הרצוג ודודה שוחחו: היחסים בין המדינות ישובו לשגרה

הרצוג ודודה שוחחו: שגרירי המדינות יוחזרו

הנשיאים שוחחו ברקע המתיחות האחרונה וסיכמו על השבת היחסים לשגרה • השיחה עסקה גם בנושאי מסעות בני הנוער למחנות ההשמדה לפולין, והיא הוגדרה כשיחה טובה מאוד על ידי הצד הישראלי • גורמים בפולין: למרות הודעה על החזרה לשגרה - לא צפויים לשנות את חוק השבת הרכוש
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצוג ודודה
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי והדס פרוש, פלאש 90

נשיא המדינה יצחק הרצוג שוחח היום (שני) עם מקבילו אנדז'יי דודה, ברקע המתיחות בין המדינות. בשיחה, סוכם כי במהלך משותף של ראשי הממשלות יוחזרו היחסים בין המדינות למסלולם התקין. כחלק מהמהלך ימונה שגריר פולני חדש למדינת ישראל ושגריר ישראל המיועד, יעקב ליבנה, יגיש בימים הקרובים את כתב האמנה לנשיא פולין.

השיחה בין השניים נערכה בתיאום עם ראשי הממשלה ושרי החוץ של שתי המדינות. שני הנשיאים הביעו תקווה כי כל סוגיה עתידית תיפתר באמצעות דיאלוג כן ופתוח וברוח של כבוד הדדי. השניים שוחחו גם בנושאי המסעות לפולין והוגדרה כשיחה טובה מאוד על ידי הצד הישראלי. 

המשבר ביחסי ישראל פולין החל לפני כשנה עם חקיקת החוק שהגביל תביעות יהודיות על רכוש ממלחמת העולם השנייה - צעד שאותו תקף לפיד בחריפות. למרות הפיוס, גורמים בפולין אמרו לכאן חדשות שכרגע לא מתוכנן שינוי בחוק השנוי במחלוקת. 

המתיחות בין המדינות החריפה עוד יותר, אחרי ההחלטה הישראלית להפסיק את המסעות לפולין בבתי הספר. היום פורסם בחדשות הערב שמשלחת ישראלית צפוייה לצאת לוורשה בשבועות הקרובים, בניסיון להגיע להסכמות על חידוש המסעות של תלמידים לפולין. לפני כשבועיים גורמים פולנים אמרו לכאן חדשות כי "אנו מעוניינים לחדש את המשא ומתן, אבל ישראל צריכה למלא את דרישותינו כך שהמסעות יבטלו סטראוטיפים ויעמיקו את הידע".

הדרישות של פולין במשא ומתן היו שינוי תוכנית המסע כך שלא יגרום "להתחזקות של סטריאוטיפים כוזבים כלפי הפולנים". שינוי ההתנהגות של האבטחה הישראלית כלפי מבקרים אחרים באתרי ההנצחה, כמו גם עוברי אורח אקראיים: "עצם העובדה שהנסיעות מלוות בדרך כלל בתחמושת חיה חמושה בנשק חם מעניקה למשתתפיהם אמונה כוזבת שפולין היא מקום מסוכן".

דרישה נוספת הייתה הגברת השתתפותם של גורמים פולניים, לרבות מדריכים ומוסדות המטפלים במרכיבי המורשת יהודית בפולין: "אנו רוצים להרחיב את הידע של משתתפי המסעות על השואה ופשעים אחרים של מלחמת העולם השנייה". 

הפופולריים