ברקע הביקורת האמריקנית: אושרה בנייה של 4,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון

אושרה בנייה של 4,000 יחידות דיור ביו"ש

יו"ר סיעת ימינה: "ממשיכים לחזק ולהרחיב את ההתיישבות, בכל נקודה ביהודה ושומרון. התיישבות רחבה היא ישראל חזקה ובטוחה יותר" • חברים בקואליציה נגד הישענות על הרשימה המשותפת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בניה, בנייה, אריאל, התנחלות, התנחלויות, יו"ש, יהודה ושומרון, 2020
צילום: צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

ברקע הביקורת האמריקנית, מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי אישרה היום (חמישי) לבנות כ-4,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון. יושב ראש סיעת ימינה, ניר אורבך, ברך על החלטת מועצת התכנון העליונה ואמר כי "ממשיכים לחזק ולהרחיב את ההתיישבות, בכל נקודה ביהודה ושומרון. התיישבות רחבה היא ישראל חזקה ובטוחה יותר". 


משרד החוץ הירדני גינה את האור הירוק שנתן בג"ץ לפינוי כפרי "מסאפר יטא", כמו גם אישור בניית אלפי היחידות ביהודה ושומרון. "התרחבות ההתנחלויות וגירוש התושבים מבתיהם הם הפרה בוטה של החוק הבין לאומי", טענו במשרד הירדני. "הפעולות החד-צדדיות שישראל מבצעת הן לא חוקיות ומגונות, ומכשילות את האפשרות להשיג שלום על בסיס פתרון שתי המדינות".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם שלשום כי בישראל סבורים שביקורו המתוכנן של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במזרח ירושלים הוא תשובה להודעה הישראלית על הבנייה בהתנחלויות. התוכנית של הממשל האמריקני - הנשיא יבקר בבית חולים במזרח ירושלים, ללא נוכחות ישראלית. עם זאת, בצל התכנונים, ביקורו של ביידן במזרח ירושלים תלוי גם בשיקולי אבטחה.

חברים בקואליציה נגד הישענות על הרשימה המשותפת

המשבר הפוליטי: שרים וח"כים מימינה ומתקווה חדשה מביעים חוסר שביעות רצון וחוסר הסכמה עם ההחלטה להיעזר ולהישען על הרשימה המשותפת בחלק מההצבעות בכנסת. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

בישיבת ראשי סיעות הקואליציה שנערכה השבוע בכנסת הביע יו"ר סיעת ימינה, ח"כ ניר אורבך, את חוסר שביעות רצונו מכך ואמר שהדבר אינו מקובל עליו. "איך זה נראה, שעכשיו על כל דבר אנחנו נשב עם המשותפת כדי להעביר דברים? זה לא יכול לעבוד ככה", התלונן אורבך. התשובה שקיבל מראשי סיעות אחרות הייתה: "אין מה לעשות. אנחנו צריכים להפיל את החוקים של האופוזיציה. צריך לבלוע את זה וזהו".

מלבד אורבך ישנם עוד שרים וח"כים בימינה ובתקווה חדשה שהבהירו בשיחות סגורות שלא יסכימו לשתוק לאורך זמן, אם ההישענות על הרשימה המשותפת תהפוך להתנהלות קבועה והזהירו שדבר שכזה עלול לפרק את הקואליציה.

השרה מיכאלי: עובדת להעביר את התקציב

השרה מרב מיכאלי התראיינה הבוקר בתוכנית "נוביקסון" בכאן רשת ב והתייחסה להיתכנות להעברת התקציב לאור המשבר הקואליציוני: "אני עובדת על זה שאפשר יהיה להעביר אותו, בכל רגע שאנחנו כאן אנחנו עובדים להביא הישגים לציבור בישראל", אמרה לחיים לוינסון ורועי שרון בהתייחסה לחופשת הלידה לגברים.

