כבר לא מאוכזב: נתניהו מינה את ביטן ליו"ר ועדת הכלכלה

נתניהו מינה את ביטן ליו"ר ועדת הכלכלה

עודד פורר יהיה יו"ר ועדת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה תעמוד בראש הוועדה לקידום האישה • גפני התנגד להקמת ועדת הרפורמות שיועדה לציונות הדתית: "מדובר בוועדה קטנה שנועדה לעקוף את ועדת הכספים", ההצבעה על הקמתה נדחתה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביטן ונתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (רביעי) על מינויו של ח"כ דוד ביטן לתפקיד יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת. כמו כן, ארבעה שרים התפטרו מהכנסת במסגרת החוק הנורבגי. 

שר התיירות, חיים כץ ושר התרבות והספורט, מיקי זוהר הגישו ליו"ר הכנסת, אמיר אוחנה, את התפטרותם מהכנסת במסגרת החוק הנורבגי ובמקומם יכנסו לכנסת דן אילוז ואריאל קלנר. גם יו״ר יהדות התורה שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף הגיש מכתב התפטרות מחברותו בכנסת במסגרת החוק הנורווגי. השר גולדקנופף, התפטר בהתאם להסכם בין אגודת ישראל לדגל התורה, יצחק פינדרוס ישמש כחבר כנסת.״מאחל לידידי הרב פינדרוס הצלחה מרובה בתפקידו. הוא שליח ציבור מנוסה ופיקח ופעילותו הפרלמנטרית תביא הישגים משמעותיים לציבור בישראל״, אמר גולדקנופף בפגישה עם אוחנה. 

שלושתם מצטרפים לשר במשרד הרווחה, יואב בן צור, אשר הגיש מכתב התפטרות כבר ביום ראשון ובמקומו נכנס לכנסת מי שהיה עוזרו האישי של יו"ר ש"ס, יונתן מישרקי. באותו היום, שר הרווחה, יעקב מרגי הגיש מכתב התפטרות ובהמשך משך אותו ובכך מנע את כניסתו לכנסת של נתנאל חיאק. 

משבר נוסף בקואליציה: גפני נגד סמוטריץ'

מוקדם יותר, יושב-ראש ועדת הכספים, משה גפני, הודיע בדיון של הוועדה המסדרת בכנסת כי הוא מתנגד להקים את ועדת הרפורמות שאמורה להימסר למפלגתו של שר האוצר, בצלאל סמוֹטריץ'.

"אני לא מוכן לתמוך בהקמת ועדה קטנה שנועדה לעקוף את ועדת הכספים", הבהיר גפני. גם היועצת המשפטית של הכנסת, שגית אפיק, הודיעה שהיא מתנגדת להקמת ועדת הרפורמות. לפיכך, ההצבעה על הקמת הוועדה לא תתקיים היום.

הוועדה המסדרת אישרה את מתווה הקמת ועדות הכנסת השונות, למעט ועדת הרפורמות בעקבות התנגדות גפני לוועדה. גם מליאת הכנסת אישרה את הרכב ועדות הכנסת השונות. 

בהמשך לדיווח מאתמול, מאי גולן לא הגיעה היום לכנסת כלל. גם אמסלם לא הגיע, בנימוק שהוא חש ברע. אלמוג כהן נמצא בבניין אך בקואליציה חששו שלא יופיע להצבעה על הקמת הוועדות, אך לבסוף הוא השתכנע להשתתף בהצבעה לאחר שהובהר לו ע"י ראש המפלגה בן גביר כי "הנגב לא יופקר". לבסוף, 70 ח"כים תמכו בהחלטה, לא היו מתנגדים. 

לפני כן, נרשמה מבוכה קלה בליכוד. יו"ר סיעת הליכוד בכנסת, אופיר כץ הודיע במליאה על חלוקת הוועדות ואז חזר בו, והסביר לח"כים שצריך להצביע על החלוקה בין חברי הכנסת של הליכוד, קודם כל בסיעה.

בין המינויים האחרונים: ביטן שישמש כיו"ר ועדת הכלכלה, עודד פורר ישמש כיו"ר ועדת העלייה והקליטה ופנינה תמנו שטה תכהן כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה.

השלב הבא הוא כינוס של כל ועדה באופן ספציפי כדי לבחור את יושב הראש שלה. בהמשך היום תכונס המליאה לדיון והצבעה על אישור הקמת הוועדות.

סערת הר הבית

בדיון אחר בוועדת הכספים, יושב-ראש הוועדה, ח"כ גפני התייחס לעלייתו של השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר להר הבית. לטענתו של גפני, הוא שוחח עם בן גביר גם בהווה וגם בעבר והבהיר לו כי לדעתו העלייה להר אסורה. כמו כן, הוסיף גפני כי עלייה להר הבית לא עוזרת אלא רק גורמת לביקורות ברחבי העולם. 

"העמדה שלי שאסור על פי ההלכה לעלות להר הבית, אמרתי את זה גם לח"כ בן גביר, גם בעבר וגם היום", אמר ח"כ גפני. "אני חושב שזה לא בסדר. במקום שיש בו את קודשי הקודשים אסור לעלות לשם. לכן כל הרבנים הראשיים לדורותיהם אסרו את זה, ואמרו שזה חיוב כרת. איש ציבור שמראה דרך לציבור שלם זה לא בסדר, אני מכבד אותו אבל זה דבר שאסור", הוסיף.

בסיכום דבריו, גפני טען כי "לצד העמדה ההלכתית, לא מרוויחים מזה כלום, סתם מתגרים בכל העולם. זה שאתה לא עולה - זה לא אומר שזה לא שלי, להפך זה קודש הקודשים. אין פה חילוק בין הציונות הדתית לעמדה החרדית, לעמדת הרוב המכריע הדבר אסור".

פילוגים גם בתוך האופוזיציה

בתוך כך, הפילוג באופוזיציה נמשך, כשהמחנה הממלכתי, ישראל ביתנו, העבודה וחד"ש-תעל צפויות לתמוך היום במליאת הכנסת בהצעת הליכוד לחלוקת תפקידי הוועדות. מנגד, ראש האופוזיציה יאיר לפיד יתנגד להצעה עם יש עתיד וכך גם רע"מ.

הסיבה לפילוג היא שמרבית סיעות האופוזיציה קיימו משא ומתן ישיר עם הליכוד על התפקידים בוועדות, אף שביש עתיד ביקשו לנהל את המשא ומתן בעבור האופוזיציה כולה. הסיעות שקיימו מגעים בלי תיווך של יש עתיד נהנו מתפקידים טובים יותר בחלוקה, ועל כן יתמכו בה.

כפי שדווח ביום שני בכאן חדשות, בליכוד ניהלו משא ומתן עם כל אחת מהמפלגות באופוזיציה בנפרד במטרה ל"סכסך" ביניהן - כנקמה על חלוקת הוועדות בכנסת ה-24. בהצעת לחלוקת ועדות הכנסת, הליכוד איחדו את יש עתיד עם רע"מ, וכך חולקו מעט תפקידים בוועדות לחברי הסיעה ואילו סיעות האופוזיציה השונות קיבלו יותר תפקידים.

בהכנת הידיעה השתתפה יערה שפירא

הפופולריים