סילמן נגד הורוביץ: "מאפשר הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח? לא נוכל לאפשר לו להיות שר"

סילמן על הורוביץ: "לא נוכל לאפשר לו להיות שר"

יו"ר ועדת הבריאות תקפה את השר בעקבות הנחייתו לאפשר הכנסת חמץ לבתי החולים בחג • בסביבתו של הורוביץ הגיבו: "איזכר להקפיד על פסיקת בג"ץ בנושא הזה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ עידית סילמן בכנסת 23.06.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר ועדת הבריאות עידית סילמן תקפה היום (ראשון) את שר הבריאות ניצן הורוביץ, שכתב לבתי החולים שאין למנוע הכנסת חמץ בזמן פסח. סילמן אמרה בדיון בוועדה כי "שר בישראל, בקואליציה כמו שלנו, אומר לצערי להכניס חמץ. זה זלזול באחוזים רציניים מהציבור בישראל. לא נוכל לאפשר לאדם כזה להמשיך להיות שר אם הוא ממשיך באמירות האלה". 

בסביבתו של הורוביץ אמרו כי "מה שעשה הורוביץ בפנייתו לבתי החולים, זה לאזכר ולהקפיד על פסיקת בג"ץ בנושא הזה. בתי החולים מחוייבים לעמוד בהוראת הפסיקה, ולכבד את כל הציבור בהקפדה על עקונות חופש הדת, חופש מדת, שיווין וכבוד האדם. בלי פגיעה ובלי כפיה". 

יו״ר סיעת יהדות התורה ח״כ יעקב ליצמן יבה את סילמן ומסר: "לצערנו, עמדת שר הבריאות הורביץ לאפשר הכנסת חמץ בפסח בבתי חולים היא חציית קו אדום ערכי ושינוי ממה שמקובל בישראל במשך כל השנים. מדובר בכפיה ממשית נגד רוב מוחלט של אזרחי ישראל, שאינם רוצים לפגוע ברגשות שומרי המצוות והמסורת, בהכשלת הבאים בשערי בתי החולים נגד דתם ואמונתם". 

ח"כ יוליה מלינובסקי הגיבה גם היא ומסרה: "הוויכוח בין יו"ר הקואליציה לשר הבריאות הוא ויכוח סרק מכיוון שבג"צ פסק כבר ב-2020 כי האיסור על הכנסת חמץ לבתי החולים אינו חוקתי ולכן הוא בטל. יש לזכור כי האנשים שמגיעים לבתי החולים הם קהל שבוי והם לא מגיעים לשם מבחירה. החברה הישראלית מגוונת ואנחנו צריכים להתחשב בכולה. מצד אחד ישנו ציבור גדול מאוד שאיסור החמץ בפסח מאוד חשוב לו וצריך לכבד זאת ומהצד השני יש ציבור אחר שחי על פי ערכים אחרים וגם אותו צריך לכבד". 

לפני כשנתיים קבע בג"ץ בדעת רוב כי אין לבתי החולים בישראל סמכות לאסור על הנכנסים בשעריהם להכניס מזון חמץ. עוד נקבע כי למאבטחים בבתי החולים אסור לחפש מזון בכלים של באי בית החולים או לפנות לבאי בית החולים בכל הערה, הנחיה או הסבת תשומת לב בנוגע להכנסת מזון במהלך חג הפסח. בדעת הרוב נקבע כי בתי החולים יאפשרו הכנסת מזון (כולל חמץ) לשטחיהם בתקופת חג הפסח, תוך קביעת הסדרים מתאימים שיאפשרו שמירה על כשרות המזון המוגש על ידי בית החולים. 

כמה חודשים לאחר מכן דחה בית המשפט את בקשת הרבנות הראשית לקיים דיון נוסף בבית המשפט בעניין הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח. נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, ציינה כי החשש שהעלתה הרבנות לפגיעה בכשרות המזון שמספק בית החולים, אינו עילה לאיסור גורף על הכנסת חמץ בפסח.

 

 

הפופולריים