חוק הגיוס אושר בקריאה ראשונה בכנסת, רוב הח"כים החרדים התנגדו

חוק הגיוס אושר בקריאה ראשונה בכנסת
63 ח"כים הצביעו בעד החוק, בהם גם חברי מפלגת יש עתיד. הוועדה המיוחדת שהוקמה בכנסת תחל מיד את עבודתה להכנת החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית. גבאי: "ישראבלוף אחד גדול"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את חוק גיוס החרדים ברוב של 63 ח"כים שהצביעו בעד מול 39 מתנגדים. רוב הח"כים החרדים בחרו להצביע נגד החוק, כפי שהודיעו מראש.

כצפוי, חברי הכנסת של מפלגת יש עתיד הצביעו בעד החוק, למרותו היותו חוק של הקואליציה, ואילו הח"כים של הרשימה המשותפת המשותפת נעדרו מההצבעה. כבר מהבוקר תחל הוועדה המיוחדת שהוקמה בכנסת את עבודתה להכנת החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית.


על פי הצעת החוק שהגיש משרד הביטחון, יידרשו תלמידי הישיבות החרדים לעמוד בייעדי גיוס שנתיים שיילכו ויגדלו בכל שנה. במידה ולא יעמדו בייעדי הגיוס, יבוצע קיצוץ בתקציבי הישיבות החרדיות. אם לא תהיה עמידה בייעדי הגיוס במשך שלוש שנים רצופות, יתבטל החוק כעבור שנה ובמקומו יחול חוק שירות ביטחון, כפי שחל על כל צעיר בגיל 18.

שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו בירך על אישור החוק וכתב בטוויטר: "הכנסת גילתה אחריות. לפני ארבעה חודשים טרפדנו חוק גרוע שעשה צחוק מהשוויון בנטל. הלילה התייצבה רוב הכנסת מאחורי החוק של מערכת הביטחון. הממלכתיות ניצחה את הספינים והמחלוקות. אני מקווה שהחוק יאושר, ככתבו וכלשונו, בקריאה שנייה ושלישית עוד במושב הזה".

סגן שר הבריאות ואיש יהדות התורה יעקב ליצמן אמר: "התנגדנו לחוק הגיוס החדש כפי הוראת מועצת גדולי התורה. לאורך הדורות מסר עם ישראל את נפשו למען לימוד התורה וראה בו את הערך החשוב ביותר לעתיד העם היהודי. לא נסכים להגביל את לומדי התורה ולא נתמוך במתן סנקציות על בני ישיבות שתורתם אומנותם".

יו"ר העבודה אבי גבאי ביקר את החוק ותקף בחריפות את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ואת מפלגתו על כך שתמכו בחוק: "לפיד ויש עתיד הפקירו את האפשרות לשוויון בנטל בגלל גחמות והתקרנפות פוליטית. ישראבלוף אחד גדול. במקום להילחם למען החיילים ולהוכיח נחישות, לפיד נכנע לקומבינות פוליטיות עם ליברמן והחרדים, התקרנף והפקיר את ערכי המחנה שלנו כדי להציל את ממשלת הכישלון של נתניהו".

כמו כן, מליאת הכנסת אישרה הלילה גם את החלטת הממשלה להעביר את סמכויות השרה מירי רגב בנוגע להרחבת הרחבה המשותפת בכותל, לידי נתניהו והשר יובל שטייניץ. 48 ח"כים הצביעו בעד ורק ח"כ אחד הצביע נגד. גם באופוזיציה תמכו בהחלטה.

הפופולריים