בנט שוחח עם ביידן: נשיא ארה"ב יגיע לישראל בחודשים הקרובים

נשיא ארה"ב יגיע לישראל בחודשים הקרובים

השיחה הרביעית בין הנשיא לרה"מ נערכה ברקע החזרה להסכם הגרעין והדרישה האיראנית להסיר את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור האמריקנית. רה"מ בנט: אני בטוח שהנשיא ביידן, ידיד אמת של ישראל, לא יאפשר זאת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נענה להצעתו של ראש הממשלה נפתלי בנט ויגיע לישראל בחודשים הקרובים. השניים שוחחו הערב (ראשון) בטלפון על ההסלמה בירושלים, כשמשלחת של מחלקת המדינה האמריקנית סיימה את ביקורה בימים האחרונים באזור. השיחה הרביעית בין הנשיא האמריקני לראש הממשלה נערכה ברקע החזרה להסכם הגרעין עם איראן. שיחות הגרעין עדיין תקועות, אבל ישראל חזרה על דרישתה שלא להסיר את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור האמריקנית.

בנט הביע ביטחון בעמדתה של ארצות הברית ומסר: "אני בטוח שהנשיא ביידן, ידיד אמת של ישראל, לא יאפשר להסיר את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור". הסוגיה הזאת היא אחד הדברים שמעכבים את החזרה להסכם הגרעין וייתכן כי ביקורו של הנשיא הוא עוד ניסיון אמריקני להרגיע את החששות של ישראל. בימים אלה היועץ לביטחון הלאומי של ישראל וראש המטה לביטחון לאומי איל חולתא נמצא בביקור בוושינגטון.

לפני כשבועיים דיווח עיתון הוושינגטון פוסט כי ביידן מתנגד להסרת כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן מרשימת הארגונים התומכים בטרור. גורם בכיר בממשל האמריקני ציין כי הנשיא ביידן אינו מתכוון לוותר בענין זה גם אם הוא יביא לביטול החידוש של ההסכם.

בוושינגטון פוסט נכתב כי הבכיר אמר: "האחריות על איראן בשאלה אם יהיה הסכם גרעין או לא. הנשיא דבק בעקרונות שלו, האיראנים יודעים שזאת השקפת העולם שלנו". גורמים ישראלים הביעו שביעות רצון בעקבו העמדה האמריקנית שמושמעת היום, לאחר לחץ כבד של ישראל ושל מדינות המפרץ בעניין זה. 

רמטכ"ל צבא ארצות הברית הגנרל מארק מילי השמיע יומיים קודם לכן דעה דומה, כשאמר כי משמרות המהפכה של איראן הוא ארגון טרור, ואינו תומך בהסרתו מהרשימה. העמדה הזו של ארצות הברית מגיעה ברקע ביקורת כלפי הממשל האמריקני לאחר שבאמצע חודש מארס התגלה שהמדינה שוקלת להסיר את משמרות המהפכה של איראן מרשימת ארגוני הטרור הזרים, בתמורה להבטחה לריסון כוחותיה.

הפופולריים