חשיפת "כלכליסט": שימוש המשטרה בתוכנת הריגול היה נרחב

כלכליסט: המשטרה עשתה שימוש נרחב בתוכנת הריגול
לפי הדיווח, המשטרה עקבה בעזרת תוכנת הריגול של NSO גם אחרי נבחרי ציבור, עיתונאים, אנשי עסקים ופעילים חברתיים - בלי צו בית משפט • המפכ"ל: ביקשתי מהשר לביטחון הפנים להקים ועדת בדיקה חיצונית בראשות שופט • צוותי ההגנה של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ומשפחת אלוביץ' יבקשו לעצור את המשפט • שקד לכאן רשת ב: "לא מאמינה שזאת המדינה שלי" • הנשיא הרצוג: "חייבים בדיקה מעמיקה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום אילוסטרציה: יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: צילום אילוסטרציה: יונתן זינדל, פלאש 90

מתרחבת סערת "פגסוס" | העיתון "כלכליסט" חשף הבוקר (שני) כי מלבד תיקי נתניהו, המשטרה השתמשה בתוכנת הריגול של חברת NSO כדי לעקוב, בלי צו מבית משפט, אחר ראשי ערים, מנכ"לים של משרדי ממשלה, אנשי עסקים, עיתונאים ופעילים במחאות הנכים ויוצאי אתיופיה. בעקבות החשיפה, מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי ביקש מהשר לביטחון הפנים עמר בר לב ועדת בדיקה חיצונית בראשות שופט. נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיב: "מערכת אכיפת החוק לא יכולה לחפף במילוי החוק. אסור לנו לאבד את הדמוקרטיה שלנו, זה מחייב בדיקה מעמיקה ויסודית".


בין המודבקים. קרן טרנר ושי באב"ד | צילומים: פלאש 90

לפי הדיווח, הרוגלה הושתלה בין השאר בטלפונים של מרים פיירברג ראש עיריית נתניה, מוטי ששון ראש עיריית חולון, קרן טרנר־אייל שניהלה את משרד התחבורה ואת משרד האוצר, ואמי פלמור שהייתה מנכ"לית משרד המשפטים. גם אנשי העסקים רמי לוי וסטלה הנדלר ומנכ"ל חדשות 13 אבירם אלעד היו יעדים של תוכנת הריגול. התוכנה הושתלה גם בטלפון הרשום על שמו של אבנר נתניהו, בנו של ראש הממשלה לשעבר. "אשכרה זה קרה גם לי, באמת שאני בהלם", כתב בנו של ראש הממשלה לשעבר. "מסתבר שאין שום חשיבות לשטויות האלה, 'כן מעורב בפוליטיקה, לא מעורב', וזה יקרה גם לכם".

בתוך כך, לאחר הפרסום, צוותי ההגנה של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ומשפחת אלוביץ' יבקשו לעצור את המשפט.

מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, אמי פלמור, שלפי הדיווח תוכנת הריגול הושתלה גם בפלאפון שלה, אמרה בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "התחושה הפנימית שלי היא שמתחתי יותר מדי ביקורת על המשטרה". לדבריה, "מעולם לא הסתובבתי בתחושה שאני צריכה למחוק כל התכתבות, ואני מכירה אנשים כאלה, כולל בממשלה, שמקפידים לנקות את הפלאפונים. כתבו לי שהרגזתי את המשטרה יותר מדי. זו חוויה מאוד קשה לקום לידיעה הזו הבוקר. התחושה היא שזה אישי".

האזינו לריאיון עם אמי פלמור:

"אני מתקשה מאוד להאמין למשטרה", הוסיפה פלמור. "יהיה קשה מאוד להשיב את האמון הזה, אני תוהה האם אפשר להשיב את השד הזה לבקבוק. לגילויים האלה יש אפקט מצנן עצום על אנשים שיצטרכו להיות ביקורתיים".

דובר המשטרה: "הכול נעשה על פי צו חתום של בית המשפט כחוק"

דובר המשטרה נצ"מ אלי לוי אמר הבוקר לכאן רשת ב: "אנחנו במשטרת ישראל לא מתייחסים לשום פרסום. אנחנו פתוחים כספר פתוח לכל בדיקה, לכל ועדה. אנחנו פתוחים מהרגע הראשון שהפרשה פורסמה לכל בדיקה בשקיפות מלאה. יש להמתין לוועדת הבדיקה שתסיים את עבודתה ביולי". לוי המשיך ואמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה": "עד לרגע זה לא נפל פגם בעבודת המשטרה. כל מה שנעשה, נעשה על פי צו חתום של בית המשפט כחוק". לדבריו, "נעשה עוול בימים האחרונים לקציני משטרה בכירים שהתראיינו".

האזינו לריאיון עם דובר המשטרה אלי לוי:

השרה איילת שקד, שעמדה בראש משרד המשפטים, אמרה הבוקר בתוכנית: "אם הדברים האלה נכונים, זו רעידת אדמה. אלה מעשים חמורים ביותר של המשטרה שמתאימים למשטרים אפלים, בטח לא למדינה דמוקרטית". לדבריה לאריה גולן, "זה הרבה יותר רחב ממשפט נתניהו, יש כאן מעקב אחרי אזרחים נורמטיביים. זה דבר שחייבים לשים לו סוף היום. אסור שדבר כזה יקרה. בנושא הזה אין קואליציה ואופוזיציה. חייבים לבדוק את זה עוד היום. צריך להקים ועדת חקירה חיצונית וצריך שיהיו לה סמכויות. הזדעזעתי, אני לא מאמינה שזאת המדינה שלי".

האזינו לריאיון עם השרה איילת שקד:

מהמשטרה נמסר בתגובה רשמית: "בהתאם לפרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בדבר מינוי צוות הבדיקה, משטרת ישראל משתפת פעולה באופן מלא ובשקיפות עם צוות הבדיקה שכאמור החל את עבודתו. מעבר לכך ומטבע הדברים, ככל שיעלו פרסומים, לא נתייחס לפרטי הבדיקה או תיקי חקירה שונים".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי צוות הבדיקה הפנים-משטרתי בוחן מה הסיבה שהחריגה, ה"אנומליה" שגרמה לטענת המשטרה לשאיבת מידע שלא על פי הצו - התרחשה דווקא בתיק 4000 הרגיש. הצוות גיבש תיאוריות טכניות שיכולות להסביר זאת. בשנים האחרונות הופעלו תוכנות הריגול במאות רבות של תיקים. לא ידוע כמה תיקים כבר נבחנו, אך לטענת המשטרה, עד כה רק בתיק 4000 נמצאה חריגה. עם זאת, בכיר במשטרה אמר כי סביר שהחריגה תימצא בעוד תיקים.

בשלב הראשוני ועדת הבדיקה ביקשה לבחון את כל התיקים שבהם בוצע שימוש בתוכנת פגסוס מאז 2015. אולם לבדיקת הוועדה יצטרפו עוד עשרות ואולי מאות תיקים נוספים, שכן מסתבר כי התוכנה החלה להיות בשימוש כבר משנת 2014. בסך הכול מדובר בכ-2,000 תיקים שצפויים להיבדק. הוועדה ביקשה מהמשטרה להעביר לידיה היום רשימה של כמה מאות תיקים, לא ברור לפי איזה סדר תעדוף. הוועדה צפויה לסיים את עבודתה עד חודש יולי.

הפופולריים