אושר הצו המרחיב את האיסור על עישון במקומות ציבוריים

אושר: אלה המקומות החדשים שייאסר לעשן בהם

על פי הצו שאישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, העישון ייאסר גם בגני שעשושים, הופעות של יותר מ-50 משתתפים, חניונים ציבוריים וגני חיות. הצו ייכנס לתוקף בעוד חודשיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אילוסטרציה של עישון
צילום: צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ועדת העבודה הרווחה והבריאות אישרה הבוקר (רביעי) את צו משרד הבריאות המרחיב את המקומות הציבוריים שבהם אסור לעשן. במסגרת הצו, שיכנס לתוקפו בתוך חודשיים, ייאסר העישון בכל מקום בשטח בתי חולים או מרפאות, לרבות מחוץ למבנה, ברשויות ציבוריות, במשרדים ממשלתיים, בבתי משפט ובמועצות דתיות.

עוד מרחיב הצו את איסור העישון במקומות שבהם מתקיימים אירועים והופעות תחת כיפת השמים עם יותר מ-50 משתתפים, במקומות פתוחים וסגורים שבהם מתקיימת פעילות גופנית, בבריכות שחייה, באזורי כניסה לגני ילדים, בגני שעשועים, בחניון ציבורי מקורה או תת קרקעי וגם בגני החיות.

הצו מתיר להנהלות בתי חולים, המרפאות, המשרדים הממשלתיים, החניונים, הגני חיות ומתחמי האירועים לקבוע אזורי עישון בתחומיהם שימוקמו בטווח של 10 מטרים מהכניסה או מהיציאה למקום, ובתנאי שלא יהוו מטרד בחלקים אחרים של המתחם. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ציין כי בקרוב יביא משרד הבריאות לאישור הוועדה הרחבת איסור העישון במסעדות וברים.

לתיקונים לצו היה שותף גם חבר הכנסת יהודה גליק מהליכוד. בין השאר סיכם גליק עם מנכ"ל הכנסת כי למרות שהצו לא חל על משכן הכנסת, יסגרו כל חדרי העישון בבניין, מלבד המתחם המיועד לכך הממוקם סביב מליאת המליאה. אזורי העישון שמחוץ לבניין יצומצמו, ייאכף  איסור העישון, תתוגבר האכיפה ויתווספו שלטים בנושא.

ליצמן: "החמרת המאבק בעישון"

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר לאחר אישור הרחבת הצו: "אנו רואים בעישון ונזקיו סכנה לבריאות הציבור והרחבת הצו תביא להחמרת המאבק שלנו בעישון מתוך דאגה לאזרחים. משרד הבריאות ממשיך במלחמה נגד העישון והרחבת האיסור בעישון במקומות ציבוריים הינה חלק ממערך פעילויות שאנו נוקטים לטובת הציבור.

האגודה למלחמה בסרטן ואיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית בירכו על ההישג. לדבריהם מדובר באבן דרך לקראת יישום מלא של אמנת הפיקוח על הטבק והחלטת הממשלה מ-2011 ליישום הצעדים הנדרשים למניעת תחלואה והצלת חיים כתוצאה מנגע העישון הממכר והממית. באגודה אומרים כי יעקבו מקרוב אחר יישום התקנות ומימוש הבטחת משרד הבריאות לביטול חדרי העישון בשבועות הקרובים, וקראו לציבור בישראל לעמוד על זכותו לנשום אוויר נקי מעישון בכל זמן ובכל מקום.

הנהלות בתי חולים, מרפאות, משרדים ממשלתיים, חניונים, גני חיות ואירועים יהיו רשאים לקבוע אזורי עישון בטווח של 10 מטרים מהכניסה או היציאה, בתנאי שלא יהוו מטרד בחלקים אחרים של המקום ולא יהיו בתי מגורים.

 

הפופולריים