מיכאלי הסבירה על מטרת חופשת הלידה: "המשמעות היא שיהיה עוד חודש להורה השני בתשלום, על חשבון המדינה - כדי לתת לנשים שיוויון הזדמנויות. גם לגברים מגיעה הזכות להיות הורים פעילים. אנחנו צריכים לשנות את הקיבעון התפיסתי של התפקידים המגדריים בבית ובעבודה. אחרי לידה השכר של נשים צונח ב-30% וגם עשור אח"כ נשאר 27% מאחור".

האזינו לריאיון המלא עם השרה מיכאלי בכאן רשת ב

עוד התייחסה שרת התחבורה מיכאלי למצב בכבישים ולתחבורה הציבורית: "נכנסתי למשרד במצב של תחבורה ציבורית שחוקה ומוזנחת - השקעה עצומה בבנייה לדיור בשכונות וערים חדשות, כמו חריש, ולא הוסיפו כסף לתחבורה ציבורית", אמרה והוסיפה כי התוכנית להרחבת כביש 6 איננה ממומנת על ידי משרדה: "זה מיזם שהחברה היזמית משקיעה בו כסף, זה לא הפרויקט המרכזי שלנו".

אתמול הודיע יו"ר רע"ם מנסור עבאס כי מפלגתו החליטה "לתת הזדמנות נוספת לקואליציה ולממשלה". את ההודעה מסר אחרי דיון מועצת השורא בנושא והקפאת החברות. "היום אנחנו חוזרים לשותפות פוליטית למען החברה הערבית", הוא נימק.

"ייצבנו את המערכת הפוליטית ומימשנו את האזרחות שלנו. קיבלנו החלטה של הקפאה בעקבות אירועי הר הבית, והגענו עכשיו להחלטה לתת הזדמנות ולחזור להסכמים הקואליציוניים", המשיך מנסור עבאס. "נתניהו חזר להסית נגדנו. אותו נתניהו שקיימנו איתו יחסים בממשלה הקודמת ומו"מ קואליציוני מתועד בטלפון שלי - כנראה שנצטרך להוציא את זה".

ח"כ איתמר בן גביר גדע את ההצהרה והטיח בעבאס: "אתה הסכנה הכי גדולה". יו"ר רע"ם השיב לו: "אתה טרוריסט מורשע". ח"כ מאזן גנאים הצטרף וצעק לעבר בן גביר: "רצחת את רבין". אחרי ההכרזה, האופוזיציה משכה את הצעת החוק לפיזור הכנסת מסדר היום.

ראש הממשלה נפתלי בנט סירב להשיב לשאלת כאן חדשות מה הובטח לרע"ם בתמורה לחזרה לקואליציה, ואמר: "אנחנו ממשלה של עשיה ושל רצון טוב ומתרחקים מהדברים שלא תורמים".

אחרי ההודעה כי מפלגתו לא תפרוש מהברית הפוליטית עם בנט ולפיד, מנסור עבאס כי הסיעה לא איימה על הממשלה, אלא "קיבלה החלטה שקולה להקפיא פעילות כדי לעזור לעצמנו ולממשלה להבין, במיוחד אחרי פרישת סילמן, שאי אפשר למתוח את החוט עוד יותר".

בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 התייחס עבאס גם לסוגיית הר הבית ואמר: "הכתובת הנכונה לטפל בעניין אל אקצא הוא מלך ירדן. יש בסיס הסכמה רחב אבל צריך להגיע להבנות עם הירדנים ולהוציא את האזור הקדוש הזה ממעגל המתיחות". עבאס הוסיף כי "עכשיו כולם מבינים שלהתעלם מהסוגיה הזו זה יתפוצץ לנו בפנים".

בחדשות הערב דווח כי ראש הממשלה נפתלי בנט מתנער מהסיכומים שהושגו עם רע"ם בנושא הר הבית. גורמים בסביבת בנט אמרו לכאן חדשות: "לא מחויבים לתיאום הדוק עם ירדן, ישראל היא זו שתקבע את המדיניות".

הפופולריים