ארה"ב הטילה וטו על ההצעה של כווית במועצת הביטחון: "מבט חד-צדדי על האירועים"

וטו על הצעת כווית: "מבט חד-צדדי על האירועים"

כווית רשה להפסיק את "השימוש בכוח המופרז, הבלתי פרופורציונלי וחסר ההבחנה של ישראל בעזה". ניקי היילי: "כאשר האו"ם מצדד בטרוריסטים ולא בישראל, כפי שעושה ההצעה של כווית, הוא מקטין את הסיכוי לפתרון המצב"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי
צילום: צילום: אי-פי

ארצות הברית הטילה הערב (שישי) וטו על ההצעה שהעלתה כווית במועצת הביטחון של האו"ם, בה היא דורשת להפסיק את "השימוש בכוח המופרז, הבלתי פרופורציונלי וחסר ההבחנה" של צה"ל בהפגנות האלימות בגבול עם עזה. שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי עמדה לצדה של ישראל: "תוכלו לבחור בין גינוי של אירוע טרור לבין גינוי מדינה שמגנה על עצמה כפי שכל מדינה הייתה עושה".


עוד הציעה כווית לשלוח כוח בינלאומי לעזה "על מנת להגן על הפלסטינים". לפי ההצעה, יש "להבטיח הפסקת אש מידית, יציבה ומכובדת".המדינה מהמפרץ הפרסי ביקשה ממזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לדווח בתוך 60 ימים על הדרכים בהן ניתן להבטיח את "הבטיחות, ההגנה והרווחה של האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית תחת הכיבוש הישראלי, כולל המלצה על מנגנון הגנה בינלאומי". הטיוטה דרשה גם גישה לסיוע הומניטרי וקיום צעדים מעשיים לפיוס בין הפלגים הפלסטינים השונים.

היילי האשימה את האו"ם כי הוא מקטין את הסיכוי לפתרון של המצב "כאשר האו"ם מצדד בטרוריסטים ולא בישראל, כפי שעושה הצעת כווית". היילי הוסיפה כי ההצעה של כווית מציעה מבט חד-צדדי על האירועים בעזה. "כל מי שדואג לתהליך השלום, צריך להצביע נגד ההצעה", אמרה היילי. שגרירת ארצות הברית ציינה כי ההחלטה של כווית לא מזכירה את חמאס אפילו פעם אחת. "ההחלטה מטילה את כל האשמה על ישראל. כווית מאשימה את ישראל בירי של חמאס על גן ילדים בישראל", אמרה. 

מאז שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נכנס לתפקידו, זוהי הפעם השנייה שהאמריקנים מטילים וטו על הצעה נגד ישראל במועצת הביטחון. המדינות שנמנעו הערב בהצבעה הן: בריטניה, פולין, הולנד ואתיופיה. המדינות שהצביעו בעד הן: צרפת, רוסיה, סין, כווית, חוף השנהב, גינאה המשוונית, קזחסטן, פרו, בוליביה ושוודיה. וכאמור ארצות הברית הצביעה נגד.

טיוטת ההחלטה הופצה לפני שבועיים, ועלתה כשברקע ירי הרקטות והתקיפות בעזה השבוע. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון אמר לפני הדיון: "נראה אילו מדינות יצביעו כדי לגנות את חמאס ואילו מדינות ימנעו ולא יצטרפו לרף המוסרי של ארצות הברית. המילה חמאס לא מופיעה בהחלטה עליה אנחנו מצביעים היום. מדוע כל השגרירים לא יכולים להגיד את המילה חמאס?", תהה דנון.

הפופולריים