פרסום ראשון: השליח האמריקני הציג לצוות הישראלי את ההצעה הלבנונית לפתרון הסכסוך הימי

הצעת לבנון לפתרון הסכסוך הימי הוגשה לישראל

שליח הממשל האמריקני קיים אתמול פגישה מקצועית עם צוות המו"מ של ישראל לגבול הימי, כדי לדון בהצעה שהציג הצד הלבנוני לפתרון הסכסוך הימי בין המדינות • הצדדים דנו בגיבוש כיוונים להתקדם במו"מ תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל וסיכום הסוגייה בתקופה הקרובה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסדת כריש
צילום: צילום: רויטרס

פרסום ראשון: לראשונה מאז ביקורו בלבנון, שליח הממשל האמריקני, עמוס הוכשטיין, קיים אתמול (שישי) פגישה מקצועית עם צוות המשא ומתן של ישראל לגבול הימי, כדי לדון בהצעה שהציג הצד הלבנוני לפתרון הסכסוך הימי בין המדינות. זאת כשברקע המתיחות סביב שדה כריש אחרי הגעת האסדה אליו.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

הוכשטיין לא הגיע פיזית לישראל והפגישה התקיימה באמצעות וידאו. הצוות הישראלי שמע עדכון על ביקורו של הוכשטיין בלבנון והצדדים דנו בגיבוש כיוונים כדי להתקדם במו"מ תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ותוך כוונה לסכם את הסוגייה בתקופה הקרובה. לאחרונה הוציאו משרד הביטחון, משרד החוץ ומשרד האנרגיה הודעה משותפת בשלוש שפות ברשתות החברתיות בנוגע לשדה כריש, שבה נאמר כי מדובר בנכס אסטרטגי של מדינת ישראל שנמצא מחוץ לשטח המחלוקת והיא ערוכה להגן עליו.

ממשרד האנרגיה נמסר: "צוות המשא ומתן של ישראל לגבול הימי ערך אתמול פגישה מקצועית עם המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין. הצוות שמע עדכון על ביקורו של המתווך בלבנון, והצדדים דנו בגיבוש כיוונים קונסטרוקטיביים על מנת להתקדם במו״מ תוך שמירה על האינטרסים הכלכליים והביטחוניים של ישראל ותוך כוונה לסכם את הסוגיה בתקופה הקרובה".

כזכור, המתווך האמריקני הגיע ללבנון לפני יותר מעשרה ימים בעקבות הגעת אסדת הגז לשדה כריש שעוררה הדים בלבנון. בביקורו בביירות שמע הוכשטיין את ההצעה הלבנונית מבכירי הממשל הלבנוני ובראשם נשיא לבנון, מישל עון. לפי הדיווחים בכלי התקשורת הלבנוניים, ההצעה הלבנונית כללה את שדה קאנא בחלק הלבנוני שחורג מקו 23 (קו המחלוקת המקורי), אך לא את שדה כריש באזור קו 29. עם זאת, לפי הדיווחים בלבנון, הצד הלבנוני דרש שעד שיושג הסכם, בישראל לא יפעלו להוצאת הגז בשדה כריש והאסדה תוצא משם.

יו"ר הזרם הלאומי החופשי בלבנון, הפוליטיקאי הנוצרי ג'בראן באסיל המקורב לחיזבאללה, אמר היום כי פיזור הקואליציה בישראל לא מצדיק אי היענות מצדה בעניין פתרון אפשרי לשרטוט הגבול הימי בין המדינות. לדברי באסל, חתנו של נשיא לבנון, מישל עון, "הממשלה הישראלית יכולה להשלים את הפתרון אם היא רוצה ולכל הפחות להוציא את האסדה הרחק משדה כריש. אין זה מספיק שהיא תעמוד בצד הדרומי של קו 29, אם ישראל רוצה להימנע מהסלמה מסוכנת".

הפופולריים