בשבוע הבא: הקואליציה תנסה להעביר שוב את חוק הגיוס

בשבוע הבא: הקואליציה תנסה להעביר את חוק הגיוס

המדינה הודיעה כי תעדכן את בג"ץ בתוך שלושה שבועות בעניין אישור החוק • רע"ם התנגדה לחוק של שרן השכל, העבודה ומרצ יצאו - ההצעה עברה בתמיכה מהאופוזיציה • גם הצעת חוק של ח"כ אלי כהן מהליכוד, להגבלת משך חקירה, אושרה בקריאה טרומית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ נפתלי בנט במליאת הכנסת
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי המפלה הדרמטית של הקואליציה בתחילת השבוע, חוק הגיוס הונח הערב מחדש על שולחן הכנסת והוא יוכל להגיע שוב להצבעה בקריאה הראשונה כבר ביום שני הקרוב. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.

על פי הפרסום, בקואליציה מקווים להיעזר בחבר הכנסת עמיחי שיקלי מימינה. בתוך כך, המדינה הודיעה הערב לבג"ץ כי היא תעדכן אותו בתוך שלושה שבועות בעניין אישורו של החוק בכנסת, לאחר ששלשום נכשלה הקואליציה בהעברתו בקריאה ראשונה.

היום נפגש יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ עם חברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי לשיחת בירור. בשיחה לא הוזכרו שום סנקציות נגדה, והיא אמרה שלא החליטה עדיין כיצד תצביע כשהחוק יעלה. השניים קבעו להמשיך בשיחות.

רע"ם התנגדה לחוק של שרן השכל, העבודה ומרצ יצאו - ההצעה עברה בתמיכה מהאופוזיציה

מוקדם יותר היום אושרה הצעת החוק של ח"כ שרן השכל, להסדרת מבני מגורים וחקלאות של חוות בודדים בנגב ובגליל, בקריאה טרומית במליאת הכנסת. זאת על אף שחברי רע"ם שוב הפרו את המשמעת הקואליציונית והצביעו נגד החוק, ושח"כים בעבודה ובמרצ יצאו מהמליאה ללא קיזוז. ההצעה עברה בזכות תמיכה מפלגות הימין באופוזיציה, לצד חברי הקואליציה. בהמשך נחלה הקואליציה הפסד נוסף, כאשר הצעת חוק של ח"כ אלי כהן מהליכוד להגבלת משך חקירה - אושרה בקריאה הטרומית במליאה.

הצעת החוק אושרה בתחילת השבוע בוועדת השרים לחקיקה ונתמכת על ידי הקואליציה. בשעות האחרונות דרשו ברע"ם להגיש נגדה ערר וניסו לדחות את ההצבעה. אחרי ההצבעה במליאה פרץ עימות בין ח"כ השכל לח"כ מנסור עבאס, שניצל את תפקידו כיו"ר הישיבה והודיע על דעת עצמו שהחוק יעבור לוועדת הפנים בראשות חברו למפלגה ווליד טהא, כדי למנוע את המשך קידומו.

עוד קודם לכן אישר המליאה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ אופיר סופר מהציונות הדתית למאבק בפשיעה החקלאית. לפי ההצעה, יהיה ניתן לחלט רכוש מעברייני פשיעה חקלאית בשווי סכומי הנזק הכלכלי שהם גרמו. עימות סוער פרץ בהצבעה על החוק כשח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת קרא "להשתיק את התרנגולת", אחרי שח"כ מירב בן ארי מיש עתיד הפריעה לנאומו. בן ארי השיבה לו: "שובניסט ומיזוגן. כל יום שאתה יושב בכנסת זו בושה למדינה".

בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט ושרת הפנים איילת שקד זועמים על שר החוץ יאיר לפיד בעקבות הערר שהגיש על חוק האזרחות של חבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית. רוב ראשי המפלגות היו רוצים שהחוק של רוטמן ישתחרר מהערר ויתקדם בכנסת, מתוך הבנה שחוק האזרחות של שקד אינו מסוגל לעבור כרגע בכנסת.

לבסוף החליט חבר הכנסת רוטמן לא להעלות היום את החוק שלו להצבעה במליאה. "הוא חשוב מכדי שאתן לציניות של פוליטיקאים חסרי אחריות לסכל העברתו, ברוב המבוסס על חברי קואליציה ואופוזיציה ציוניים המכירים בחשיבותו", הסביר. "אני סמוך ובטוח שבשבוע הבא ניתן יהיה להעלותו להצבעה ולשמור על חומת המגן של מדינת ישראל".

לטענת בנט ושקד, גם לפיד מבין שהחוק של רוטמן הוא הנתיב היחיד לאישור חוק האזרחות, ובכל זאת לפיד תקע אותו. גם יו"ר תקווה חדשה שר המשפטים גדעון סער שוחח עם לפיד והודיע לו באופן חד משמעי שמבחינתו, חוק האזרחות יעבור עד לסוף המושב הנוכחי, כך או כך. לדברים הצטרף גם שר הביטחון בני גנץ, שהבהיר בשיחות רבות כי העובדה שהחוק תקוע - בעייתית מבחינה ביטחונית. בסביבת לפיד אמרו בתגובה לדברים כי הוא תומך בחוק הממשלתי שהגישה שקד. 

ועדת השרים לחקיקה אישרה השבוע בצעד חריג את הצעת החוק הפרטית בנושא של חבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית. החוק אושר בניגוד לעמדת מרצ וגרר דיון סוער בין שרי הקואליציה, בפרט בין שרת הפנים איילת שקד והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג.

"הייתי כבר חברה בשתי קואליציות ולא ראיתי דבר כזה", אמרה שקד. "חוק עובר בוועדת שרים לחקיקה ויש מפלגות שמחליטות שהן לא חלק מההחלטה והמשמעת הקואליציונית ועושות מה שבא להן. ולכן אנחנו צריכים את עזרת האופוזיציה". זנדברג השיבה: "החוק הזה מאוד שנוי במחלוקת. היו הסכמות שגרמו לסיעת מרצ להצביע בעד, על אף שזה דבר מאוד קשה, וזה היה מתוקף הסכמות. סיעת מרצ לא 'עשתה מה שהיא רוצה' ולא חרגה מהסכמות, להיפך. זו הסיעה שעמדה הכי הרבה בהסכמות שסוכמו בקואליציה.

אחרי המפלה בחוק הגיוס: גנץ דורש קידום של "מתווה השירות"

אחרי המפלה בהצבעה על חוק הגיוס - שר הביטחון בני גנץ דורש מבנט ולפיד קידום מהיר של צוות "מתווה השירות", שנועד לגבש מתווה של שירות לאומי ואזרחי לכלל האוכלוסייה, בלשכת שר הביטחון לוחצים שהצות שיגבש את המתווה - יקום כבר בשבוע הבא.

חוק הגיוס נפל שלשום בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, אחר שחברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי ממרצ הצביעה נגדו. חברת הכנסת רינאוי זועבי אמרה לכאן חדשות: "הצבעתי נגד חוק הגיוס בתגובה להתנהגות הממשלה בנגב ובתגובה לחוק האזרחות. נחצו כאן קווים אדומים". בכיר בקואליציה אמר על זועבי לאחר ההצבעה: יש בקואליציה אנשים ששכחו מה זה להיות בקואליציה וכנראה מעדיפים לצעוק מבחוץ, נשקול סנקציות. 

הפופולריים