"חוק ההסדרה 2" של קיש וסמוטריץ' יוצא לדרך

"חוק ההסדרה 2" של קיש וסמוטריץ' יוצא לדרך

בניגוד לחוק המקורי, ההצעה של ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת מסדירה כ-3,000 יחידות דיור שקמו באופן לא מוסדר על אדמות מדינה – ולא על קרקע פלסטינית פרטית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ קיש וסמוטריץ'
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"חוק ההסדרה 2" יוצא לדרך: היום (ראשון) פורסם בכאן רשת ב' כי ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ יואב קיש מהליכוד וח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, מתכוונים להגיש חוק המסדיר את מעמדן של 3,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון. מדובר ביחידות דיור שקמו באופן לא מוסדר על אדמות מדינה, בניגוד לחוק ההסדרה הראשון – שנועד בעיקר לבתים שקמו על קרקע פלסטינית פרטית.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקים צוות הסדרה שעובד במשך יותר משנה כדי לטפל בסוגייה, אך עד כה כמעט ולא קידם דבר. בהצעת החוק שיגישו הח"כים קיש וסמוטריץ', נקבע כי בזמן עבודת הצוות יתאפשר למועצות האזוריות ביהודה ושומרון להעניק שירות בסיסי של תשתיות ליישובים שאמורים להיות מוסדרים, כמו חשמל, מים וביוב – שירותים שהן מנועות כרגע מלתת. בנוסף, ההצעה קובעת כי יוקפא כל צו פינוי או הריסה עד שהצוות יסיים את עבודתו.

לפני כשנה הוציא בג"ץ שופט בג"ץ צו ביניים ארעי שהקפיא עד להחלטה אחרת את יישום חוק ההסדרה. החוק שאושר בכנסת בפברואר 2017 נועד להסדיר מעמד בתים בהתנחלויות, שנבנו על קרקעות בבעלות פלסטינית פרטית. לפי החוק, הקרקעות יישארו בידי בעליהן והמדינה תפקיע את זכויות השימוש בקרקע ותעביר אותה לממונה על הרכוש הממשלתי ביהודה ושומרון. בתמורה, הם יקבלו קרקע חלופית או פיצוי בגובה 125% מערך דמי השימוש בקרקע, לבחירתם.

הפופולריים