ח"כ ביטן מנסה להנמיך את הלהבות: "לא כל ההסכמים יקויימו"

ח"כ ביטן: "לא כל ההסכמים יקויימו"

ביטן לכאן רשת ב: "ברור שזה לא יהיה בקדנציה של ביידן". ביטן הוסיף כי יש דברים שנכללו בהסכמים הקואליציוניים "על מנת שייכתבו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד ביטן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת דוד ביטן התייחס הבוקר (שבת) בתוכנית "יומן השבוע" עם שלום קיטל בכאן רשת ב לסעיף הסיפוח של יהודה ושומרון שנכלל בהסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לציונות הדתית ואמר כי "יש דברים שנכתבו על מנת שייכתבו, אבל לא יקויימו - ברור שזה לא יהיה בקדנציה של ביידן".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

ביטן הוסיף כי "בנוהג הקיים בישראל חלק מהבנייה ביהודה ושומרון נעשית גם בתיאום עם ארצות הברית וסמוטריץ' לא יוכל לשנות את זה בסופו של דבר". על הסעיף בהסכם הקואליציוני על קידום הסיפוח אמר ביטן כי "זה רק לצורך הבוחרים, שיהיה כתוב". 

כפי שפורסם לראשונה אמש ב"חדשות שישי" בכאן 11, הליכוד והציונות הדתית סיכמו על שינוי המנגנון המאשר בנייה בהתנחלויות - כך שמעורבות ראש הממשלה בו תצומצם באופן דרמטי, והשליטה בו בפועל תעבור לידי סמוטריץ'.

כבר למעלה מ-25 שנה שכל בנייה בהתנחלויות צריכה לקבל את אישור הדרג המדיני - כלומר, ראש הממשלה ושר הביטחון - לפחות 4 פעמים ולפעמים אפילו יותר. בשל הרגישות המדינית, כל שלב במעלה הדרך - כל התקדמות, כל דיון - צריך לקבל אישור נפרד. זאת הסיבה המרכזית לכך שתכניות בנייה ביהודה ושומרון יכולות להיות מעוכבות שנים על גבי שנים. הדרג המדיני יכול לדחות אותן שוב ושוב.

בתוך כך, אתמול פורסם כי הליכוד והציונות הדתית סיכמו לשנות את המנגנון הזה. נתניהו, כראש הממשלה, יאשר ברק את השלב הראשון. מדובר בשלב שנקרא "הרשאה לתכנון": איפה מתכננים לבנות, וכמה יחידות דיור. מטרת השינוי היא "לנרמל" את אישורי הבנייה בהתנחלויות ולקרב אותו למצב בתוך גבולות הקו הירוק - שם ראש הממשלה ושר הביטחון לא נדרשים לאשר כל שלב בכל תכנית בנייה. הסיכום עצמו מנוסח בצורה מעורפלת בהסכמים הקואליציוניים, אבל המטרה היא לעגן אותו בהחלטת ממשלה.

הפופולריים