בנט בריאיון לכאן רשת ב: "לא אהפוך חיי חיילים ושוטרים למשחק בידי פוליטיקאים לא אחראיים"

בנט לכאן רשת ב: "לא אתן לשחק בחיי אזרחים"
בריאיון לבנימיני וגואטה אמר בנט על המתיחות הביטחונית ומצעד הדגלים בירושלים: "לא אתן יד למי שרוצה לייצר פרובוקציות כדי להדליק את האזור" • "מנסור עבאס הוא אדם שונה מהחברה הערבית, מנהיג" • "צווחנים ריסקו בשנה החולפת את נפשה של סילמן, ועכשיו הם מנסים לעשות את אותו הדבר לח"כ אורבך"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט ראש הממשלה, 24.06.21
צילום: צילום: עמית שבי

בריאיון מיוחד שהעניק הערב (רביעי) לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב, התייחס ראש הממשלה נפתלי בנט למתיחות הביטחונית ולמצעד הדגלים בהשתתפות ח"כ איתמר בן גביר בירושלים. "לא אתן להפוך את חיי החיילים והשוטרים למשחק בידי פוליטיקאים לא אחראיים", אמר בנט בריאיון.

האזינו לריאיון המלא עם רה"מ בנט בכאן רשת ב

עוד אמר בנט על האירועים בהר הבית: "אנחנו מנהלים את התקופה בנחישות ובאחריות. השנה יצא שפסח הוא גם רמדאן וזה בעיר נפיצה כמו ירושלים. נערכנו לזה. הפלסטינים, ובעיקר חמאס, מובילים מסע הסתה שקרי נגד ישראל שכביכול אנחנו מונעים תפילות. אין לזה שחר. אני קורא למדינות השכנות לגלות מנהיגות וכוח עמידה".

על ח"כ בן גביר, שלגביו החליט ראש הממשלה כי יש למנוע ממנו מלהגיע לשער שכם, אמר בנט: "אין פה סוגיית מהות אלא פוליטיקה. בשביל פרובוקציה פוליטית של בן גביר או סמוטריץ' לא אסכן את חיי החיילים והשוטרים. אני מדבר על כל מי שרוצה לייצר פרובוקציות כדי להדליק את האזור, לא אתן לזה יד. אני עומד על זה שיהודים יוכלו להמשיך לעלות להר הבית ואפילו במספרים די מרשימים.

"חופש הביטוי זה דבר מקודש. עמדתי מול נשיא ארצות הברית והגנתי על הבירה שלנו. החיבור של עם ישראל לירושלים נצחי ונעמוד על זה. בין זה לבין משחקים פוליטיים כמו להקים לשכה בשער שכם - זאת הזיה. זה נועד לצרכים פוליטיים ולא אשחק בחיי האזרחים".

בתשובה לשאלה על הטענות בדבר לחצים מצד מועצת השורא של התנועה האסלאמית ורע"ם, ענה בנט: "פייק נוסף. לביטחון לא חודר גרם של פוליטיקה. כולנו יכולים להתווכח, אבל תמיד זה לגופו של עניין. כל שחקן בממשלה הזאת יכול להחליט לפרוש ולהוביל את מדינת ישראל לבחירות. אני מקבל את ההחלטות הביטחוניות נטו.

"מי שרוצה לעשות אחר כך משהו פוליטי שיעשה, אני לא שולט בזה ועושה את ההפרדה. אבל אני אומר לכולם - מה שעומד פה על הפרק זה לא ממשלה, אלא ישראל בצומת דרכים - האם נידרדר לימים של כאוס ושיתוק כשכל המדינה בערה, או כולם עכשיו שמים את טובת המדינה מעל הטובה המגזרית שלהם, ימין, שמאל או החבר'ה של מנסור. לא אקבל מאף אחד אולטימטומים. מי שרוצה להוביל את המדינה לתוהו ובוהו  - הציבור יבוא איתו חשבון".

האזינו לריאיון עם נועם ניסן, ממארגני צעדת הדגלים, בכאן רשת ב

ראש הממשלה אמר על יו"ר רע"ם: "מנסור עבאס הוא אדם שונה מהחברה הערבית, מנהיג שאומר שהוא מכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי ועושה מהלך היסטורי פוטנציאלי. אבל המבחן עדיין לפני רע"ם - האם יזנחו את המשימה באמצע או שיאחזו בהזדמנות וידאגו לחינוך וכלכלה טובים יותר?".

