לקראת חזרת רע"ם לפעילות מלאה בכנסת?

לקראת חזרת רע"ם לפעילות מלאה בכנסת?
עבאס נועד עם יאיר לפיד: "פגישה משמעותית וקונסטרוקטיבית" • אם נגזר על הממשלה ליפול, אומרים ח"כים בימינה, עדיף שזה יהיה על ידי רע"ם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ממשלה, קואליציה, מליאה, כנסת, ממשלת בנט. 04.11.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

(עדכון | 28.04.22: למרות הפגישה עם לפיד: מנסור עבאס יחרים את ישיבת ראשי הקואליציה הערב)

יו״ר רע״ם מנסור עבאס, שהקפיאה את פעילותה בקואליציה, נועד היום עם ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד. גורם שמעורה בפרטי הפגישה לכאן חדשות: ״היתה פגישה משמעותית וקונסטרוקטיבית. הצדדים דנו במגוון נושאים, בראשם האירועים האחרונים בירושלים״.

חברי כנסת בימינה אומרים בשיחות סגורות שאם כבר נגזר על הקואליציה ליפול ועל הכנסת להתפזר הם היו מעדיפים שזה יקרה באמצעות פירוק הקואליציה על ידי סיעת רע"ם - כי במצב כזה נפתלי בנט יישאר ראש ממשלת מעבר - ולא לפיד. כך דווח הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב. 

בהסכם הקואליציוני ובחוק ממשלת החילופים נקבע שבמקרה שבו הקואליציה מתפרקת והכנסת מתפזרת בשל החלקים הימניים שבקואליציה, לפיד יהפוך לראש ממשלה באופן אוטומטי לתקופת המעבר שעד הבחירות. לעומת זאת, אם הקואליציה נופלת בגלל אחת ממפלגות המרכז-שמאל אין תחלופה בתפקיד ראש הממשלה.

במצב כזה, אם רע"ם תפרוש מהקואליציה או אם חלק מחבריה יצביעו בעד חוק לפיזור הכנסת, בנט יוכל להגיע לבחירות כראש הממשלה. ח"כים בימינה אמרו השבוע שאם נגזר על הממשלה ליפול, עדיף כבר שזה יקרה בעקבות משבר ופרישה של רע"ם. 

לפני 10 ימים הגיע המשבר מול רע"ם לשיא, על רקע המהומות בהר הבית וכניסת השוטרים למסגד אל אקצא. בעקבות התמונות, הודיעו ברע"ם על "הקפאת חברותם בקואליציה" עד לתום פגרת הכנסת, צעד הכרזתי שאין לו משמעות פוליטית גדולה. 

הפופולריים