ברקע משבר הסוכנות: הרצוג ופוטין שוחחו

ברקע משבר הסוכנות: הרצוג ופוטין שוחחו
על פי הודעת שתי הלשכות, השניים דנו בנושאים בילטרליים ובאתגרי העם היהודי בתפוצות - והשיחה הוגדרה חיובית • סוכם כי המגעים בעניין המשך פעילות הסוכנות ברוסיה יימשכו באמצעות המחלקות הרלוונטיות של שתי המדינות - ובישראל מצפים שיהיו להם תוצאות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספליט פוטין הרצוג
צילום: אי-פי, יונתן זינדל, פלאש 90

ברקע הדרישה הרוסית לסגור את הסוכנות היהודית, נשיא המדינה יצחק הרצוג שוחח היום (שלישי) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בשיחה שהוגדרה על ידי שני הצדדים חיובית. על פי הודעת לשכת הרצוג, השניים דנו בנושאים בילטרליים שונים בין שתי המדינות, וביניהם, אתגרי העם היהודי בתפוצות. בשיחה סוכם כי המגעים בעניין יימשכו באמצעות המחלקות הרלוונטיות של שתי המדינות, שבישראל מצפים שיניבו תוצאות חיוביות.

עוד לפי ההודעה, השיחה שהתנהלה באווירה חיובית, הייתה ארוכה, כנה ופתוחה. נשיא רוסיה הדגיש את מחויבותו האישית להנצחת השואה ולמאבק באנטישמיות, והבטיח להמשיך ולעמוד לצד הקהילות היהודיות ברוסיה ובתפוצות.

נשיא המדינה הרצוג הוא זה שיזם את השיחה, לבקשת ראש הממשלה יאיר לפיד, ובתיאום עם משרד החוץ. מטעם הקרמלין נמסר כי השניים "נגעו בבעיות התפקוד בפדרציה הרוסית של ארגון המייצג את האינטרסים של הסוכנות היהודית".

עוד נמסר כי "נדונו מספר נושאים של שיתוף פעולה דו-צדדי, כולל בתחום ההומניטרי, תוך התחשבות במורשת ההיסטורית העשירה של יחסי רוסיה-ישראל. בהקשר זה הנשיאים דיברו על תרומתו המכרעת של הצבא האדום לניצחון על הנאציזם, ולהצלת העם היהודי מהשמדה במהלך המלחמה הפטריוטית הגדולה, וכן על תפקידם החיובי של היהודים בחיי החברה והתרבות של רוסיה".

כעת מי שצפוי להמשיך לנהל את המגעים הם משרד החוץ והגופים הנוספים שניהלו את המגעים עד כה בעניין. לאור כך שהשיחה הוגדרה חיובית - בישראל מניחים שגם למגעים יהיו תוצאות חיוביות כל שהן.

בסוף החודש שעבר בית המשפט במוסקווה דן בדיון מקדמי בפעילות הסוכנות היהודית ברוסיה, בעקבות הדרישות שהעלה משרד המשפטים הרוסי מהסוכנות. במקביל, משלחת ישראלית שמורכבת ממשפטנים הגיעה למוסקווה, כדי לדון עם בכירים במשרד המשפטים הרוסי איך ניתן למצוא מתווה שייאפשר את המשך פעילות הסוכנות במדינה.

הפופולריים