מתנועת קטנה לצמרת המדינה: מה הסוד של ש"ס?

מתנועת קטנה לצמרת המדינה: מה הסוד של ש"ס?

40 שנה להקמתה, האם זו עדיין תנועה שנולדה בגלל העוול ההיסטורי כלפי המזרחים, או אולי נציגת הממסד והממלכה? האם 11 מנדטים ו-400 אלף מצביעים יגברו על מבחן בג"ץ ויאפשרו לדרעי לחזור לממשלה? וגם - הרב שהפך למגנט הקולות של המפלגה | כוח ש"ס: סדרת כתבות - השבוע בחדשות הערב
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטה מפלגת ש"ס, ליל הבחירות סבב 4, 23.03.21
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

מהו סוד כוחה של מפלגת ש"ס, שנוסדה לפני 40 שנה כמפלגה מוניציפלית קטנה בירושלים עם שלושה מנדטים, והפכה לחלק מרכזי וחשוב בפוליטיקה הישראלית? האם היא עדיין תנועה שנולדה בגלל העוול ההיסטורי כלפי המזרחים או אולי נציגת הממסד והממלכה שהפכה בשנים האחרונות למפלגת ברית-אחות לליכוד ולנתניהו?

בבחירות האחרונות הצביעו לה כ-400 אלף מצביעים והקלון סביב יו"ר המפלגה החזק דרעי מטלטלים כעת מדינה שלמה ואת מערכת המשפט. האם משפט העם ינצח את בג"ץ? שר הדתות מלכיאלי, יהודית יוסף כלתו של הרב עובדיה, אלי ישי, יגאל גואטה ואיציק סודרי מנסים לענות על כל השאלות האלו בסדרת הכתבות "כוח ש"ס" שמשודרת השבוע בחדשות הערב בכאן 11.

פרק 1: פוליטיקת הזהויות וברית האאוטסיידרים: דרעי, נתניהו ומה שביניהם

ש"ס חוזרת מהבחירות עטורת ניצחון עם שלל שלטוני רב, ושוב אריה דרעי עומד מול בית משפט - אבל יחסי הכוחות שונים לגמרי. 40 שנה להקמתה, האם זו עדיין תנועת מחאה שנולדה בגלל העוול ההיסטורי כלפי המזרחים, או אולי נציגת הממסד והממלכה? דרכו של דרעי מ"הוא זכאי" ל"אני מאשים" לברית הגורל עם נתניהו. האם הברית ביניהם היא האיחוי או הקרע? וגם: למה האקדמאים כל כך דלוקים על תופעת ש"ס?

פרק 2: של מי המהפכה הזאת? בין מזרחיות, חרדיות וחברתיות

ש"ס היא כיום מפלגה גדולה גם בשלטון המקומי ורשת החינוך שלה נמצאת בצמיחה מתמדת. מה מלמדים ברשת החינוך, למה בחורי ישיבות מעדיפים מוזיקה אשכנזית ומי יישא בעול הצבא והפרנסה כאשר הספרדים הם חלק מחברת הלומדים? וגם: תזכורת לסיבה העיקרית שלשמה נולדה ש"ס (דאגה לבנות הסמינרים הספרדיות) ומה הסיכוי שבש"ס תכהן עוד 30 שנה אישה?

פרק 3: הרב עובדיה – אייקון תרבות ומגנט קולות

ב-40 שנותיה, ש"ס השפיעה על התרבות הפופולרית ועל גילויי מסורתיות בזירה הפוליטית, בתרבות וברשתות החברתיות. האייקון מספר 1 בפער הוא הרב עובדיה, שגם ממשיך להיות מגנט קולות. בבחירות האחרונות ש"ס השתמשה במר"ן כדי לפנות – דרך טיקטוק ואינסטגרם – למצביעים שהיו בני שמונה כשהוא נפטר. האם הרב עובדיה יצליח להחזיר את אלי ישי לתמונה? וגם: הצצה למנהיג הרוחני הבא של ש"ס, יצחק יוסף, שכבר מזמן מתפקד ככזה.

הפופולריים