ועדת הכספים אישרה: פטור ממס על הטבות של ראש הממשלה

אושר פטור ממס על הטבות והוצאות של ראש ממשלה

הצעת החוק שיזם ח"כ מיקי זוהר משווה את ההטבות שזוכה להן ראש ממשלה, לאלו של נשיא המדינה בנסיבות דומות. מדובר על הטבות שמקבל ראש הממשלה מתוקף תפקידו הציבורי ועם קשר לעבודתו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ועדת הכספים
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה היום (שני) לקראת קריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הקובעת פטור ממס על הוצאות והטבות של ראש הממשלה שהוא מקבל מתוקף תפקידו הציבורי ועם קשר לעבודתו. זאת, בדומה לאותן הטבות שמקבל נשיא המדינה בנסיבות דומות.

באופוזיציה תקפו את הצעת בחוק וטענו שהעיתוי שבו היא מגיעה אינו ראוי. יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם, תקף בחזרה: "איבדתם את הבושה. הכל כדי להפיל את ראש הממשלה. סופרים לראש הממשלה כמה בקבוקי סודה הוא שותה. כל מה שאנחנו מבקשים זה להשוות את התנאים של ראש הממשלה לנשיא המדינה".

נציגת משרד המשפטים אמרה בדיון כי "ההצעה מעוררת קשיים מכיוון שהיא קובעת פטור ממס לראש הממשלה בניגוד למה שקורה לכל אזרח רגיל במדינה". יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, שאל: "את מודעת לזה שיש רק ראש מממשלה אחד?". נציגת משרד המשפטים ענתה כי "החוק לגבי נשיא המדינה הוא מנדטורי. זה חוק ישן מלפני קום המדינה".

"מה שהיא בעצם אומרת זה שאם היום היו מציעים לתת את ההטבה לנשיא המדינה אז זה לא היה תקין ולא היה עובר", סיכם גפני. "המהלך הזה, לאור עיקרון השוויון של נטל המס, מעורר קושי משפטי", השיבה נציגת משרד המשפטים. "הקושי פתיר באמצעות גילום הוצאות המס של ראש הממשלה באופן שלא יפגע בשוויון. ככה גם יופחת נטל המס של ראש הממשלה. הקושי מתגבר כשמדובר בהוצאות פרטיות".

בניגוד לנציגת משרד המשפטים, היועצת המשפטית של ועדת הכספים אמרה כי היא לא מוצאת קשיים משפטיים בהצעת החוק.

הפופולריים