קורץ: "מאחל שאירופה תהיה מודעת יותר להתמודדות הביטחונית של ישראל"

"מאחל שאירופה תהיה מודעת יותר לביטחון ישראל"

בריאיון לכאן חדשות, קנצלר אוסטריה הדגיש כי ממשלתו היא "הממשלה הכי פרו-ישראלית שהייתה אי פעם", ואמר כי על אף שהוא רואה את הסכם הגרעין כ"דבר חיובי", הוא חושב שצריך להגדיל את הפיקוח על איראן. לצד זאת הבהיר כי אין כוונה כרגע להעביר את השגרירות האוסטרית לירושלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו וסבסטיאן קורץ
צילום: צילום: קובי גדעון, פלאש 90

כחצי שנה אחרי שניצח בבחירות באוסטריה והתמנה לקנצלר, העניק השבוע סבסטיאן קורץ – מנהיג המדינה הצעיר ביותר באירופה, ריאיון בלעדי לכאן חדשות לקראת פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הריאיון עם קנצלר אוסטריה בן ה-31, ששודר היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11, מתקיים בתקופה שבה ישראל ואוסטריה נמצאות אמנם ביחסים טובים, אך לצד זאת, בירושלים לא אוהבים את העובדה שבקואליציה של קורץ יש את מפלגת החירות מהימין הקיצוני. ועדיין, בריאיון קורץ מתעקש על כך "שהממשלה הזו היא כנראה הממשלה הכי פרו ישראלית שהייתה קיימת אי פעם".

קורץ גם מותח ביקורת זהירה על היחס של אירופה כלפי ישראל ואומר: "אני מאחל לפעמים שבאירופה תהיה קצת יותר מודעות לאזור המסובך והתמודדות הביטחונית שאתה ישראל צריכה להתמודד. לנו באוסטריה יש הבנה מאד חזקה, וכשותפים של ישראל היינו רוצים להעביר את המודעות הזאת גם למדינות אירופאיות אחרות". 

לצד האמירות הפרו-ישראליות, בנושאים כמו הסכם הגרעין עם איראן ומעמדה של ירושלים קורץ לא משמיע בריאיון דעות שחורגות מהעמדות של שאר מנהיגי מדינות אירופה. "כעקרון אנחנו רואים את הסכם הגרעין מול איראן בצורה חיובית. אבל כמובן שאם ישראל מודאגת אז צריך להקשיב במלוא הרצינות ובמקרה הצורך גם להגדיל את הפיקוח", אומר קנצלר אוסטריה על עמדת ממשלת ישראל כי ההסכם עם איראן מסוכן לישראל.

"צריך כמובן לפקח שאיראן באמת לא תבנה פצצת אטום ושכלל לא תהיה לה האפשרות לכך", הוסיף קורץ בנושא. "הדבר האחד זה פצצת האטום והדבר השני הוא התבטאויות מילוליות שאני רואה בצורה מאד ביקורתית. אם מעמידים בסימן שאלה את זכות הקיום של ישראל, או כשהם מתבטאים בצורה אנטישמית ומנסים בכך לאיים בצורה ישירה או לא ישירה על ישראל – זה משהו שיש לי אפס סובלנות כלפיו".

על אף שאוסטריה כן שלחה את שגרירה בישראל לטקס פתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים, קורץ מבהיר בריאיון כי נכון לעכשיו אין כוונה להעביר גם את השגרירות. "הנושא צריך להיות על השולחן", אומר הקנצלר. "אני מבין כמובן שלירושלים יש משמעות מאד מיוחדת עבור היהדות, אבל גם עבור דתות אחרות.

"אנחנו מתבוננים בסיטואציה בצורה מדויקת, וכמובן שיש לנו אינטרס שיהיה פתרון ראוי לסטטוס של ירושלים. אני חושב שזה יטיב עם כולם, וזה יהפוך את מעבר השגרירויות של העולם למשהו מאד פשוט".

בכל מה שנוגע למפלגת החירות מהימין קיצוני והרקע האנטישמי שלה, קורץ אומר כי הוא מבין את עמדת ישראל בנושא, והחלטת הממשלה הישראלית להימנע מקשר עם המפלגה. "אני מכבד את החלטת ישראל", אומר קורץ. "אני מודע למקרים והתבטאויות שהתרחשו כאן בעבר, ואני תמיד התנגדתי לזה ואני אמשיך להתנגד ולהילחם בכל סוג של אנטישמיות גם בעתיד. אבל אני חושב שזה גם חשוב להכיר בכך שסגן הקנצלר הנס כריסטיאן שטראכה מנסה לשנות את המפלגה ולנקות אותה מהחשיבה הזו. לי הייתה רק ברירה אחת והיא להקים קואליציה עם מפלגת החירות".

בנושא ההגירה לאירופה, ובפרט ההגירה המוסלמית, קורץ מחזיק בעמדה ברורה: "אין ספק שיש לנו בעיה עם הגירה בלתי נשלטת ובלתי חוקית וזה סכנה עבור כל מדינה", הוא אומר בריאיון. "אירופה לא יכולה, ואסור שהיא תקבל על עצמה, כמות בלתי מוגבלת של מהגרים. אני חושב שחשוב שנתבונן היטב במצב, כי הרבה מהאנשים שהגיעו אלינו לא מוצאים מיד עבודה, מתקשים עם האינטגרציה אבל חלקם, ואני חושב שזה עוד יותר בעייתי, מייבאים למדינתו עמדות שאין להן אצלנו מקום. מסורות מסוימות, רעיונות לא נכונים לגבי דת, חשיבה רדיקלית וגם אנטישמיות. ונגד אלה חייבים להילחם.

"חשוב לי שחיים יהודיים כאן לא רק יתקיימו באופן חופשי אלא גם בביטחון, וזה המצב באוסטריה. אבל זה כן מדאיג שיהודיות ויהודים בפריז ובערים אחרות באירופה מתלוננים שהמצב הביטחוני שלהם הורע. זה לא משהו שאנחנו אמורים לאפשר באירופה".

הפופולריים