המתווך האמריקני: טקס החתימה על ההסכם עם לבנון - ביום חמישי

טקס החתימה על ההסכם עם לבנון - ביום חמישי

בריאיון לתקשורת האמריקנית אישר עמוס הוכשטיין כי הטקס יתקיים השבוע • כל צד יחתום מול ארצות הברית בנפרד • ישיבת הממשלה לאישור ההסכם צפויה בבוקר חמישי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים לבנוניים בסירות סמוך לגבול עם ישראל 4.09.22
צילום: צילום: אי-פי

השליח האמריקני למזרח התיכון עמוס הוכשטיין אישר הערב (ראשון) כי טקס החתימה על הסכם הגבול הימי עם לבנון יתקיים ביום חמישי הקרוב. על פי התוכנית, הצד הישראלי יחתום מולו. עדיין לא הוכרע מי יהיה החותם מהצד הישראלי, ראש המל"ל איל חולתא או מנכ״ל משרד האנרגיה ליאור שילת. הצד הלבנוני יחתום גם הוא, בנפרד. שרי הממשלה זומנו לישיבה בשעה 10:30 בחמישי. 


שופטי בג"ץ דחו פה אחד הבוקר את העתירות נגד ההסכם. בעקבות ההכרעה, ישיבת הממשלה לאישור המתווה הסופי של ההסכם צפויה להתקיים ביום חמישי, וטקס החתימה על ההסכם לאחר מכן.

ביום חמישי בג"ץ קיים דיון בעתירות, שהתמקד בשאלות אם ממשלת מעבר יכולה לחתום על הסכם כזה סמוך מאוד לבחירות, אם יש להחיל עליו את חוק יסוד משאל עם, ואם הוא צריך להיות מובא לאישור הכנסת. העתירות הוגשו על ידי חבר הכנסת איתמר בן גביר, ארגון לביא ופורום קהלת. 

במהלך הדיון גערה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בחבר הכנסת בן גביר, שטען בפני העליון כי המשא ומתן עם לבנון חודש אחרי שנודע כי ישראל הולכת לבחירות. נשיאת העליון הגיבה לו לאחר שלא ענה מתי הפסיקו השיחות. "אדוני טוען שעד יוני 2022 לא היה מו"מ? מה זה אם, אדוני טוען דבר ואז שואל אם זה נכון? יש אסמכתא?"

עוד טען בן גביר בפני השופטים שבאישור ההסכם בתקופת בחירות יש מחטף בעייתי, והציג טענות נגד הטענה כי מדובר בסוגיה סודית. השופט סולברג אמר לו כי הזדרז לבוא לבית המשפט לפני שמיצה את צעדיו בכנסת. בן גביר השיב כי הכנסת אינה פועלת ולכן היא פחות יכולה לפקח.

בתגובה לדחיית עתירתו, מסר בן גביר: "שוב בג"ץ בהחלטה לא מפתיעה, שמגלמת את העיקרון בו הוא דבק במשך שנים: ממשלת ימין - התערבות בכל צעד ושעל. ממשלת שמאל - לא מתערבים במדיניות הממשלה".

מפורום קהלת נמסר בתגובה: "בדיון בבג"צ נותרו סימני שאלה גדולים ביחס לחוקיות ההסכם שלא קיבלו כל מענה מצד נציגי הממשלה. ציפינו כי בית המשפט העליון ידרוש הסברים והבהרות".

מארגון לביא נמסר: "להבנתנו פסק הדין שגוי, ומאפשר ללא הצדקה לממשלת מעבר ברגעים האחרונים לכהונתה להביא על ישראל הסכם כניעה לחיזבאללה המסכן את ביטחון ישראל".

השתתפו בהכנת הידיעה: תמר אלמוג ואמוץ שפירא

הפופולריים