מסתמן: התאריך המוסכם לבחירות - 1 בנובמבר

מסתמן: התאריך המוסכם לבחירות - 1 בנובמבר

אחרי שאישר חופש הצבעה: בנט הודיע שיצביע נגד חוק הנאשם • הצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה בקריאה טרומית • אורבך הודיע לקואליציה: לא אכנס היום את ועדת הכנסת לקידום חקיקת הפיזור, רוצה לאפשר זמן למגעים לממשלה חלופית • בקואליציה ינסו לנצל את הזמן הזה כדי להעביר את חוק הנאשם; בנט יאפשר לחברי ימינה חופש הצבעה בחוק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט ולפיד בפיזור הכנסת בטרומית 22.6.22
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי פיזור הכנסת בקריאה טרומית היום (רביעי), נציגי הקואליציה והאופוזיציה דנים בתאריך הבחירות וכעת מתקרבים לפשרה סביב ה-1 בנובמבר. חברי הכנסת יריב לוין ויואב קיש מהליכוד רוצים שהבחירות יתקיימו במהלך חודש אוקטובר, בעוד טופורובסקי ביקש בשם הקואליציה לאחרן לאמצע נובמבר. הפרשה עוד לא סוכמה סופית, והצדדים קושרים בין הסיכום על תאריך הבחירות להסכמות בנוגע לחקיקה עד הפיזור. 

ברקע, ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע היום  שיצביע נגד חוק הנאשם, זאת בתום התייעצות בלשכתו עם סגני השר אביר קארה ומתן כהנא. בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו: "בטח ערב בחירות - אין לנסות לשנות את כללי המשחק, אלא לתת להם להחליט בקלפי, ואני משוכנע שיבחרו נכון. על כן אצביע נגד החוק". ראשי הקואליציה מקיימים התייעצות אם לכנס היום את ועדת חוקה כדי להתחיל בקידום החוק.

קודם לכן פורסם באתר כיכר השבת תצלום ובו ראש האופוזיציה בנימין נתניהו נראה אוחז בטלפון הנייד שלו, ובו הודעה מבנו יאיר שמזהירה כי המגעים לממשלה חלופית הם ספין כדי להעביר את "חוק הנאשם".

(צילום: כיכר השבת)

מוקדם יותר אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית 11 הצעות החוק לפיזורה. יו"ר ועדת הכנסת, חבר הכנסת ניר אורבך, הודיע לקואליציה שלא יכנס את הוועדה היום כדי לקדם את חקיקת פיזור הכנסת, מפני שהוא רוצה לאפשר זמן למגעים להקמת ממשלה חלופית. בקואליציה ינסו לנצל את הזמן הזה כדי להעביר את חוק הנאשם, שמבקש למנוע מאדם עם כתבי אישום להתמנות לראש ממשלה.


נתניהו מעוניין לדחות את פיזור הכנסת עד לסוף השבוע הבא או לתחילת השבוע שלאחריו, כדי למצות את הניסיונות לכונן ממשלה חלופית. המועד המסתמן לבחירות הוא תחילת חודש נובמבר. סקר כאן חדשות שפורסם אתמול מלמד כי אילו נערכו הבחירות היום, לגוש נתניהו היו 60 מנדטים בכנסת, לקואליציית בנט-לפיד 54, ולרשימה המשותפת 6.

יו"ר רע"ם מנסור עבאס אמר היום בריאיון לליאת רגב בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב שאין לו כעס על חבר הכנסת מאזן גנאים, שמרד במפלגתו. "יכול להיות שהיה לי כעס אם הייתי יודע שיש לנו אפשרות להמשיך", הוא הסביר. "ההתפרקות של הקואליציה התחילה בשיקלי, סילמן ואורבך. מלכתחילה ידעתי שהמהלך של אורבך בלתי הפיך. בסופו של דבר מי שפירקו את הקואליציה הם לא חברי הכנסת הערבים".  

בנט - ההתרסקות? | האזינו לעוד יום

ממשלה חלופית או בחירות? 

חבר הכנסת מיקי זוהר התייחס היום לפרסום בכאן חדשות, לפיו ראש האופוזיציה בנימין נתניהו תומך בדחיית פיזור הכנסת כדי למצות את המגעים להקמת ממשלה חלופית. בריאיון לאסף ליברמן ומאיה ראכלין בכאן רשת ב הוא אמר: "יש כמה התפתחויות שאנחנו צריכים לברר. חלק מחברי ימינה מבינים שגורלם הפוליטי קרב אל סופו, לכן הם היו רוצים להשאיר את הכנסת הנוכחית בחיים עם קואליציה אחרת. עמדתי האישית היא שצריך לצאת לבחירות ולנצח". 

גם חבר הכנסת דוד ביטן תמך באפשרות של יציאה לבחירות, וטען בריאיון לליאת רגב: "אנחנו צריכים את זה כדי לקבל 61 מנדטים. כל הסיפור של רשימות נוספות שיהיו אבן ריחיים על ראשנו ולא ייתנו לנו לעשות שום דבר פוגע בסיכויי הליכוד, למשל תקווה חדשה. אנחנו לא צריכים אף אחד".

ח"כ ביטון: הציעו לי לבוא לליכוד - אני לא בא

חבר הכנסת מיכאל ביטון מכחול לבן התייחס היום בריאיון לאסף ליברמן ומאיה ראכלין להצעה האחרונה שקיבל מהליכוד, וטען: "הציעו לי לבוא - אני לא בא". ביטון דחה את האפשרות לשיתוף פעולה עם הליכוד. "אני לא חושב שזה על הפרק", הוא ציין. "שר הביטחון אמר את זה בקולו אתמול – האמון בליכוד בראשות נתניהו מוצה. אנחנו לא פוסלים את הליכוד כתנועה, אבל הסכמים כאלה עכשיו עם נתניהו לא על הפרק כלל".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ מיכאל ביטון בכאן רשת ב

חבר הכנסת המשיך וטען: "גם בפוטליטיקה יש אתיקה. אם אדם נתן מילה שהוא יעשה רוטציה ויזוז הצידה, יביא תקציב למדינת ישראל ולא יסתיר מידע על מטוסי F35 והסכמי שלום – כל מעילת האמון הזו היא הבסיס לכך שאי אפשר לעשות שותפות עם נתניהו".

הפופולריים