גורם מדיני: נאבק עד הרגע האחרון בלי ליצור משבר

גורם מדיני: נאבק עד הסוף אך בלי ליצור משבר

דיפלומטים מערביים: לא פוסלים אפשרות שהאיראנים יעלו דרישות חדשות • גורמים בארץ משוחחים עם עמיתיהם האמריקנים בנסיון למנוע את האפשרות שארה"ב תסכים לחזור להסכם הגרעין מ-2015, שכעת כולל ויתורים נוספים • בישראל מתמקדים במניעת החתימה - ולא בשאלה מה יקרה אם ההסכם יחתם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום רויטרס

בממשל האמריקני נמשכים היום (ראשון) הדיונים בנוגע להצעה האיראנית להסכם הגרעין, ועדיין ישנה מחלוקת בנושא. ישנו חשש שחתימה על הסכם שכולל וויתורים לפני בחירות נובמבר יפגע בדמוקרטים בבחירות אמצע הקדנציה. דיפלומטים מערביים אמרו לכאן חדשות כי הם לא פוסלים אפשרות שגם אם ארצות הברית תגיד כן - איראן תעלה דרישות נוספות. 

גורם מדיני בכיר אמר לכאן חדשות: "עד הרגע האחרון נאבקים בהסכם - אבל בלי ליצור משבר מול הממשל, ראש הממשלה יאיר לפיד מגדיר את זה כקרב בלימה. הדגש בשיחות של ראש המל"ל חולתא יהיה - "השיח עם ההסכם הוא הפרת התחייבות אמריקאית". 

בתוך כך, לפיד צפוי לצאת לביקור בגרמניה בעוד כשבועיים ולפגוש את הקאנצלר שולץ, בצל המגעים להסכם הגרעין. שבוע לאחר הביקור המתוכנן ימריא לארצות הברית לביקור ונאום באו"ם. 


גורמים ישראלים העלו הילוך בימים האחרונים בכמות השיחות עם עמיתיהם האמריקנים בניסיון למנוע את האפשרות שארצות הברית תסכים לחזור להסכם הגרעין מ-2015, שכעת כולל גם וויתורים נוספים לבקשת האיראנים. כך דווח היום בתוכנית "בנימיני וגואטה" בכאן רשת ב. זאת, על רקע ההתקדמות הניכרת בשיחות בין המעצמות לטהראן והסיכוי שכבר השבוע תתקבל הכרעה בנושא.

בשלב זה השיחות מתמקדות בנסיונות לשכנע את האמריקנים שלא לחתום על ההסכם - ולא בשאלה מה יקרה אם ההסכם יחתם. בשלב זה, חלק מהגורמים הישראלים עדיין מעריכים שהאיראנים לא באמת מעוניינים בחתימה, אבל שינוי הטון מצד התקשורת האיראנית ומצד חלק מהפוליטיקאים האיראנים, מעלה בכל זאת חשש שפניה של טהראן כן לעבר הסכם.

בטהראן מנסים להכשיר את דעת הקהל לאפשרות של חתימה על הסכם עם המעצמות. כפי שדווח בחדשות הערב בכאן 11 ביום רביעי, גורם מדיני אמר שעדיין קיימים פערים במשא ומתן בין המעצמות לאיראן, בעיקר בסוגיית תיקי החקירה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

בתוך זאת, ברשת CNN דווח אמש כי טהראן ויתרה רשמית על דרישתה שארצות הברית תוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור. גורם בכיר בממשל ביידן אמר לרשת כי הדרישה הזאת, שהייתה סלע מחלוקת בין הצדדים, אינה כלולה בתגובת האיראנים לטיוטת ההסכם שהציע בתחילת השבוע האיחוד האירופי.

פצצה מתקתקת מתחת לאף | האזינו להסכת "עוד יום"

איראן אינטרנשיונל, כלי תקשורת איראני אופוזיציוני במימון סעודי שמקום מושבו בלונדון, פרסם בשבוע שעבר כי התשובה של איראן לטיוטה הסופית להסכם הגרעין לא תספק את מעצמות המערב וארצות הברית. על פי הדיווח, מסתמן כי איראן קיבלה את הפתרון המוצע בסוגיית הבדיקה סבא"א, אך היא מתעקשת על ערבויות כלכליות.

בפסקה שמופיעה בטיוטת האיחוד האירופי ישנה הבטחה כי אם ארצות הברית תפרוש מההסכם, החברות המסחריות שעובדות עם איראן יהיו מוגנות מסנקציות במשך שנה. איראן דורשת שתקופה זו תתארך. הערוץ מסר כי דרישה כזו תיענה רק כשג'ו ביידן הוא הנשיא. באיחוד האירופי הדגישו כי הנוסח אינו נתון למשא ומתן.

הפופולריים