ליצמן: אם חוק הגיוס יעבור בקריאה שלישית - נפרוש מהממשלה

"אם חוק הגיוס יעבור בשלוש קריאות - נפרוש"
סגן שר הבריאות הכריז במליאת הכנסת כי יהדות התורה תצביע נגד חוק הגיוס החדש, ואיים בפרישה מהממשלה: "לא נוכל להסכים לשום חוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יעקב ליצמן במליאת הכנסת
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן אמר היום (שני) כי אם חוק הגיוס יעבור בקריאה שלישית תפרוש יהדות התורה מהממשלה. בנאום במליאת הכנסת אמר ליצמן כי יהדות התורה תצביע היום נגד חוק הגיוס החדש. "אף אחד לא חושב ולא חולם שאם לפיד תומך בחוק הזה אנחנו נתמוך בחוק הזה, אמר ליצמן. "צריך להגיע למצב שכל מי שרוצה ללמוד בישיבה בארץ צריך לקבל הסדר כזה, שיוכל להמשיך ללמוד ושלא יפריעו לו".

מליאת הכנסת צפויה להצביע הערב על חוק הגיוס בקריאה ראשונה. זאת לאחר שמוקדם יותר היום אישרה אותו ועדת השרים לענייני חקיקה. על פי ההסכמים בקואליציה סביב החוק, הוא צפוי לעבור שינויים במהלך דיוני הוועדה המיוחדת שתכין אותו לקריאה שניייה ושלישית. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת סיעת הליכוד לחוק ואמר: "אנו עוסקים בתוצאות ולא בכותרות". לדבריו, "השוויון בנטל הראשון הוא השתתפות של ציבורים שלמים שלא היו בשוק העבודה". נתניהו אמר שהחוק יגדיל את השתתפות החרדים בשירות הצבאי. "יש כאן חוק נכון ומאוזן" אמר נתניהו. הוא החמיא לשר הביטחון אביגדור ליברמן ואמר כי עשה דבר חשוב מאין כמוהו כשהלך לצבא ושאל מה הוא צריך. "החוק יעודד השתתפות של הציבור החרדי בצבא על פי צרכיו".

בחלקו הסגור של ישיבת סיעת הליכוד ביקש נתניהו להצביע בעד העברת סמכויות הכותל. לדבריו אין בכך שום שינוי מהותי אלא בטיחותי. גורמים במפלגות החרדיות אמרו היום כי ראש הממשלה מתעקש לאשר את העברת הסמכויות בעניין הכותל עוד היום, טרם אישור חוק הגיוס בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. ‏ראשי המפלגות החרדיות מפעילים בשעות האחרונות לחץ על לשכת ראש הממשלה כדי לדחות את ההצבעה.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר קודם לכן בריאיון לאסתי פרז, בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי אם לא ישנו בחוק אף אות סיעתו תצביע בעדו. "זה חוק טוב, שיביא לזה שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים יצאו לעבודה. החוק בהחלט מקדם את השוויון בנטל".


יו״ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס בישיבת הסיעה להחלטת יש עתיד להצביע בעד החוק וטען כי מדובר בבגידה. ״כך נראית מפלגה שעברה צד״, אמר גבאי. "היום נחזה בכנסת ישראל כיצד נראית הרמת הידיים של מפלגת יש עתיד, אחרי שנבהלה מהסקרים והפסיקה להאמין שהמחנה שלנו יכול לנצח. הפסיקה ובוחרת להצטרף לצד השני, לוותר על הערכים ולוותר על העמדות שלנו. מפלגה שאומרת שאם אי אפשר לנצח אותם אז נצטרף אליהם".

הפופולריים