עבאס במסר לבנט ולפיד: האחראי על מסגד אל אקצא הוא מלך ירדן

עבאס: האחראי על מסגד אל אקצא הוא מלך ירדן
יאיר גולן: "סיכול ממוקד לא יפיל את הממשלה ולא נמצא על הפרק" • ח"כ אלי אבידר: "ימינה תהיה זו שתפרק את הממשלה" • ח"כ רם שפע מהעבודה: "גם במושב הקרוב יהיו לקואליציה הרבה אתגרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר רע"ם מנסור עבאס, 22.02.22
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, אומר הערב (שבת) כי עמדת מפלגתו בקואליציה בנוגע למסגד אל אקצא תתקבל בהתאם לתוצאות הפסגה הבין-לאומית ירדנית-ישראלית. בחשבון הפייסבוק שלו בערבית כתב עבאס: "הודעתי לראש הממשלה וראש הממשלה החליפי את העמדה הברורה והנחרצת הזו לאחר שנפגשתי עם מלך ירדן. הדרישות והעמדות בעניין מסגד אל אקצא יתקבלו ויתנהלו על ידי מלך ירדן, עבדאללה השני, בעל החסות על מסגד אל אקצא והמקומות הקדושים בירושלים. נדגיש כי פתרון הקבע הוא סיום הכיבוש והקמתה של מדינה פלסטינית בגדה ובעזה, ובירתה ירושלים שבלבה נמצא מסגד אל אקצא״.

סגן שרת הכלכלה, יאיר גולן ממרצ, התייחס היום לאפשרות שרע"ם תעזוב את הקואליציה אם תחזור ישראל לסיכולים ממוקדים ואמר כי הדבר לא יפגע ביציבות הממשלה. בריאיון ליערה שפירא וסולימן מסוודה בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11, אמר גולן: "חד משמעית לא. סיכולים ממוקדים לא עולים לאישור הכנסת. אלה נושאים ספקולטיביים". גולן הוסיף כי הנושא אינו על הפרק: "זו המצאה תקשורתית. בלחץ תחושת הנקמה הבוערת הנושא הזה עולה. גם אם הוא נדון לא נכריז עליו בכלי התקשורת. לא עושים את הדיון הציבורי של מי מסכלים ומי לא בכלי התקשורת. אלה הדיונים הכי מסווגים שיש".


באשר לרגישות יציבותה של הקואליציה על רקע המצב הביטחוני אמר סגן השרה כי "האחריות של כולנו היא לעשות את הפעילות האפקטיבית והמדוייקת היותר מול מוקדי הטרור ולהקטין את הסיכון לכלל אזרחי ישראל. לדבריו, הפקרנו בשנים האחרונות את גדר ההפרדה וההפרדה הבין האוכלוסיות וצריך לייצר אווירה שמרגיעה את השטח. 

ח"כ רם שפע מהעבודה התייחס בתוכנית לאפשרות של הקואליציה לשרוד גם בכנס הקיץ שייםתח השבוע: "המטרה שלנו להמשיך את השינוי שהתחלנו, לטפל בסוגיות הקריטיות של יוקר המחייה, במערכת החינוך הקורסת. יש סיטואציה מורכבת בקואליציה. אני מכבד את כל ההערכות – אבל מזכיר לכם שחשבו גם שאי אפשר להחליף את נתניהו והנה החלפנו. אני אופטימי".


שפע התייחס לדבריו של יו"ר מרצ כי על המפלגות להתאחד: "זה חוסר אחריות בעצם השיח על הבחירות כי זה מייצר דינמיקה של בחירות וזה הדבר הכי לא טוב לאזרחי ישראל. אני מכבד את מרצ מאוד, אבל העבודה רוצה להיות מפלגה מרכזית. היא מחזיקה צלע שמאלית חזקה וצלע מרכזית חזקה. המפלגות לא ירוצו יחד. יש לנו שאיפה לצמוח ולהיות מרכזיים".

ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו התייחס במשדר גם הוא המשבר בקואליציה והעריך כי ימינה תהיה זו שתפרק את הממשלה: "שהם ברובם אופורטוניסטים. בנט לא מנצל את קצה הקצה של ממשלת השינוי", אמר אבידר.


ח"כ קרן ברק מהליכוד קראה להקמתה של ממשלה חלופית בראשות נתניהו לנוכח מצבו הפוליטי של ראש הממשלה בנט. היא שוללת אפשרות של הקמת קואליציה עם תמיכת רע"ם: "לא מבחוץ ולא מבפנים".

הפופולריים