אבו מאזן בהבהרה לדבריו: השואה – הפשע הנורא ביותר בהיסטוריה המודרנית

אבו מאזן מבהיר: השואה – הפשע הנורא בהיסטוריה
יו"ר הרשות הגיב לגינויים בישראל ובעולם בעקבות דבריו בגרמניה, לפיהם ישראל "עשתה 50 שואות" • ההבהרה פורסמה לאחר שגורמים בסביבת גנץ העבירו מסר ללשכת אבו מאזן, ורה"מ לפיד שוחח עם מקורבו של יו"ר הרשות חוסיין א שייח'
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אולף שולץ ואבו מאזן
צילום: צילום: רויטרס

ברחבי העולם גינו הבוקר (רביעי) את דברי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שאמר אתמול במסיבת עיתונאים עם קנצלר גרמניה אולף שולץ כי ישראל "עשתה 50 מעשי טבח ב-50 כפרים פלסטינים, 50 שואות". בעקבות הסערה אבו מאזן פרסם הבהרה ומסר: "השואה היא הפשע הנורא ביותר שבוצע בהיסטוריה המודרנית". לדבריו, לא הייתה בתשובתו הכחשה של השואה וכי היא ראויה לגינוי החריף ביותר. 

לפני ההבהרה, גורמים בסביבתו של שר הביטחון בני גנץ פנו ללשכת אבו מאזן בעקבות הדברים. הם העבירו מסר שהתבטאות אינה מקובלת ועליו להתנער ממנה. כמו כן, ראש הממשלה יאיר לפיד שוחח הבוקר עם מקורבו של יו"ר הרשות חוסיין א-שייח בנוגע לגינוי של דברי אבו מאזן.

שולץ צייץ מוקדם יותר בטוויטר תגובה לדברי אבו מאזן: "נגעל מההתבטאויות המקוממות. במיוחד עבורנו בגרמניה, כל הקבלה של השואה היא בלתי נסבלת ולא מתקבלת על הדעת". 

ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט תקף את אבו מאזן: "כראש ממשלה לא הסכמתי לפגוש את אבו מאזן, או לקדם כל משא ומתן מדיני איתו, גם מול לחצים מבית ומחוץ. 'פרטנר' שמכחיש שואה, רודף את חיילנו בהאג ומשלם משכורות לטרוריסטים - הוא לא פרטנר". 

אולף שולץ ואבו מאזן. צילום: רויטרס

שר הביטחון בני גנץ, שנפגש עם אבו מאזן בביתו בשנה האחרונה, הגיב: "דברי אבו מאזן בזויים ושקריים, והם ניסיון לעוות ולשכתב את ההיסטוריה. ‏ההשוואה האומללה והמופרכת בין השואה, שבוצעה על ידי הגרמנים ועוזריהם תוך ניסיון להכחיד את העם היהודי, לבין צה"ל, המגן על תקומת ישראל בארצו ועל אזרחי ישראל וריבונותה מפני טרור אכזרי היא הכחשת שואה. מצופה ממי שמבקש שלום להכיר בפשעי עבר ולא לעוות את המציאות ולשכתב את ההיסטוריה". 

ראש הממשלה לפיד גינה הלילה את הדברים בחשבון הטוויטר שלו: "לא רק חרפה מוסרית, אלא גם עיוות נורא. 6 מיליון יהודים נספו בשואה, מיליון וחצי ילדים יהודים נספו. ההיסטוריה לא תסלח לו".

מנהיג הנוצרים-דמוקרטים, מפלגתה של מרקל שכיום באופוזיציה, פרידריך מרץ, אמר שהקנצלר היה צריך "לסתור באופן ברור וחד משמעי את הנשיא הפלסטיני ולבקש ממנו לעזוב". כמו כן, חבר הבונדסטאג ארמין לאשט אמר כי ההאשמות של עבאס הן: "הנאום המגעיל ביותר שנשמע אי פעם במשרד הקנצלר הגרמני מאז 1945".

שגריר גרמניה בישראל סטפן זייברט, לשעבר דוברה של מרקל, התייחס לדברי אבו מאזן: "מה שאמר הנשיא עבאס בברלין על '50 שואות' הוא שגוי ובלתי מתקבל על הדעת. גרמניה לעולם לא תתמוך בשום ניסיון להכחיש את הממד הייחודי של פשעי השואה".

גם דני דיין, יו"ר יד ושם, גינה בחריפות את ההצהרה של יו"ר הרשות: "דבריו הבזויים של מחמוד עבאס בברלין היום על '50 שואות' הם שפל מדרגה מעורר סלידה. על ממשלת גרמניה להגיב כראוי לדברי הבלע שהושמעו בתוככי משרד הקאנצלר". 

הפופולריים