זוהר ביטל מימון למיזמים בצפון בשל השבת

זוהר ביטל מימון למיזמים בצפון בשל השבת

מיזם אחד הוא "רוח ישראלית", שמביא הצגות ומופעים ליישובי הצפון בסבסוד של 90% ומתקיים בסופי שבוע. המיזם השני הוא "שבת ישראלית", שמאפשר פתיחת מוזיאונים ואתרי מורשת • שר התרבות זוהר: "ציבור שומרי השבת בישראל לא יופלו במשמרת שלי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיקי זוהר
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

שני מיזמי תרבות בגליל העליון שמסובסדים על ידי המדינה יופסקו לאלתר בשל קיומם בשבת. מיזם אחד הוא ״רוח ישראלית״, שמביא הצגות ומופעים ליישובי הצפון בסבסוד של 90% ומתקיים בסופי שבוע - ימים חמישי עד שבת. המיזם השני הוא ״שבת ישראלית״, שמאפשר פתיחת מוזיאונים ואתרי מורשת בסופי שבוע, באופן שבו המדינה מתגמלת את האתרים לפי מספר המבקרים בהם.

בימים האחרונים קיבלו במועצה האזורית גליל עליון הודעה על הפסקה לאלתר של הסבסוד למיזם ״רוח ישראלית״, ובחינה מחדש של מיזם ״שבת ישראלית״. שר התרבות מיקי זוהר התייחס היום (ראשון) לביטול המימון ואמר: "ציבור שומרי השבת בישראל לא יופלו במשמרת שלי".

בתוך כך נמסר ממשרדו כי הוא אינו מתערב בתכנים של גופים ממומנים, אך כי אותו מיזם של הממשלה הקודמת אינו עולה בקנה אחד עם המדיניות של השר זוהר ועם השמירה על הסטטוס קוו, ולכן הנחה את צוות משרדו לבחון את התוכנית מחדש. בהמשך נמסר כי "מוזיאונים ימשיכו להיות פתוחים בשבת אך לא במימון המשרד".

גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון: "בסוף השבוע שעבר קיבלה מנהלת מחלקת התרבות של המועצה הודעה, לפיה המדינה תפסיק לאלתר לסבסד את אירועי מיזם 'סוף שבוע של תרבות ישראלית' אשר התקיימו בימי שבת. הואיל והמדינה מסבסדת 90% מעלות האירועים, משמעות הדבר היא ביטול שורה של אירועים המיועדים לאלפי תושבים מיישובי המועצה ומהגליל העליון כולו".

"במקביל, לאחרונה התבשרנו כי מיזם 'שבת ישראלית' הפועל אצלנו בשבתות בארבעה מוזיאונים, יוקפא החל מסוף החודש לטובת 'התארגנות והיערכות'. יש לקוות כי המיזם המקסים והחשוב הזה יחודש, אחרת מדובר בבשורות קשות וחמורות ובפגיעה ממשית בזכותם של תושבי המדינה לצרוך תרבות ישראלית איכותית. נכון הדבר שבעתיים במקרה שלנו, מועצה הנמצאת בפריפריה ומרבית יישוביה הם יישובי קו עימות". 

"לתושבים שלנו מגיעות מלוא הזכויות, אפילו אם הם מתגוררים ביישובים בעלי צביון חילוני. אני מאמין בפלורליזם ובגישה של 'חיה ותן לחיות', לפיה אני לא אכתיב לאנשים אחרים כיצד להתנהל בשבת שלהם והם לא יכתיבו לי האם וכיצד לבלות בשבת שלי. גישה דומה הפגין שר התרבות היוצא, חילי טרופר, אדם דתי שכמובן שומר שבת. אני מצפה ממשרד התרבות לחזור בו ולאפשר גם לתושבי הפריפריה לצרוך תרבות ולחיות את חייהם על פי צו מצפונם. חשוב לי לציין, כי כמו במערכת החינוך, גם בתרבות נמשיך ללכת בדרך שלנו ונמצא את המשאבים למימון הפעילויות".

התנועה הקיבוצית יוצאת ‏נגד ההנחייה חדשה של משרד התרבות לרשויות המקומיות, שלא לקיים יותר את פעילויות "שבת ישראלית" מכניסת השבת ועד שעה אחרי צאת השבת. בתגובה להנחיית משרד התרבות אמר ניר מאיר מזכ"ל התנועה הקיבוצית כי מדובר בהנחייה שאין להשלים עימה, וכי מדובר בכפיה דתית. "אם זה נראה כמו כפיה דתית, מריח כמו כפיה דתית, ומתנהג כמו כפיה דתית - זו כנראה כפיה דתית".

בתנועה הקיבוצית הוסיפו כי "הנחיית משרד התרבות פוגעת בהמוני אזרחים עובדים וילדים, המתגוררים בפריפריה, ונהנים מפעילויות תרבות מסובסדות בסופי השבוע". 

ממשרד התרבות והספורט נמסר כי "המשרד בוחן בימים אלו את מיזם שבת ישראלית, פרי יוזמתו של שר התרבות והספורט הקודם".

חבר הכנסת חילי טרופר, שר התרבות והספורט לשעבר אמר בתגובה כי "דווקא מי שמורשת ותרבות חשובים לו, נכון שיאפשר את הנגשתם לכלל החברה הישראלית. המיזם מאפשר לכולם ולכולן לצרוך תרבות ולהתחבר למורשת בלי מכשול כלכלי וכל אחד ואחת על פי אמונתם. יש לציין, שתקציב מיוחד הועמד לטובת התאמות שיאפשרו גם לשומרי שבת להיכנס לאתרי המורשת מבלי לחלל שבת. כולם יכלו לבוא בשערי אתרי ופעילויות התרבות והמורשת. כמה עצוב שיש מי שסוגר כעת את השער. סגירת המיזם משמעותה פחות מורשת, פחות תרבות ופחות חיבורים בחברה הישראלית".

הפופולריים