מנסור עבאס הכריע: ניתן הזדמנות נוספת לקואליציה

עבאס הכריע: ניתן הזדמנות נוספת לקואליציה
האופוזיציה משכה את הצעת החוק לפיזור הכנסת • בנט: מצפה מהפלסטינים להימנע מזיהום חקירת מות העיתונאית בג'נין. רע"ם גינתה את מות העיתונאית, כינתה אותה "שהידית" וקראה להקים ועדת חקירה בין-לאומית • נתניהו במליאה: מגנה את השקרים נגד חיילינו מצד חברי הקואליציה של בנט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עבאס, הצהרה, קואליציה, הודעה, כנסת, 11.5.22
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

המשבר הפוליטי: מפלגת רע"ם החליטה "לתת הזדמנות נוספת לקואליציה ולממשלה", כך הודיע היום (רביעי) יו"ר המפלגה מנסור עבאס אחרי דיון מועצת השורא שלה והקפאת החברות. "היום אנחנו חוזרים לשותפות פוליטית למען החברה הערבית", הוא נימק. "ייצבנו את המערכת הפוליטית ומימשנו את האזרחות שלנו. קיבלנו החלטה של הקפאה בעקבות אירועי הר הבית, והגענו עכשיו להחלטה לתת הזדמנות ולחזור להסכמים הקואליציוניים. נתניהו חזר להסית נגדנו. אותו נתניהו שקיימנו איתו יחסים בממשלה הקודמת ומו"מ קואליציוני מתועד בטלפון שלי - כנראה שנצטרך להוציא את זה".

ח"כ איתמר בן גביר גדע את ההצהרה והטיח בעבאס: "אתה הסכנה הכי גדולה". יו"ר רע"ם השיב לו: "אתה טרוריסט מורשע". ח"כ מאזן גנאים הצטרף וצעק לעבר בן גביר: "רצחת את רבין". אחרי ההכרזה, האופוזיציה משכה את הצעת החוק לפיזור הכנסת מסדר היום.


בן גביר בהצהרת עבאס. צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ראש הממשלה נפתלי בנט סירב להשיב לשאלת כאן חדשות מה הובטח לרע"ם בתמורה לחזרה לקואליציה, ואמר: "אנחנו ממשלה של עשיה ושל רצון טוב ומתרחקים מהדברים שלא תורמים".

הכרעת רע"ם אם להישאר או לפרוש מהקואליציה נדחתה מהבוקר בעקבות מותה של עיתונאית אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה, מוקדם יותר במהלך חילופי אש בג'נין. המפלגה פרסמה הודעת גינוי להרג העיתונאית וכינתה אותה "שהידית".

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס במליאת הכנסת לאירוע, ביקר את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על כך שמיהר להאשים את ישראל במותה ואמר כי הוא "מצפה מהפלסטינים להימנע מפעולות שיזהמו את חקירת מותה".

דובר הממשלה הפלסטינית, איבראהים מלחם, הגיב לפניית ישראל לחקירה משותפת ומסר: "לא ייתכן שהרוצח ישתתף בחקירת הפשע. החקירה צריכה להיות על ידי גורמים בין-לאומיים מוסמכים".

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו עלה אחרי בנט לדוכן הנואמים ואמר: "ממשלה שתלויה במועצת השורא של האחים המוסלמים לא מסוגלת להגן על אזרחינו ולשמור על חיילינו". הוא התייחס לגינוי רע"ם והוסיף: "ההכפשות השקריות נגד חיילינו שנשמעות מתוך הקואליציה מוכיחות שוב שממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להילחם בטרור".

נתניהו המשיך ואמר: "הממשלה החלשה הזאת תלויה בחסדיה של מועצת השורא ששוללת את קיומה של המדינה היהודית. ממשלת החולשה והכניעה נכנעת לרע"ם פעם-אחר-פעם מול הניסיונות לרמוס את זכויותינו הלאומיות, אפילו בהר הבית, כי יש אולטימטום של רע"ם".

דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, אמר בריאיון לכאן רשת ב כי ההערכה היא שהעיתונאית, שהייתה בסביבת החמושים, נהרגה מאש המחבלים במהלך חילופי האש ולא מאש החיילים. בתוכנית "קלמן ליברמן" אמר כוכב כי "יש טענה וסרטון של מחבלים שירו ופגעו בחייל עם אפוד - יש אופציה שהם פגעו בה, כי אין חייל שנפגע. הסהר האדום פינה מיד את הגופה כדי שלא נוכל לבדוק את הבליסטיקה ממה היא נפגעה. היא כנראה נפגעה מירי פלסטיני, אבל אני אומר זאת בזהירות כי לא סיימנו לבדוק את זה. זה שהם מסתירים - יש להם סיבה טובה". עם זאת, הוא הוסיף: "הצענו לפלסטינים חקירה משותפת כדי לוודא מי ירה בה". 

האזינו לריאיון עם דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב

לדברי שר הביטחון בני גנץ במליאת הכנסת, "נעביר את הממצאים בצורה שקופה לידידינו האמריקנים וגם לרשות הפלסטינית. העברנו מסרים למדינות נוספות, בהן גם לקטר, ואמרנו להן שיש סיכוי סביר שהעיתונאית נורתה על ידי חמושים פלסטינים, אך נקיים תחקיר מקיף".

ישיבת מועצת השורא אתמול נמשכה מספר שעות, אך לא התקבלה בה החלטה. יושב ראש רע"ם מנסור עבאס אמר כי היו מגעים עם הקואליציה וכי יש התקדמות חיובית. 

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי עבאס זועם על שיתוף הפעולה שהיה השבוע בין הקואליציה לרשימה המשותפת בהצבעות האי אמון. לפיד התקשר ביום שני לעדכן את עבאס על שיתוף הפעולה המתוכנן עם הרשימה המשותפת בהצעות אי האמון בכנסת. דבר זה עורר את זעמו של עבאס שהודיע בתגובה כי אינו מחוייב להצבעה על פיזור הכנסת.


עדיין לא ברור אם האופוזיציה תעלה היום להצבעה בקריאה טרומית את הצעתה לפזר את הכנסת. אם יוודע על הסכמות בין רע"ם לקואליציה, באופוזיציה צפויים למשוך את ההצעה משום שבמקרה של דחייה לא יוכלו להעלות אותה שוב במשך חצי שנה.

הפופולריים