נתניהו על חוק הגיוס: "עוסקים בתוצאות ולא בכותרות"

רה"מ על חוק הגיוס: עוסקים בתוצאות, לא בכותרות

ראש הממשלה הגיב בישיבת סיעת הליכוד לאישור החוק בוועדת השרים: "החוק נכון ומאוזן, הוא יגדיל את השתתפות החרדים בשירות הצבאי". הוא התייחס גם לאישום נגד רעייתו: "רומסים את דמותה כבר 20 שנה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו בישיבת סיעת הליכוד
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (שני) לאישור חוק הגיוס בוועדת השרים לחקיקה. בפתח ישיבת סיעת הליכוד, אמר נתניהו בנוגע לחוק: "אנו עוסקים בתוצאות ולא בכותרות". לדבריו, "השוויון בנטל הראשון הוא השתתפות של ציבורים שלמים שלא היו בשוק העבודה".

"החוק יגדיל את השתתפות החרדים בשירות הצבאי. יש כאן חוק נכון ומאוזן" אמר נתניהו. הוא החמיא לשר הביטחון אביגדור ליברמן ואמר כי עשה דבר חשוב מאין כמוהו כשהלך לצבא ושאל מה הוא צריך. "החוק יעודד השתתפות של הציבור החרדי בצבא על פי צרכיו".

נתניהו דיבר על יחסה של התקשורת לרעייתו ואמר כי רומסים את דמותה יום יום ולילה לילה כבר 20 שנה. "שרה היא אישה נפלאה, אם מדהימה והייתה בת למופת להוריה. והתקשורת מתעלמת לחלוטין מכל העשייה הציבורית שלה. מה שאתם יודעים, התקשורת מעלימה. איך היא עוזרת למשפחות שכולות, איך היא עוזרת לחיילים בודדים, איך היא עוזרת לילדים חולי סרטן, לא בכאילו. וכשהיא הולכת למשפחות השכולות זה לא כדי לעשות ״וי״ אלא ללוות אותם במשך שנים, את ההורים, את הילדים. וניצולי שואה, ונשים מוכות. כל כך שונה מהדמות הזאת שמנסים לתאר.

בחלקו הסגור של ישיבת סיעת הליכוד ביקש נתניהו להצביע בעד העברת סמכויות הכותל. לדבריו אין בכך שום שינוי מהותי אלא בטיחותי. גורמים במפלגות החרדיות אמרו היום כי ראש הממשלה מתעקש לאשר את העברת הסמכויות בעניין הכותל עוד היום, טרם אישור חוק הגיוס בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. ‏ראשי המפלגות החרדיות מפעילים בשעות האחרונות לחץ על לשכת ראש הממשלה כדי לדחות את ההצבעה.

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים להצבעה את חוק הגיוס, שאמור להסדיר את נושא גיוסם של החרדים לצה"ל. החוק יעלה להצבעתה של מליאת הכנסת בקריאה ראשונה בשעות הלילה. החרדים אמנם יתנגדו בהצבעה במליאה, אך הקואליציה תקבל את תמיכתה של יש עתיד, שם הבהירו כי מדובר בחוק טוב המתבסס על ההצעה של המפלגה בעבר. 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב בישיבת סיעת ישראל ביתנו לאישור החוק להצבעה ולביקורת מימין ומשמאל, ואמר כי מדובר בחוק ממלכתי ואחראי. "אני לא מאמין ב'תפסת מרובה - לא תפסת' ולכן החוק שהבאנו, חוק שעבר את אישור מערכת הביטחון, שהרמטכ"ל עבר עליו, על כל פסיק, ושהוא עובר את בג"ץ... לא מבין את הביקורת של חברי הכנסת. אני מברך את ההחלטה של יאיר לפיד לתמוך בחוק. זה לא חוק של ליברמן, ליצמן או דרעי. מברך על ההחלטה של המחנה הציוני להתנגד - זה המקום הטבעי שלהם, בין הרשימה המשותפת למרצ. המחנה הציוני שכח מה זה להיות ממלכתי".


יו״ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס בישיבת הסיעה להחלטת יש עתיד להצביע בעד החוק וטען כי מדובר בבגידה. ״כך נראית מפלגה שעברה צד״, אמר גבאי. "היום נחזה בכנסת ישראל כיצד נראית הרמת הידיים של מפלגת יש עתיד, אחרי שנבהלה מהסקרים והפסיקה להאמין שהמחנה שלנו יכול לנצח. הפסיקה ובוחרת להצטרף לצד השני, לוותר על הערכים ולוותר על העמדות שלנו. מפלגה שאומרת שאם אי אפשר לנצח אותם אז נצטרף אליהם".


יו"ר התנועה, ציפי לבני אמרה בישיבת סיעת המחנה הציוני כי התשלום של נתניהו לחרדים הוא לפי הנוסחה - 'אתם תחזיקו אותי בשלטון ואני אשלח ילדים של אחרים להילחם'. "העובדה שיש מפלגה באופוזיציה שבוגדת במצביעים שלה ותומכת בזה, היא לא תעודת הכשר".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר קודם לכן בריאיון לאסתי פרז, בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי אם לא ישנו בחוק אף אות סיעתו תצביע בעדו. "זה חוק טוב, שיביא לזה שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים יצאו לעבודה. החוק בהחלט מקדם את השוויון בנטל".

האזינו לריאיון:

"האגדה שאין סנקציות פליליות בחוק הזה היא לא נכונה", הוסיף לפיד. "אנשים ילכו לבית סוהר אם לא יתגייסו ויש ענישה נגד משתמטים, גם חילונים אגב. האם זה אידיאלי? אידיאלי שכולם מתגייסים בגיל 18 נקודה, זה הדבר הערכי הנכון. בנסיבות הקיימות, זה חוק טוב. החוק נורא דומה לחוק של יש עתיד מהממשלה הקודמת".

הפופולריים