היועמ"שית קבעה: ניתן למנות רמטכ"ל בתקופת בחירות

היועמ"שית: ניתן למנות רמטכ"ל בתקופת בחירות

כפי שפורסם בכאן חדשות: בהרב-מיארה שינתה את עמדתה ותמכה בהחלטה, בין השאר בשל חוות הדעת הביטחונית שהוגשה לה • המועמדים לתפקיד הם האלופים הרצי הלוי, אייל זמיר ויואל סטריק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצי הלוי, יואל סטריק, אייל זמיר
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, קבעה היום (חמישי) כי ניתן למנות רמטכ"ל, על אף שמדובר בתקופת בחירות. בהרב-מיארה הודיעה על החלטתה לשר הביטחון בני גנץ, ובה הסבירה שעל אף שמינוי רמטכ"ל בתקופת בחירות כרוך בקשיים משפטיים – בנסיבות הנוכחיות, ובעקבות חוות הדעת הביטחונית שהובאה בפניה על האתגרים החריגים שעומדים בפני צה"ל - אין מניעה משפטית להמשיך בהליך. 

שר הביטחון גנץ בירך על ההחלטה והוסיף: "למינוי רמטכ"ל במועד ובתהליך סדור, יש חשיבות גדולה מבחינת הרציפות הפיקודית של צה"ל וביטחון מדינת ישראל. אמשיך לקיים את התהליך באופן מסודר, ממלכתי ונקי מכל שיקול פוליטי, ותוך התייעצות עם כלל הגורמים הרלוונטיים. כל זאת מתוך ראייה רחבה של צורכי הביטחון והאתגרים בפניהם ניצבת מדינת ישראל".

ההחלטה ניתנה ברקע כוונתו של גנץ לקבוע כבר כעת את זהות הרמטכ"ל שיחליף את אביב כוכבי, ולאחר ששמעה גם את עמדת היועץ המשפטי של מערכת הביטחון בעניין. המועמדים להיכנס ללשכת הרמטכ"ל הם האלופים הרצי הלוי, אייל זמיר ויואל סטריק. גנץ כבר נפגש עם השלושה.

בחוות הדעת שהגיש היועץ המשפטי של מערכת הביטחון, עורך הדין איתי אופיר, בשבוע שעבר נמסר כי ניתן להמשיך בתהליך המינוי גם בתקופת הבחירות. לחוות הדעת צורפה סקירה מבצעית אודות האתגרים של המערכת וסקירה מדינית מסווגת אודות האתגרים הביטחוניים והמדיניים הניצבים כעת בפני מדינת ישראל.

לפני שהיועצת קיבלה את ההחלטה, חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד עורר סערה כשאיים שאם בהרב-מיארה תאשר את המינוי, היא תוחלף ברגע שמפלגתו תחזור לשלטון. בקואליציה תקפו את דבריו של קיש, ויו"ר ועדת החוקה גלעד קריב הגיש תלונה נגדו על סחיטה באיומים. כמה שעות לאחר מכן קיש חזר בו: "לצערי, דבריי לא הובנו כהלכה, לא הייתה לי כל כוונה לאיים - לא על היועמ"שית ולא בכלל". 

הפופולריים