סיכום בקואליציה: חוק האזרחות חייב לעבור עד לסוף המושב

סוכם: חוק האזרחות חייב לעבור עד לסוף המושב
השרים סער, שקד ולפיד החליטו על מסגרת זמנים להעברת החוק בשלוש קריאות • המשמעות היא שלפיד יידרש להסיר את הערר נגד החוק של ח"כ שמחה רוטמן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאה כנסת קואליציה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש90

השרים גדעון סער, איילת שקד ויאיר לפיד הסכימו על מסגרת הזמנים של חקיקת חוק האזרחות. השלושה סיכמו כי החוק חייב לעבור בקריאה שנייה ושלישית עד לסוף מושב החורף של הכנסת, כלומר בעוד פחות מחודש וחצי.

על פי הסיכום, ההצבעה הראשונה על החוק אמורה להיערך כבר בשבוע הבא. משמעות הדבר היא שלפיד יידרש להסיר את הערר שהגיש נגד חוק האזרחות של ח"כ שמחה רוטמן. זאת, למרות שנכון לעכשיו ההתנגדות של מרצ ורע"ם לקידום החוק נותרה בעינה ולא חלה התקדמות מולן.

שיחה סוערת נרשמה ביום ראשון בין שרת הפנים, איילת שקד, ושר החוץ, יאיר לפיד, לאחר שהאחרון מנע בפעם השנייה את קידום חוק האזרחות בממשלה. כך פורסם ביום שני בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב. "אני סיימתי עם האירוע של חוק האזרחות. עוד שבוע לא ייתן כלום", אמרה שקד ללפיד והוסיפה: "אתם רוצים שנצביע על החוק של רוטמן? זה מה שיקרה". בסביבת לפיד הבטיחו כי הם עובדים על פתרון ו״חוק האזרחות לא יפרק את הממשלה״, לדבריהם.

חוק האזרחות הוא חוק זמני שאימצה הכנסת בשנת 2003 והתחדש בכל שנה. הוא נועד למנוע מפלסטינים לקבל מעמד חוקי בישראל ולקיים בארץ תא משפחתי. לטענת המדינה, מטרת החוק היא למנוע ממי שקיבל מעמד בישראל לנצל זאת ולסייע במעשי טרור.

בחודש יולי החוק נפל במליאת הכנסת, בתום דיון סוער של שש שעות. שרת הפנים איילת שקד פעלה בחודשים האחרונים להביא את חוק להצבעה שוב, כשהיא מנהלת מגעים מול רע"ם ומרצ בנושא. במרצ הביעו את התנגדותם למהלך לאורך הדרך ואף איימו במשבר אם החוק יעלה. 

 

הפופולריים