מאות כלכלנים מזהירים: הרפורמה המשפטית – סכנה לכלכלה

מאות כלכלנים: הרפורמה המשפטית – סכנה לכלכלה

בין החותמים: זוכה פרס נובל, משנים לנגיד בנק ישראל בעבר ובכירים נוספים. לטענתם: "הפגיעה בעצמאות הרשות השופטת תגביר את הסבירות לפגיעה בדירוג האשראי ובגיוסי ההון של חברות ישראליות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסתר חיות, יריב לוין ינואר 2023
צילום: צילום: שיר תורם ויונתן זינדל, פלאש 90

מאות כלכלנים חתמו היום (רביעי) על עצומה והתריעו כי הרפורמה המשפטית שמקדמת הממשלה תפגע בכלכלה. לדברי החותמים, "הכלכלה הישראלית זוכה להערכה רבה מצד המוסדות וגופי הדירוג הכלכליים הבינלאומיים. הפגיעה בעצמאות הרשות השופטת תגביר מאוד את הסבירות לפגיעה בדירוג האשראי של ממשלת ישראל, ובגיוסי ההון של חברות ישראליות".

בין החותמים זוכה פרס נובל לכלכלה פרופ' דניאל כהנמן, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לשעבר פרופ' יוג'ין קנדל ופרופ' מנואל טרכטנברג, משנים לנגיד בנק ישראל בעבר, פרופ' עומר מואב יועץ לשר האוצר יובל שטייניץ, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר פרופ' אבי בן-בסט ובכירים נוספים.

הם מתריעים מצמצום ההשקעות בהייטק הישראלי והציגו חשש מפני "בריחת מוחות" מישראל. הם הוסיפו: "קיים חשש כבד שהחלשת מערכת המשפט תוביל לפגיעה ארוכת טווח בתוואי הצמיחה של המשק ובאיכות החיים של תושבי ישראל. מחקרי עבר של כלכלנים זוכי פרסי נובל הוכיחו, כי קיומו של כוח פוליטי רב בידי הקבוצה השלטת ללא איזונים ובלמים חזקים עלולים להוביל את המדינה לנחשלות כלכלית".

אתמול נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגיד בנק ישראל אמיר ירון. הנגיד השמיע לנתניהו את האזהרות שהוא שומע מכלכלנים בכירים ברחבי העולם ביחס להשלכות שעלולות להיות למהלכים מהסוג הזה, על דירוג האשראי של ישראל וכפועל יוצא על כלכלת ישראל. לדבריו בפגישה, הרפורמה המשפטית עלולה לפגוע קשות בכלכלת ישראל.

הפופולריים