צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

פרסום ראשון: משרד הבריאות יוזם – איסור גורף על עישון במסעדות

במשרדו של השר ליצמן פועלים להוציא צו חדש, בעקבות הנתונים המצביעים על כך ששני שלישים מהאוכלוסיה בארץ סובלים מעישון פסיבי - למרות החוק למניעתו
קטי דור
19 בנובמבר 2017
21:51

כ-62% מהאוכלוסיה בישראל, כמעט שני שלישים, חשופים לעישון פסיבי – כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. בעקבות הממצאים המדאיגים, במשרד הבריאות עובדים על צו שיאסור לחלוטין על עישון במסעדות ובבתי קפה.

מחקר שנערך לאחרונה עבור המשרד גילה כי למרות החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, שאמור היה להפחית את היקף העישון הפסיבי, השיפור שהורגש בנושא היה מזערי ביותר - בעוד שלפני שש שנים עמד הנתון על 63% מהאוכלוסיה הסובלים מעשן רעיל בעקבות עישון פסיבי, המחקר הנוכחי מצא כי 62% סובלים ממנו.

רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית ובאגודה למלחמה בסרטן הגיבו הערב לפרסום הנתונים ומסרו כי הם מביעים "דאגה עמוקה" מחוסר ההתקדמות בנושא. הרופאים קראו לממשלה לנקוט אמצעים ולהגביר את האכיפה בתחום.

במשרד הבריאות מתכוונים להגיש כבר בחודש הבא לאישור הכנסת את הצו לאיסור על עישון במסעדות ובבתי קפה. אם אכן יאושר, לא יוגדרו עוד אזורים המיועדים לעישון באזורי הבילוי.

בחודש אוגוסט האחרון פורסם לראשונה בכאן 11 תוכנו של מכתב ששיגרו רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, ביחד עם האגודה למלחמה בסרטן, לשר ליצמן, שבו הם מוחים על טיפולו בעישון הפסיבי. הרופאים והאגודה האשימו את ליצמן כי התקנות שקידם בנושא העישון הפסיבי הן "למראית עין בלבד".

"אי אפשר לפתור את בעית העישון בכלל, ואת העישון במרחב הציבורי בפרט, על ידי תוספות קטנות", הסביר ד"ר חגי לוין מההסתדרות הרפואית לכאן 11. "הציבור מתבלבל, והמדיניות לא מספיק ברורה. אי אפשר לתקן סעיף פה וסעיף שם, הגיע הזמן לשים את הדברים במסגרת ברורה".