שקד הכריעה: קנסות על צריכת זנות במקום הליך פלילי

שקד הכריעה: קנסות לצרכני זנות ולא הליך פלילי

לפי תזכיר החוק שמקדמת שרת המשפטים, גובה הקנסות המנהליים ינוע בין 1,500 ל-3,000 שקל. עדיין לא ברור איזה תקציב יוקצה לטיפול בצרכנים ולשיקום של נשים העוסקות בזנות. שקד: "היום אנחנו מעבירים מסר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינות נגד זנות בתל אביב
צילום: צילום: פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד הציגה היום (רביעי) בוועדה לקידום מעמד האשה של הכנסת את תזכיר החוק שהיא מקדמת להטלת קנסות מנהליים על צרכני הזנות, זאת במקום נקיטת הליך פלילי נגד הצרכנים. החוק יכנס לתוקף שנה לאחר שיאושר.

לפי תזכיר החוק, הקנס שיוטל על צריכת זנות יהיה בגובה של 1,500 שקל. עבירה חוזרת שנעברה בתוך שלוש שנים מהעבירה הראשונה תוביל לקנס בסכום של 3,000 שקל. מי שקיבל את הקנס יוכל לשלם, להגיש בקשת ביטול או להגיש בקשה להישפט. ככל שבית המשפט יחליט שהעבירה אכן נעברה, הוא יהא רשאי להגדיל את גובה הקנס עד לסכום של 14,400 שקל.

לצד הקנסות, שרת המשפטים, בהסכמת שר הרווחה, תוכל לקבוע אמצעי חלופי במקום קנס, כמו שילוב בסדנה טיפולית-חינוכית למניעת צריכת זנות. שקד גם הבהירה כי תזכיר החוק יהיה חלק מהחלטת ממשלה רחבה שבכוונתה להביא לאישור בחודשים הקרובים. מדובר בתוכנית משותפת למשרדי המשפטים, הרווחה, החינוך והבריאות. תוכנית זו אמור לטפל בנושאים כמו  הרחבת המענים הטיפוליים והבריאותיים הניתנים הן לעוסקים בזנות והן לצרכני הזנות, והעלאת המודעות הציבורית למאפיינים, לגורמי הסיכון ולנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות. עדיין לא ברור איזה תקציב יוקצה לנושא.

שקד אמרה: "היום אנחנו מעבירים מסר – סחר בנשים וצריכת זנות הם מחוץ לתחום. העמדה שלי הייתה שאין צורך בחוק אך גם אני עברתי תהליך. הכרעתי ללכת למסלול מינהלי כי אנחנו מבקשים לתבוע שינוי התנהגותי וזאת הדרך הנכונה".

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, בירכה על תזכיר החוק: "מדינת ישראל עושה היום עוד צעד משמעותי בדרך להפסקת הניצול העתיק בעולם. פרסום תזכיר החוק על ידי השרה שקד הוא בשורה של ממש לכ-14 אלף נשים בזנות".

ח"כ מוסי רז (מרצ) דווקא תקף את יוזמת שקד וביקר את גובה הקנסות המוצע בחוק: "הקנס שמוצע הוא פחות ממה שאני קיבלתי על עבירת תנועה. אמנם אני מסכים שהדבר החשוב הוא קביעת הנורמה אך הסכום הוא נמוך".

הפופולריים