"מחבל אונס חיילת - בחסות המדינה": סערה בדיון בכנסת

"מחבל אונס חיילת - בחסות המדינה": סערה בדיון

סוהרת סיפרה: זה מקום עבודה טוב; ח"כים זעמו: מופע תכלית של שב"ס • ח"כ סטרוק: המחבלים שולטים בסוהרים • השר בר לב דחה את דרישת גנץ: חיילות ימשיכו לשרת בבתי הכלא עם אסירים ביטחוניים | חי מהדיון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כלא, גלבוע, אסירים
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

פרשת הסרסור בסוהרות: היום (רביעי) התקיים דיון משותף לוועדה לביטחון הפנים ולוועדת החוץ והביטחון בעקבות הפרשה. בתחילת הדיון סוהרת מטעם שירות בתי הסוהר אמרה כי "זהו מקום עבודה טוב", ועוררה את זעמם של חברי הכנסת: "מופע תכלית של שב"ס".

עדכונים שוטפים מהדיון

14:47 | דבורה גונן, אם שכולה: מחבל מבצע פיגוע טרור בתוך הכלא ואונס חיילת – והכול בחסות ובתמיכת מדינת ישראל.

14:00 |  פרקליטת מחוז צפון שאחראית על החקירה, עו"ד אילנה ירושלמי: מפתיחת החקירה נחקרו עשרות אנשים ברציפות ובאינטנסיביות. אני לא יכולה להיכנס לפרטים בגלל צו איסור הפרסום, אבל רק אגיד שבמקרים מסוג זה לא כל המתלוננות יכולות או רוצות לשתף פעולה עם ההליך. ועדיין החקירה מתנהלת במקצועיות וברצינות ואנחנו גם מאיצים אותה". 

13:46 | ח"כ אורית סטרוק: המחבלים נמצאים במקום שבו הם שולטים בסוהרים. ידינו הארוכה משיגה אותם ואז שמה אותם בקייטנת פינוקים. מה שקרה עם הסוהרות זה נורא ואיום, אבל כל מה שקורה שם זה נורא ואיום, הרבה מעבר לאירועים האלו.

13:28 | ח"כ מיכל רוזין: אני מתביישת שבמשמרת שלנו דווקא האופוזיציה הציעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית, ואנחנו התחננו מול השר לביטחון הפנים להצביע בעד. הוא סירב בתוקף. לאחר מכן עלה הצו להארכת הצבה של חיילות בשירות שב"ס, וגם אז נעמדנו כמעט לבד מול השר הביטחון והשר לביטחון פנים ודרשו מאיתנו להתפשר. כולם נורא מזועזעים אבל בסוף אנחנו נכשלנו.

13:04 | בדיון נשמעה ביקורת קשה על השב"ס, שהביא סוהרת בשירות חובה, שסיפרה:"עבורי זה מקום עבודה טוב". חברי הכנסת עצרו את דבריה וכינו בלגלוג את ההחלטה להציג אותה כ"מופע תכלית של שב"ס".

12:58 | ראש חטיבת כוח אדם בשב"ס, תמי עזרא: עשינו שינוי בנהלים. מאז 2018 התחלנו לטפל גם במקרי הטרדות של אסירים כלפי סגל. מדובר באירוע קשה מלפני מספר שנים. 

בר לב: חיילות ימשיכו לשרת בבתי הכלא עם אסירים ביטחוניים

השר לביטחון הפנים עמר בר לב דחה היום את הדרישה של שר הביטחון בני גנץ, שדרש לאסור מיידית על משרתות חובה בשירות בתי הסוהר לשהות במחיצת אסירים ביטחונים, עד לבירור של החשד למקרה אונס של סוהרת בידי אסיר ביטחוני. השר לביטחון הפנים נימק את הדחייה במכתבו: "שינוי בייעוד ובאופן הצבת משרתות החובה בשירות בתי הסוהר דורש שינוי חקיקה בכנסת".

שר הביטחון הגיב למכתבו של בר לב ואמר: "אני כמוהו מסכים שיש לקיים שיח מיידי בין המשרדים בנוגע להמשך שירות חובה בשירות בתי הסוהר. ככל שלא ימצא פתרון הולם שמניח את דעת – לא אחדש את הצו המאפשר את השירות בעוד ארבעה חודשים". 

ביום שני פנה גנץ לבר לב, ומסר כי בכוונתו לבחון מחדש את המשך הקצאת משרתות ומשרתי החובה בשירות בתי הסוהר, בהינתן שתפקידם הוא להתמודד באופן ישיר עם אסירים ביטחוניים. עוד ציין במכתב: "אני סבור ששירות הכרוך בהתמודדות עם אסירים ביטחוניים, דורש הכשרה נאותה ומקיפה, והיכרות מעמיקה עם המסגרת של שירות בתי הסוהר, ועל כן יש לשקול האם תפקיד זה ראוי שיבוצע על ידי משרתי חובה, שהוקצו מחוץ לסד"כ צה"ל".

ביום חמישי האחרון טענה סוהרת כי כששירתה בכלא בשירות חובה, נאנסה בידי אסיר ביטחוני במקום. בקמפיין מימון המונים שיצרה כתבה: "לרוע מזלי, מכל בתי הכלא, הוצבתי בכלא גלבוע. גיליתי לתדהמתי שיש 'מפקד' אחד שהוא מחבל פלסטיני עם דם על הידיים, אשר שלט בכל הקצינים ואנשי הסגל שנשמעו לו וביצעו את 'פקודותיו' (בקשותיו) בלי שום ויכוח".

עוד הוסיפה הסוהרת כי כולם יודעים את שמו של אותו אסיר: "כבר כתבו רבות על הפרשה ועל שמו (פרשת סרסור הסוהרות בכלא גלבוע) והבן בליעל הזה, הבן מוות הזה, מבקש מבית המשפט שזהותו תוסתר. הוא יודע מדוע, הוא יודע היטב מה עושים בבתי הכלא לאנסים. חשבתי שיש לי כוח, שאתרום למדינה אבל בסופו של השירות הצבאי שלי, הפכתי אני להיות אסירה, שפחת המין הפרטית של מ.ע".

מפקד כלא גלבוע בדימוס, שכיהן בתפקיד בשנים הראשונות בהן התרחשה על פי החשד פרשת הסוהרות, נחקר אתמול ביחידה לחקירות סוהרים. הסוהרת שהתלוננה שנאנסה הגיעה לתחנת המשטרה בצפת ומסרה עדות משלימה.

הפופולריים