הורוביץ לרינאוי-זועבי: יכולה לסיים את תפקידך

הורוביץ לרינאוי-זועבי: יכולה לסיים את תפקידך
שר הבריאות תקף את חה"כ מסיעתו לאחר שהצביעה נגד חוק יו"ש • מקורביו של ח"כ גנאים: "הוא כבר רואה את עצמו מחוץ לכנסת" • בנט ברקע הדיווחים על החיסולים המסתוריים באיראן: "העלנו הילוך" • בכירים בקואליציה החליטו "להעניש" את רע"ם ואת ח"כ רינאוי-זועבי ממרצ - וצפויים לעצור את הרפורמות שהובילו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ רינאוי-זועבי מתנגדת להצעת חוק תקנות יו"ש, 06.06.22
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הבריאות ניצן הורוביץ יצא היום (שלישי) במסר לחברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי מסיעתו וכתב בציוץ בטוויטר: "מי שלא יכול לעמוד בקשיים, יכול לסיים את תפקידו". לא רק במרצ מורגשת מתיחות אחרי נפילת חוק יהודה ושומרון במליאת הכנסת אתמול - כשגם ברע"ם הרוחות סוערות. כפי שפורסם הבוקר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, חבר הכנסת מאזן גנאים מביע תסכול מחבריו לסיעה בפני מקורביו ואומר: "ממדרים אותי מתהליך קבלת ההחלטות ולא נותנים לי קרדיט על מהלכים שאני מקדם לטובת החברה הערבית".

למעשה מוחה מאזן גנאים גם על המידור, לפי מקורביו, של יתר חברי רע"ם. אבל יש לו גם בטן מלאה על משרדי הממשלה. גנאים אומר: "אני רוצה לקדם תחבורה לחברה הערבית, אבל שרת התחבורה מרב מיכאלי קובעת לנו פגישות לעוד שלושה חודשים".

גנאים גם מספר למקורביו על הקושי שהוא חווה בתוך החברה הערבית בגלל המהלכים שלדבריו היא מקדמת נגדה. הוא אומר להם שהוא נתקל בתגובות קשות כשהוא מגיע לאירועי שמחה בסח'נין ובערים ערביות אחרות. אתמול, כך אומרים מקורביו, דפק גנאים על שולחן כשסיפר לבני שיחו שאסור שחוק יו"ש יעבור באצבעות חברי הכנסת הערבים.

בשורה התחתונה, מאזן גנאים הגיע, להבנת מקורביו, לתחושת מיצוי. הוא הצביע נגד חוק תקנות יהודה ושומרון בגלל אידיאולוגיה, אבל ציפה לקבל גב מחברי מפלגתו, דבר שלטענתו הוא אינו זוכה לו. כשמחברים אריה את התסכול מרע"ם וממשרדי הממשלה, המתקפות שהוא עבר במיוחד אתמול לאחר שהצביע נגד הארכת תקנות יו"ש, וגם הרצון שלו להישאר אהוד בחברה הערבית כדי שיוכל לרוץ לראשות עיריית סח'נין בבחירות הקרובות, מגיעים לתוצאה שגנאים כבר מיצה את תפקידו בכנסת והוא בעיקר סופר את הימים עד שהוא יכול לחזור לראשות העירייה, ואולי שם לחולל שינוי.

בנט בוועדת חוץ וביטחון: "ישראל בידיים טובות"

הבוקר השתתף רה"מ בנט בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ובחלק הפתוח לתקשורת אמר ברקע הדיווחים על החיסולים המסתוריים באיראן כי "העלנו הילוך". לאחר מכן פנה לאזרחי ישראל: "המדינה בידיים טובות. הביטחון של מדינת ישראל במגמת שיפור, יש הרבה עבודה". עוד הוסיף: "אנחנו רגילים מאז שאנחנו זוכרים את עצמנו לקטר על ההסברה הישראלית. במשך הרבה שנים מערך ההסברה שועבד לצרכים אחרים, אז אנחנו הקמנו את מערך ההסברה הלאומי, עם הרבה מאוד אנרגיה ומרץ ותיאום עם משרדי הממשלה. ובכל האירועים האחרונים, קשים ככל שיהיו, היינו שם".

