השר בר-לב חשף בריאיון את מקום נפילתו של פקודו בסיירת: "ברק שרעבי נהרג בעומק שטח סוריה"

בר-לב חשף את מקום מותו של פקודו בסיירת

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב חשף בריאיון בכאן רשת ב מידע שעד כה נאסר לפרסום: "ברק שרעבי נהרג תחת פיקודי כשאני מפקד סיירת מטכ"ל אי שם עמוק בשטח סוריה". בעקבות דברי השר התירה הצנזורה לפרסם ששרעבי נפל בסוריה ב-1984 • כמו כן הפתיע באמירה כי בחודש האחרון לא היו נרצחים. לשכתו הודיעה: "השר טעה ומצר על כך"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עומר בר-לב, ברק שרעבי
צילום: מרים אלסטר פלאש 90

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב חשף הבוקר (שלישי) - בפתח יום הזיכרון - מידע שעד כה נאסר לפרסום על מקום נפילתו של פקודו בסיירת מטכ"ל שנהרג בעומק סוריה: "ברק שרעבי נהרג תחת פיקודי כשאני מפקד סיירת מטכ"ל אי שם עמוק בשטח סוריה", אמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן וליברמן" בכאן רשת ב. בעקבות דברי השר התירה הצנזורה לפרסם שסמ"ר ברק שרעבי נפל בסוריה ב-1984.

באתר יזכור של משרד הביטחון נכתב כי שרעבי נהרג במלחמת שלום הגליל: "ביום כ"ה בכסלו תשמ"ה (18.12.1984), נפל סמל-ראשון ברק בעת מילוי תפקידו והובא למנוחת עולמים בבית-הקברות הצבאי בנס-ציונה. הוא השאיר הורים ושתי אחיות".

ברק שרעבי

בני משפחתו וחבריו לנשק הוציאו לזכרו חוברת ושמה "ברק", ובה תולדות חייו ודברי הערכה של בני משפחתו, חבריו ליחידה ומפקדיו, וכן פרק הנושא את השם "זעקה" הכולל שירים שכתב אביו של ברק לזכר בנו. כמו-כן, הוקמה בכפר-הנגיד ספרייה עיונית הנושאת את השם "בית-ברק".

בר-לב: "בחודש האחרון לא היו נרצחים"

השר הגיב גם על דברי השר נחמן שי ממפלגתו ("יצאנו בשלום מהחודש הזה") שחוללו סערה, והפתיע באמירה ש"בחודש האחרון לא היו נרצחים, בחודש שלפניו היו פיגועים קשים והמשטרה מצאה את עצמה חוצצת בגופה בין אותם טרוריסטים לאזרחי המדינה". לאחר שידור הריאיון הודיעה לשכתו של בר-לב: "השר טעה ומצר על כך". 

האזינו לריאיון עם השר בר-לב

בר-לב התייחס למצב הביטחוני בחודש האחרון: "אני חושב שמשטרת ישראל פעלה בתבונה בגמישות רבה מאוד בסיטואציה המאוד רגישה הזאת של חודש רמדאן, כשהיה גם פסח ופסחא של הנוצרים. ואני חושב שזה לא מובן מאליו. לצערנו, לפני שנה לא הייתה פעולה כזאת ודרדרו אותנו למבצע שאף אחד בישראל לא רצה אותו".

"אנחנו עם 15 נרצחים בחודש רמדאן ואנחנו עם מאות ואלפי נרצחים לאורך השנים מקום המדינה ועד היום. בחודש האחרון לא היו נרצחים, ובחודש הקודם היו פיגועים קשים. המשטרה מצאה את עצמה חוצצת בגופה", אמר בר-לב. 

לדברי השר בר-לב, "היו גורמים שעלולים היו להביא לדרדור המצב. כשבן גביר רצה לעלות להר הבית אני לא התערבתי בזה כמובן. הכול היה בסדר גמור. בחודש רמדאן הייתה חוות דעת מקצועית שזה יכול להוביל להידרדרות ביטחונית, אז אני המלצתי לא לאפשר את העלייה הזאת".

אלה הנרצחים בפיגועי חודש אפריל:

• ברק לופן - נהרג בפיגוע בדיזנגוף בתל אביב 7.4.2022

• איתם מגיני - נהרג בפיגוע בדיזנגוף בתל אביב 7.4.2022

• תומר מורד - נהרג בפיגוע בדיזנגוף בתל אביב 7.4.2022

• ויאצ'סלב (ולדי) גולב - נהרג בפיגוע בכניסה לאריאל - 30.4.2022

"לא במקום לקיים טקס ישראלי-פלסטיני ביום הזיכרון"

השר בר-לב אמר בריאיון כי הוא תומך בקיום טקס זיכרון משותף לישראלים ולפלסטינים - אך לא בערב יום הזיכרון. כשנשאל על כך הבוקר בריאיון, אמר כי "יש מקום לטקס כזה", והוסיף: "באופן אינטואיטיבי לא נראה לי שזה נכון בערב הזה לעשות טקס כזה או אירוע כזה. זה לא במקום. זו ההרגשה שלי".

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל - האירועים והצפירה

דבריו של בר-לב נאמרו ברקע לסערה שחוללה חברת הכנסת ממפלגתו איבתיסאם מראענה שהודיעה כי בכוונתה להשתתף בטקס זיכרון ישראלי-פלסטיני. "אני לא יודע אם דווקא ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, אך ברור שגם בצד השני יש כאלה שנפגעו בשוגג, לא תוך כדי פעולה. אני לא מדבר על מחבלים שניסו לפגוע בישראלים", הבהיר בר-לב, "אין כאן איזון. אבל למשפחות כאלה, שכול הוא שכול. אני אישית לא מתכוון להשתתף אבל אני יכול להבין ישראלים שכן רואים לנכון להשתתף. במובן הממלכתי אין מקום אבל במובן הערכי יש ישראלים שמבינים שצריך".

הוא דיבר גם על תחושותיו ביום הזיכרון: "ברמה האישית זה קשה. מכאלה שלמדנו יחד בבית הספר עד כאלה ששירתתי איתם בצבא. זה מלווה אותי כפי שזה מלווה רבים מאוד מאזרחי מדינת ישראל. בן דודי רפי בר לב שנהרג על שפת התעלה היה בפלוגה של שרון. בן כיתתי שקיבל את אות המופת אחרי שהוזנק לתעלה ממש ביום הראשון. הם הצטרפו למוצב ואז בלילה הוא וקצין נוסף לקחו טלית מאחד החיילים ורצו חשופים מול הירי של כוחותינו. הוא קיבל על זה אות מופת ועשרה ימים אחרי נהרג". 

הפופולריים