המשבר ביהדות התורה נפתר - במפלגה עדיין דנים על חלוקת הרשימה

המשבר ביהדות התורה נפתר
המחלוקות בין המפלגות נגעו גם בשאלת לימודי הליבה של חסידות בעלז • הפשרה שהוצעה הבוקר: המקום ה-1 יינתן לח"כ גפני מדגל התורה, רוב המקומות ינתנו לאגודת ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משה גפני, יצחק גולדקנופף
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, יונתן זינדל, פלאש 90

שלושה ימים לפני סגירת הרשימות, ביהדות התורה סיכמו היום (שני) את הפרטים ביחס לנושא לימודי הליבה של חסידות בעלז. מתווה לימודי הליבה של החסידות מול משרד החינוך יוקפא. בתמורה לכך הובטח לחסידות שתקבל תקציב מוסדר מהממשלה בהנחה שתוקם ממשלת ימין-חרדים.

אם לא תוקם ממשלה כזו, כפי שפורסם בכאן חדשות לפני שבוע, תינתן אפשרות לצרף את תלמידי בעלז באופן חלקי לרשת החינוך העצמאית החרדית שנשלטת על ידי הליטאים. במקביל, טרם סוכמו הפרטים ביחס לחלוקת הרשימה לכנסת בין שני הפלגים.

המחלוקת על רשימת המפלגה נסובה סביב שאלת המקום הראשון ברשימה וביחס לשאלה מי יקבל ארבעה מקומות ברשימה מתוך שבעת המקומות הראשונים, כשכל צד דרש לעצמו את שני הדברים. לפי הצעת הפשרה, המקום הראשון ברשימת יהדות התורה ינתן לחבר הכנסת משה גפני מהפלג הליטאי של דגל התורה, בעוד שרוב המקומות ינתנו לאגודת ישראל החסידית. הצעת הפשרה מבקשת להעניק לכל צד הישג אחד - המקום הראשון לליטאים והרוב ברשימה לחסידים.

לפני כשבוע וחצי דווח בתוכנית "הבוקר הזה" כי יו"ר הליכוד בנימין נתניהו הציג לשני הפלגים סקר, לפיו אם ירוצו בנפרד - שניהם לא יעברו את אחוז החסימה. נתניהו איים על נציגי הפלגים: אם אחת המפלגות לא תעבור את אחוז החסימה, אז לא יהיו לגוש 61 מנדטים ועולם התורה ייפגע מאוד.

קח אותי גפני | האזינו להסכת עוד יום

שלושה ימים קודם לכן פורסם בכאן רשת ב כי אגודת ישראל מוכנה להביא הצעת פשרה לדגל התורה במאבק על מתווה לימוד ליבה שמקדמים בחסידות בעלז מול משרד החינוך. בכירים באגודת ישראל אמרו שהם מוכנים להקפיא את המתווה אם הליטאים יאפשרו לתלמידי בעלז להיכנס למסגרות החינוך העצמאי של החינוך החרדי.

בחודש שעבר פרסם משרד החינוך קול קורא למוסדות חינוך חרדיים להצטרף למסלול תקצוב חדש. המסלול יקנה 100% תקצוב למוסדות שעד היום קיבלו רק 50%-60%, תמורת שעות של לימודי ליבה והעמדת התלמידים לבחינות רמה בפיקוח חיצוני. בכאן חדשות פורסם בחודש ינואר על המתווה שגיבשה חסידות בעלז וזכה בהמשך לחסות רשמית של משרדי החינוך והאוצר.

הפופולריים