ליברמן בכרם שלום: "אם השקט יישמר - המעבר ייפתח השבוע"

ליברמן: אם יהיה שקט - נפתח השבוע את כרם שלום

שר הביטחון אמר בתום הערכת מצב בדרום, כי כל עוד תימשך תופעת בלוני התבערה, המצב בעזה לא יחזור לשיגרה. הוא פנה לתושבי הרצועה: "המפתח זה הלחץ שאתם תפעילו על הנהגת החמאס"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר (ראשון) בתום הערכת מצב במעבר כרם שלום, כי אתמול היה היום הרגוע ביותר מאז סוף מרץ. לדבריו, אם יימשך השקט בדרום, ישראל תפתח את המעבר במתכונת רגילה. ליברמן הגיע לסיור  יחד עם מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במיל' אודי אדם, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו-רוקון.

"ראינו אתמול את היום אולי הרגוע ביותר מאז 30 במרץ", אמר ליברמן. "אם היום ומחר יימשך המצב כמו אתמול, ביום שלישי נחזיר את מעבר כרם שלום למתכונת רגילה, וגם את מרחבי הדיג", הוסיף.

שר הביטחון הוסיף כי "המפתח הוא אפס בלוני תבערה, חיכוך על הגדר וירי. המסר לתושבי עזה: המפתח זה הלחץ שלכם על החמאס. תושבי עזה חייבים להבין - כל עוד בצד שלנו יש בלוני תבערה, גם שם החיים לא יחזרו לשיגר".

ליברמן אמר עוד כי "אין שום כוונה כרגע להכניס פועלים מעזה לישראל - אנחנו רחוקים מכך. "בימים אלו עוברות בממוצע כ-143-140 משאיות ביום. בשיא היו עוברות פה 1,100-1,000 משאיות ביום. אז זה כל ההבדל, ושכל אחד בצד השני יעשה את החישובים שלו".

בשבוע שעבר הצהיר שר הביטחון כי ישראל תסגור את מעבר כרם שלום להכנסת דלק וגז לרצועת עזה עד ליום ראשון. זאת, "לאור המשך ניסיונות הטרור מצד ארגון הטרור חמאס". עם זאת, ישראל אפשרה העברת מזון ותרופות. בנוסף הודיע ליברמן על צמצום מרחב הדיג ברצועה לשלושה מייל ימי במקום שישה. 

בתוך כך, בחמאס מברכים על ירי הצלף שממנו נהרג לוחם גבעתי סמ"ר אביב לוי ביום שישי בגבול רצועת עזה. בכיר חמאס בעזה אסמעיל רדואן שיגר אמר בראיון לערוץ אל-ג'זירה כי "דם ילדינו ונשותינו יקר לנו. על הכיבוש להבין שנגמרו הזמנים שבהם היה הורג בבני עמנו בלי תגובה. לא נאפשר לשנות את כללי העימות ולא נעבור לסדר היום על שום פגיעה והרג בבני עמנו בלי שההתנגדות תאמר את דברה". גם בכיר בחמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, אמר בכינוס של גורמים אסלאמיים במאוריטניה כי המסר היה ברור: אש תיענה באש והפצצה תיענה בהפצצה. המשוואה הזו לא תשתנה".

הפופולריים