משבר הסוכנות: המשלחת הישראלית תצא לרוסיה לקראת הדיון מחר

המשלחת הישראלית תצא למוסקווה לקראת הדיון מחר

הנציגים הישראלים ידונו ייפגשו עם הגורמים הרלוונטיים במערכת הרוסית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסוכנות היהודית
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לשכת ראש הממשלה לפיד הודיעה כי המשלחת הישראלית העוסקת בנושא המשבר בסוכנות היהודית תצא הערב (רביעי) למוסקווה. יציאתה של המשלחת נעשתה בתאום השלטונות ברוסיה. הנציגים הישראליים יקיימו מפגשים עם הגורמים הרלוונטיים במערכת הרוסית, כשהדיון המשפטי בנושא יתקיים כבר מחר בבוקר. 

אתמול תקף משרד החוץ הרוסי את ישראל, ברקע המשבר בין המדינות, ומסר בהודעה רשמית כי היא "מחזיקה בעמדה מוטה בנושא האוקראיני". דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה, מתחה ביקורת על הרשויות הישראליות וכינתה את הרטוריקה של ישראל "בלתי בונה ומשוחדת לחלוטין". היא המשיכה וטענה: "כשנאמרו אמירות אנטי-רוסיות על ידי ההנהגה הישראלית ברמות שונות, וכשהעמדה הוגדרה אך ורק בכיוון הפרו-אוקראיני, זה היה תואם לחלוטין את הקול המוזר והפרוע של המערב".

מלשכת ראש הממשלה יאיר לפיד נמסר בתגובה לדבריו של פסקוב כי "יחסי ישראל-רוסיה נשענים על מורשת, קשר רציף ואינטרסים הדדיים. מקומה של הקהילה היהודית ביחסים אלה הוא מרכזי. אם אכן קיימות סוגיות משפטיות, שעולות ביחס לפעילותה החשובה של הסוכנות היהודית ברוסיה, ישראל, כתמיד, מוכנה ומזומנה לקיים על כך דיאלוג תוך שמירה על היחסים החשובים בין המדינות".

במשרד החוץ הרוסי התייחסו גם לאפשרות שתופסק פעילות הסוכנות היהודית במדינה והבהירו: "הנושא קשור רק לתחום החוקי". הטענה הרוסית היא שהסוכנות מפרה את חוק הפרטיות במדינה, מאחר וזו אוספת מידע על יהודים וזכאי חוק השבות שמעוניינים לעלות ארצה, כולל מידע על משלח ידם. ביום ראשון לפיד הנחה את משרד החוץ לגבש צעדים קונקרטיים אם פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה תופסק. הצעדים שנבחנים כוללים את החרפת היחסים בין המדינות, גם באופן פרקטי וממשי.

הפופולריים