בעקבות הפלת חוק יו"ש: רע"ם ורינאוי-זועבי יוענשו

בכירים בקואליציה החליטו "להעניש" את רע"ם ואת ח"כ רינאוי-זועבי ממרצ על הצבעתם שהפילה את חוק יהודה ושומרון. הנהלת הקואליציה תקבע בקרוב את היקף הסנקציה, שמהותה: עצירת הרפורמות של רע"ם וזועבי, כדי לסמן להם שעברו את הגבול.

סגן השרה יאיר גולן ממרצ התראיין הבוקר לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב והתייחס להצבעת ח"כ רינאוי-זועבי מסיעתו נגד חוק יו"ש: "היא עשתה טעות. מי שהיה מוכן להצביע בעד הקואליציה היה יכול לראות שהחוק הזה יגיע למליאה. זה היה ברור שהמכשול של החוק הזה יעמוד בפנינו, ברגע שנכנסנו לקואליציה צריך לנהוג באחריות. מקווה שבהצבעות הבאות היא תצביע יחד עם הקואליציה".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ יאיר גולן

קודם לכן, השר נחמן שי התראיין אף הוא לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב והתייחס להתנהלות החכ"ים שלא הצתביעו עם הקואליציה: "גם לנו מותר לנהוג בקשיחות כלפי חברי כנסת שמורדים בקואליציה. הגיע הזמן לבקש הדדיות", יחד עם זאת אמר כי "אנחנו נמצאים בפעם הראשונה עם מפלגה ערבית בקואליציה, אני מקווה שהניסיון הזה לא נכשל", והוסיף כי "לא מוסרי בעיניי שח"כים קמים ועוזבים - שייעזבו את הכנסת בכלל", אמר לאריה גולן.

האזינו לריאיון המלא עם השר נחמן שי

יש בקואליציה גם מתנגדים לרעיון, שחוששים שעצירה של כל התוכניות והחקיקה של רע"ם רק תדחוף את הסיעה לקצה ותגרום להיעדרות מלאה שלה מההצבעות. אך נראה שייעשה צעד כזה או אחר נגדם, גם אם לא בהיקף מלא.


ההחלטה התגבשה בשיחה שנערכה אמש וכללה את ראש הממשלה נפתלי בנט, שרת הפנים איילת שקד וח"כ ניר אורבך, ונבעה מהדרישה מצד שר המשפטים גדעון סער ובכירי תקווה חדשה שלא לעבור לסדר היום על ההפסד. בעזרת צעד כזה, מקווים בקואליציה שסער יימנע ממעשים קיצוניים כלפי הממשלה בעקבות הכישלון במליאה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' התראיין לתוכנית "קלמן ליברמן" ואמר כי האירוע של אתמול קירב את הפלת הממשלה: "יש מהלכים פוליטיים שמתרחשים כל הזמן", אמר יו"ר הציונות הדתית והתייחס להצבעת סיעתו נגד חוק יו"ש: "המחויבות הראשונה שלנו לישראל ולהתיישבות היא להפיל את הממשלה. אני אומר לחברי בהתיישבות - השמיים לא ייפלו. הציבור שבחר בי נותן בי אמון".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ בצלאל סמוטריץ'

באשר לח"כ עידית סילמן, לא נראה שהקואליציה צפויה להתחיל במהלכים להדחתה כבר כעת, אבל אפשרות שנשקלת ברצינות היא הדחתה מתפקידה כיו"ר ועדת הבריאות של הכנסת - ומהלך כזה עשוי לקרות כבר בימים הקרובים.

הפופולריים