הכנסת אישרה: פטור ממס לרה"מ על תשלומים, שירותים - למעט משכורת

אושר: פטור ממס לרה"מ על תשלומים פרט למשכורת

החוק כולל פטור גם לטובות הנאה ושירותים המשולמות או ניתנות מאוצר המדינה ויחול על ראש ממשלה ועל שאיריו גם לאחר שסיים את תפקידו. זאת, בדומה להטבות להן זכאי נשיא המדינה. ביקורת חריפה באופוזיציה: "עוד חרפה לקואליציית נתניהו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בישיבת סיעה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הקובעת כי תשלומים, שירותים וטובות הנאה המשולמים או ניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה יהיו פטורים ממס. זאת, למעט משכורת וקצבה ובדומה להטבות שלהן זכאי נשיא המדינה. לפטור יהיו זכאים בעתיד גם ראשי ממשלה שיסיימו את תפקידם או שאיריהם העתידיים של ראשי ממשלה.

50 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק של יו"ר ועדת הכנסת מיקי זוהר מהליכוד ו-44 התנגדו לו לאחר דיון ממושך שבמהלכו נדחו מאות הסתייגויות שהגישה האופוזיציה. החוק יחול על ראש הממשלה בנימין נתניהו מראשית השנה הנוכחית ויחול מיד עם פרסומו גם על ראשי ממשלה שכיהנו בעבר.

"צריך לשלם לרה"מ שכר הוגן". נתניהו וזוהר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בדיון אמר חבר הכנסת זוהר כי הציבור רוצה במדינת ישראל לשלם משכורת הוגנת לראש ממשלה. "אין אחד במדינת ישראל שיאמר לך שהוא רוצה שראש הממשלה ירוויח לא טוב. אם אתה רוצה ראש ממשלה שמתפקד בצורה טובה, בצורה ראויה, בלי דאגות כלכליות, אז אתה צריך לשלם לו שכר הוגן. לראש הממשלה, יש במקרה הזה בית בקיסריה, שבסופו של דבר אין ביכולתו הכלכלית, יחסית לשכר שהוא מקבל, להחזיק אותו".

ביקורת חריפה באופוזיציה: "משפחת נתניהו מתעקשת לחלוב עוד מהקופה הציבורית" 

באופוזיציה מתחו ביקורת על אישור החוק. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני אמרה כי החוק הוא עוד חרפה לאוסף החרפות שצוברת קואליציית נתניהו. "מעוררת התפעלות הדאגה של הממשלה לאזרח. לאזרח אחד: נתניהו, המקיים אורח חיים ראוותני על חשבון המדינה ועל חשבון בעלי הון. הוא עצמו אגב לא הגיע להצבעה. אין צורך, יש מלחכי פנכה שדואגים לו״.

חברה לסיעה, חבר הכנסת מיקי רוזנטל, אמר כי ההצבעה על החוק היא שפל מביך של בית המחוקקים. "בהצבעתם כעת אישרו נבחרי ציבור את המשך הגזל של כספי ציבור לטובת נהנתנותם של ראש הממשלה ומשפחתו. משפחת נתניהו מסרבת לשלוף את הארנק ומתעקשת לחלוב עוד ועוד מהקופה הציבורית. לא יאמן, אפילו כתב האישום נגד הגברת לא עוצר בעדם. עוד לא שמעתי הסבר סביר מחברי הקואליציה מדוע שלא ישלמו הנתניהוז' בעצמם על המים בבריכה הפרטית או על הריהוט בוילה?"

חבר הכנסת דב חנין מהרשימה המשותפת תהה מדוע צריך הציבור לשלם גם על המים בבריכה של נתניהו וגם להחזיר לו את המס על כספי המים שהוא מקבל ולמה זה חשוב ודחוף יותר מלהעלות את קצבאות הזקנה? "רבע מהקשישים נמצאים מתחת לקו העוני ואנחנו נאלצים לעסוק בעוד הטבות לראש הממשלה ומשפחתו. סדר היום שמכתיבה ממשלת נתניהו הוא בזיון".

הפופולריים