתבצע על בסיס שיתוף פעולה הדדי. זה צריך להיות רחוב דו-סטרי. התוצאה של כל העבודה הזאת צריכה להיות מצב, שבו בצדו הסורי של הגבול בין סוריה לישראל יעמדו נציגי הכוחות המזוינים של הרפובליקה הסורית-ערבית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לנושא בוועידת הגליל: "אנחנו פועלים נגד התבססות צבאית איראנית בכל שטח סוריה. איננו מסתפקים בהסתלקות מדרום המדינה בלבד. הבהרתי פעמים רבות מהם הקווים האדומים שלנו ואנו אוכפים אותם בלי פשרות. לא ניתן לאיראן התבסס צבאית בסוריה ולפעול משם נגדנו, וגם לא להעביר נשק מסוכן ללבנון".

בעקבות הדברים אמר מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים חגי צוריאל כי ישראל אופטימית סביב סיכוייה לתקוע טריז בין רוסיה לאיראן בעניין סוריה. בתדרוך לעיתונאים זרים, אמר צוריאל כי בישראל חשים שרוסיה מתוסכלת מהנוכחות האיראנית בסוריה וכי היא חוששת שהמאבקים בין ישראל לאיראן בזירה הסורית יפגעו באינטרסים של מוסקבה.

עוד אמר הבכיר הישראלי במהלך התדרוך כי "ההערכה שלנו שהרוסים מעוניינים לייצב את האזור ואני חושב שהם מבינים שהאיראנים יכולים לגרום ל'פיצוץ'". הוא הוסיף  כי להערכתו, מדובר ב"רגע ייחודי לשנות את המצב האסטרטגי".

הפופולריים