ארה"ב: דורשים חקירה יסודית על מות עיתונאית אל ג'זירה

ארה"ב: דורשים חקירה יסודית על מות העיתונאית

גם באו"ם דרשו לפתוח בחקירה • דובר משרד החוץ: האירוע מהווה פגיעה בחופש העיתונות • הרמטכ"ל כוכבי: מביעים את צערנו על מות העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה • בנט: "ראש הרשות הפלסטינית מטיח האשמות חסרות בסיס"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה
צילום: עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה

מות העיתונאית שירין אבו עאקלה: ארצות הברית קראה לישראל לנהל מיד חקירה יסודית בנסיבות מותה של העיתונאית. דובר משרד החוץ בוושינגטון נד פרייס הדגיש בהודעה שפרסם היום (רביעי) כי האחראים צריכים לתת את הדין ואומר כי האירוע הוא פגיעה בחופש העיתונות בכל מקום בעולם. קריאה דומה עלתה הערב גם מכיוון האו"ם.

סמוך לשכונת בית חנינא בצפון ירושלים התפתחו עימותים בין מפגינים שמחו על מותה של אבו עאקלה ובין שוטרים. המפגינים יידו אבנים וחסמו את הציר. המשטרה עצרה שלושה חשודים.

גם צה"ל הביע צער על מותה של העיתונאית אבו עאקלה. הרמטכ"ל כוכבי פרסם הודעה בה נכתב: "הכתבת שנהרגה שהתה בזירת לחימה. בשלב זה לא ניתן לקבוע מאיזה ירי היא נפגעה ואנו מצטערים על מותה. על מנת להגיע לחקר האמת הקמנו צוות מיוחד שיברר את העובדות ויציג אותן במלואן ובהקדם האפשרי". 

מדובר צה"ל נמסר כי הם "מביעים את צערנו על מותה של העיתונאית, רואים חשיבות רבה בחופש העיתונות ופועלים לשמרו. לצד זאת, נדגיש כי יש לנקוט משנה זהירות בכניסה ובשהייה במרחבים בהם מבוצע ירי על ידי גורמי טרור או בסביבתם". 

כתב רשת ב' לענייני פלסטינים לשעבר ויוצר הטלוויזיה אבי יששכרוף התייחס למותה של אבו עאקל בריאיון לקרן נויבך ב"סדר יום" בכאן רשת ב: "הכרתי אותה טוב בשנים שבהם הייתי כתב ברשת ב', בין 2000 ל-2006. בשנים הקשות של האינתפאדה הייתי קשר יומיומי כמעט, רציף, כאשר יש כל הזמן שיתוף פעול בין עיתונאים ישראלים לפלסטינים, אחד נעזר בשני. זה היה דו קיום מאוד נדיר ויוצא דופן אז בין עיתונאים לעיתונאים. ושירין בהחלט הייתה אחת מהעיתונאיות היותר מוערכות שאני הכרתי והוקרתי אותה". 

"כשהתחלנו לעשות את פאודה, קראנו לרופאה הפלסטינית "ד"ר שירין" על שמה", הוסיף יששכרוף. "אני נורא אהבתי את השם שלה ומאוד אהבתי אותה כאישיות. זה נדיר שהאישה הזו 25 שנים עדיין עובדת בתפקיד שטח. כולנו התפנקנו עם השנים והפסקנו להיות כתבים – והיא שם"

מנהל המכון לרפואה משפטית באוניברסיטת אל-נג'אח שבשכם, ד"ר ריאן עלי, אמר היום כי מניתוח ראשוני של גופת העיתונאית שירין אבו עאקלה עלה כי הפגיעה הייתה בראשה והובילה למותה המיידי. הוא הוסיף כי אין עדות לכך שהפגיעה בה הייתה ממרחק קרוב יותר מזה של מטר והדגיש כי כרגע לא ניתן לקבוע מי ביצע את הירי. הוא הדגיש כי הקליע ייבחן על ידי מומחים.

בשגרירות ארצות הברית בישראל התייחסו היום למותה של העיתונאית, אזרחית אמריקנית, בג'נין. "ההגנה על אזרחים אמריקנים היא בראש סדר העדיפויות שלנו. ארצות הברית קוראת ומעודדת חקירה מהירה, יסודית ושקופה", נכתב בהודעה.

דובר משרד החוץ ליאור חייט פרסם הודעה: "אנו מביעים צער על מותה של כתבת אל-ג'זירה הבכירה במהלך חילופי אש כבדים בעיצומו של מבצע נגד טרור בג'נין. עיתונות חופשית והוגנת היא בסיסית לישראל ולכל הדמוקרטיות, וככזו, יש להגן על עיתונאים. יש אינדיקציות לכך שהעיתונאית נהרגה מאש מחבלים פלסטינים. ישראל תערוך חקירה יסודית. אנו קוראים לרשות הפלסטינית לשתף פעולה עם החקירה כדי להגיע לחקר האמת".

ברשות הפלסטינית, באל ג'זירה ובארגוני הטרור מיהרו להאשים את ישראל במותה. ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב: "ראש הרשות הפלסטינית מטיח האשמות חסרות בסיס. מגבים את לוחמינו". דובר צה"ל תא"ל רן כוכב הבהיר בריאיון לקלמן ליבסקינד ורועי שרון בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי הוצעה לפלסטינים חקירה משותפת וציין כי ככל הנראה היא נהרגה מאש של חמושים פלסטינים.

האזינו לריאיון עם תא"ל רן כוכב

שר התקשורת יועז הנדל אמר במליאת הכנסת: "צר לי שרשת אל ג'זירה בוחרת פעם אחר פעם להפיץ תעמולה שקרית במקום עבודה עיתונאית. לא נסכים להפצת שקרים ותעמולה במסווה עיתונאי. מי שרוצה להאשים את ישראל בתעמולה שקרית ימצא את עצמו מול מערך הסברה שתפקידו להציג את הנתונים כפי שהם".

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, איתי בלומנטל, עמיחי שטיין וזאב קם

הפופולריים