"יכול להבין למה סילמן נשברה"

בנושא המשבר בקואליציה ופרישתה של ח"כ עידית סילמן אמר בנט: "לא דורש מאף אחד לוותר על האידיאולוגיה שלו, אני כן דורש מכולם להציב את טובת המדינה מעל הטובה הפוליטית. כל אחד צריך לדעת שבעת הזאת יש לעזוב את ענייני הדת והמדינה. עכשיו זה הזמן לצייץ על חמץ? למה? עזבו עכשיו את התחבורה הציבורית בשבת. הממשלה הזאת שמה בצד את הוויכוחים על אידיאולוגיות כדי לקיים מדינה מוצלחת ומשגשגת. אנחנו ב-8% צמיחה, אנחנו יכולים להתגאות בזה. 

"המבחן הוא לא בכל מיני סדנאות של צו פיוס. המבחן האמיתי הוא לשבת ביחד אנשים עם דעות וערכים שונים, אבל שכולם אוהבים את המדינה. החלופה קשה מנשוא. קורא לציבור הדומם - אתם לא יכולים להישאר דוממים יותר. אי אפשר להותיר את המגרש לצווחנים שבמשך השנה החולפת ריסקו את נפשה של סילמן, ועכשיו הם מנסים לעשות את אותו הדבר לח"כ אורבך".

האזינו להסכת עוד יום

עוד אמר בנט על סילמן: "אני רוצה להאמין שהיא מבינה איזה אסון יהיה אם המדינה תידרדר לשיתוק, בלי התעצמות ביטחונית. מה שקצת כואב לי, אפילו מאוד, זה אותם אנשים שרדפו אותה, זה לא נכון להתמסר אליהם. אני מאוד יכול להבין למה היא נשברה. זה היה בלתי נסבל. היא בכתה לי. יש מכונת רעל מתוזמנת וממומנת של אלפי אנשים שלא מפעילים מחאה, אלא אלימות. קיללו את הבת של ניר אורבך, זו לא מחאה דמוקרטית". 

"לא רואה תועלת בלהיפגש עם אבו מאזן"

בנושא התגובות בעולם הערבי על האירועים בהר הבית אמר ראש הממשלה כי "בעולם הערבי נגררו בעיקר בעקבות אל ג'זירה שפשוט מספר שקרים. הם יודעים שזה שקרים, זה קשה. אני אכן מאוכזב מחלק משכנינו, אני מבין שהם תחת לחץ. אני לא הולך לתת ציונים לירדן. הרשות הפלסטינית לאורך כל הדרך מעודדת הסתה, משלמת כספים למחבלים כבר שנים רבות, מסיתה מגיל אפס בבתי הספר. זאת הסיבה שאני לא רואה מקום להיפגש עם אבו מאזן, לא רואה תועלת בזה. יש שיתוף פעולה מסוים, איפה שזה יכול להועיל - אדרבה.

"מבחינתי, מרגע שהעברנו את האחריות על עזה לפלסטינים וחמאס השתלטו ב-2007, מבחינתו הם הריבון שם. אני לא הולך עם זכוכית מגדלת לשאול מי ירה רקטה. לי הייתה מטרה ראשונה קודם כל להחזיר את הביטחון לתושבי הדרום. ירשתי מדינה שבורה ורצוצה. בירושלים הזניקו ח"כים לברוח מהמליאה לחדרי ביטחון. לא הייתי שר ביטחון כשזה קרה. לך תראה מה היה בתקופה שבה הייתי שר ביטחון". 

בנט התייחס גם לפעילות ישראל בסוריה ונגד איראן: "אנחנו שומרים על חופש פעולה מלא בסוריה. פועלים גם במקומות רחוקים ונועזים יותר. איראן לא יכולה להיות חסינה כמו שהייתה, שיניתי את המדיניות הזאת. טהראן משלמת מחירים והם יעלו על פגיעה באזרחי ישראל - גם דרך שליחים של איראן".

בסיום הריאיון נדרש ראש הממשלה בנט גם לדבריו של שלמה גרוניך שעוררו סערה אמש, ואמר: "אני רוצה לדבר על האחדות. נולדתי להורים שעלו מארצות הברית ולא ידעו כלום. לא ידעתי שיש דבר כזה ספרדים ואשכנזים עד כיתה ו', עד שראיתי 'קזבלן'. יש לי עיוורון בעניין הזה. היו פה בעיות, לא מתכחש לזה. היו שגיאות".

הפופולריים