ישראל לוחצת על סבא"א שלא יסגרו תיקי חקירה נגד איראן

ישראל לוחצת על סבא"א לא לסגור תיקים נגד איראן

אחת מהדרישות האיראניות במהלך שיחות הגרעין - לסגור את התיקים כפי שקרה ב-2015
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איראן מפעל גרעיני
צילום: AP

שיחות הגרעין עם איראן: לקראת כינוס מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בחודש הבא ישראל מפעילה לחץ כדי שהם לא יסגרו את תיקי החקירה הפתוחים נגד איראן. במהלך שיחות הגרעין דרשה איראן לסגור את התיקים הפתוחים נגדה, בדומה למהלך שננקט בהסכם הגרעין שנחתם עימה לפני שבע שנים.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לדיווח של העיתון "וול־סטריט ג'ורנל", לפיו איראן זייפה מסמכים וחמקה מחקירות על תוכנית הגרעין שקידמה. בנט אמר כי "זו קריאת השכמה לעולם, והוכחה נוספת לניסיונות האיראניים לחתור להשגת נשק גרעיני. הגיע הזמן שמועצת הנגידים של סבא"א תצא במסר ברור לאיראן - עד כאן".

השליח האמריקני לסוגיית איראן, רוברט מאלי, מזהיר כי פעולה צבאית אינה יכולה לפתור את המצב, אלא להחזיר אותו לאחור - "הפיתרון היחיד הוא דיפלומטיה". מאלי העריך כי הסיכויים להחיות מחדש את הסכם הגרעין "רעועים במקרה הטוב".

הסכם הגרעין 2.0 | האזינו לפרק של עוד יום

בעדותו בסנאט בוושינגטון אמר מאלי כי האישים והגופים המקושרים למשמרות המהפכה שעליהם הטיל הממשל האמריקני עיצומים הם חלק מרשת בינלאומית להברחות ולהלבנות כספים. לדבריו, הרשת שימשה תשתית למכירת נפט במאות מיליוני דולרים לכוחות קודס של משמרות המהפכה האיראניות. 

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, אמר היום לכאן רשת ב כי העולם נמצא בצומת קבלת החלטות והידוק העיצומים על איראן. לדבריו, יש לאיים על טהרן בחלופה צבאית שתגרום למשטר האייתולות לחשוש להישרדותו. בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית בנימיני וגואטה אמר השגריר ארדן כי גם השליח האמריקני לסוגיית איראן, רוברט מאלי, התומך בחזרה להסכם הגרעין, מבין שהאיראנים עורמים קשיים ואינם מתקדמים להסכם. 

בתוך כך אמר ראש הסוכנות הבינלאומית, רפאל גרוסי, כי השיחות עם איראן בעניין שרידי האורניום שנמצאו בכמה אתרים לא מוכרים בתחומה, נקלעו למשבר. בדיון בפורום הכלכלי בדאבוס שבשוויץ אמר גרוסי כי הוא מקווה לקבל מאיראן לפחות התחלה של הסבר אמין עד כינוס מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית בעוד פחות משבועיים.

הפופולריים